Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo dalej z centrum wsparcia psychicznego dla dzieci w Koninie?

Co dalej z centrum wsparcia psychicznego dla dzieci w Koninie?

Dodano:
Co dalej z centrum wsparcia psychicznego dla dzieci w Koninie?
zdrowie

Konińskie centrum zdrowia psychicznego dla dzieci znalazło się w trudnej sytuacji. Mimo wsparcia miasta, jako partnera, skończyło się unijne finansowanie i trzeba znależć inną drogę na tego typu pomoc dla najmłodszych w kryzysie psychicznym. 

Od momentu otwarcia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży DREWS w Koninie wiosną minionego roku, placówka stała się nieocenioną ostoją dla wielu rodzin. Niestety, finansowanie z funduszy unijnych zakończyło się we wrześniu, a działalność została przedłużona jedynie do końca listopada bieżącego roku. O znaczeniu tego miejsca pisaliśmy TUTAJ. Czy centrum ma szansę przetrwać na dłużej? - Potrzeby są ogromne - mówią pracownicy. 

- Projekt Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży DREWS w Koninie ma być realizowany do końca listopada 2023 roku. Podejmowane działania mające doprowadzić do dalszej możliwości finansowania działalności centrów dla dzieci i młodzieży ze środków unijnych nie przyniosły niestety pozytywnego skutku - potwierdza Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu  Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWW. 

Centrum zlokalizowane na siódmym piętrze hotelu Konin, do tej pory przyjęło ponad 350 pacjentów. Zadziwiająca liczba w tak krótkim czasie działalności podkreśla jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu placówki w regionie. - To opieka całościowa, nie tylko wizyta u psychiatry czy psychologa, ale także przyjazna przestrzeń i kadra – podkreśla Agnieszka Drews, założycielka konińskiego centrum.

Nie będzie jednak dalszego finansowania ze środków unijnych dla tego typu placówek. Po zmianach, zajmuje się tym teraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału informuje, że instytucje oferujące pomoc psychologiczną i psychiatryczną mogą starać się o środki finansowe w ramach konkursów. 

- Podstawą finansowania podmiotów przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest umowa na udzielanie świadczeń medycznych zawierana zazwyczaj po przeprowadzonym postępowaniu konkursowym. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ regularnie ogłasza konkursy w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. Poszukujemy realizatorów umów na prowadzenie zarówno poradni psychologiczno - terapeutycznych (I poziom modelu psychiatrii dzieci i młodzieży), gdzie pomocy udzielają terapeuci, psychologowie i psychoterapeuci, jak i poradni zdrowia psychicznego (II poziom wspomnianego modelu). Podmioty, które dotychczas udzielały pomocy psychologicznej i psychiatrycznej korzystając z finansowania w ramach środków unijnych, składają oferty w naszych konkursach i mają szansę na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - wyjaśnia rzeczniczka NFZ w Poznaniu i zapowiada, że będą ogłaszane kolejne postępowania.

To zdaje się jedyna szansa na przetrwanie dla takich placówek jak konińskie centrum zdrowia psychicznego dla dzieci, które już jest oblężone przez potrzebujących. Mimo trudności finansowych, wielu mieszkańców regionu czeka za dalszy rozwój placówki, która w tak krótkim czasie stała się niezbędna dla wielu rodzin. 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole