Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNawet o 20 procent mniej kobiet na rynku pracy, bo opiekują się dziećmi

Nawet o 20 procent mniej kobiet na rynku pracy, bo opiekują się dziećmi

Dodano:
Nawet o 20 procent mniej kobiet na rynku pracy, bo opiekują się dziećmi
raport

Choć kobiet na rynku pracy przybywa, luka płci wciąż jest wyraźna – głosi raport Pracodawców RP o sytuacji kobiet na rynku pracy. Największe różnice pomiędzy liczbą pracujących kobiet i mężczyzn obserwuje się wśród osób w wieku 20-39 lat, a także w wieku okołoemerytalnym 55-64 lata.  

18-20 punktów procentowych – tyle średnio wynosi różnica wskaźników zatrudnienia pomiędzy kobietami i mężczyznami we wspomnianych dwóch grupach wiekowych. Na korzyść mężczyzn. Temu problemowi przyjrzała się grupa robocza ekspertów Pracodawców RP, organizacji  zrzeszającej ponad 12 tys. przedsiębiorców. 

Matki są nieobecne na rynku pracy, bo brakuje żłobków i elastycznego czasu pracy 

W raporcie o sytuacji kobiet na rynku pracy podkreślają, że kobiety częściej są lepiej wykształcone, ale ich potencjał jest mniej wykorzystany. Najbardziej tzw. lukę płci widać w dwóch grupach wiekowych: 20-39 lat i 55-64 lata. Niższa o około 18 proc. aktywność zawodowa kobiet względem mężczyzn w tej pierwszej grupie wiąże się głównie z wychowywaniem dzieci. 

– W Polsce ciągle za mało kobiet do 40. roku życia pracuje. Główną przyczyną tej sytuacji jest ograniczona możliwość łączenia opieki nad dziećmi z pracą zawodową, co wynika z braku dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do lat trzech, mało elastycznym czasem pracy w organizacjach i brakiem ofert pracy w ogóle

– tłumaczy dr Marek Szczepański, przewodniczący grupy roboczej Pracodawców RP „Rynek pracy, edukacja zawodowa, dialog społeczny”. 

Dodatkowo w tej grupie wiekowej mieści się jeszcze inne grono  – tzw. NEET-sów (z ang. not in employment, education or training) – osób w wieku 15-29 lat, które nie pracują, nie uczą się i nie szkolą. Według danych z 2022 r., ta sytuacja dotyczy 8 proc. mężczyzn i 13,6 proc. kobiet.  

– To potężna różnica pomiędzy płciami

– ocenia Karolina Wójcik, doradczyni prezesa Pracodawców RP.

– W tej grupie wiekowej, szczególnie w mniejszych miejscowościach, mamy do czynienia z kobietami, które opiekują się dziećmi i są pozbawione placówek opieki, więc nie pracują. Według Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy koszty związane z pokoleniem NEET-sów w całej Unii wynoszą 142 mld euro rocznie. Zawierają się w nich np. wypłacane świadczenia, utracone zarobki i podatki. Zatem wszelkie działania aktywizacyjne mogą mieć istotny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny. 

Wśród rekomendacji mających poprawić sytuację młodych, wychowujących dzieci kobiet Pracodawcy RP wskazują m.in.: 

  • upowszechnienie elastycznego czasu pracy wśród rodziców, 
  • zwiększanie dostępności do opieki nad dziećmi do lat trzech, 
  • promowanie obecności kobiet na wysokich stanowiskach biznesowych i politycznych, 
  • transparentność luki wynagrodzeń: wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie przejrzystości i jawności płac bez zmian i ulepszeń, 
  • wykorzystanie potencjału organizacji pozarządowych i Ochotniczych Hufców Pracy w aktywizacji zawodowej osób z grupy NEET. 

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole