Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości„Niech ta pamięć będzie przestrogą”. 40 lat temu wprowadzono stan wojenny

„Niech ta pamięć będzie przestrogą”. 40 lat temu wprowadzono stan wojenny

Dodano: , Żródło: LM.pl
„Niech ta pamięć będzie przestrogą”. 40 lat temu wprowadzono stan wojenny

Parlamentarzysta, prezydent Konina wspólnie z wiceprezydentami, część miejskich radnych oraz prezesi miejskich spółek wzięli udział w uroczystości z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

O godz. 8:30 przy kamieniu „Solidarności” złożono kwiaty i zapalono znicze. Nie zabrakło wspomnień 13 grudnia 1981 roku.

- Pamiętam, że nie było „Teleranka”. Wspominam też ten czas bardzo osobiście. Mój ojciec pracował wtedy w RFN. Wszyscy myśleli, że będzie wojna domowa. Z wielkim niepokojem patrzyliśmy z mamą i bratem na rozwój wydarzeń. Po kilku dniach od wprowadzenia stanu wojennego ojciec wrócił z Niemiec do Polski. Tak zdecydowali rodzice – mówi prezydent Piotr Korytkowski. - To już 40 lat. Czas płynie bardzo szybko, ale my pamiętamy to co się wtedy wydarzyło. To było brutalne zahamowanie wolności. My jako Polacy i narody Europy po tamtej stronie „żelaznej kurtyny” nie byliśmy gotowi, aby przejąć wolność w swoje ręce – dodaje.

Wprowadzenie przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego był, jak podkreśla poseł Tomasz Nowak, dramatem Polaków, którzy przebudzili się do wolności.

- Rok poczucia, że wszystko się może zmienić, że będziemy wolnym narodem skończył się 13 grudnia w dramatycznych okolicznościach – mówi poseł Nowak. - Niech ta pamięć będzie przestrogą, że nic nie jest dane raz na zawsze. Świat jest niebezpieczny i zmienny. Pielęgnujmy to co jest najważniejsze: solidarność i współpracę. To co widzimy w tej chwili jest znakiem, że te pęknięcia mogą doprowadzić do przekreślenia dziedzictwa „Solidarności”. Apeluję, żeby solidarność wróciła do nas ze zdwojoną siłą – dodaje.

Po raz kolejny w miejskiej uroczystości uczczenia rocznicy wprowadzenia stanu wojennego nie wzięli udziału parlamentarzyści oraz samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole