Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOgólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich po raz 11. w licheńskim sanktuarium

Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich po raz 11. w licheńskim sanktuarium

Dodano: , Żródło: Sanktuarium w Licheniu
Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich po raz 11. w licheńskim sanktuarium
licheń

Koła Gospodyń Wiejskich z całego kraju spędziły miniony weekend w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Podczas głównej mszy świętej nie mogło zabraknąć wspomnienia błogosławionego Stanisława Wyszyńskiego.

Z różnych zakątków Polski gospodynie w kolorowych, ludowych strojach przyjechały w sobotę do Lichenia, gdzie brały udział między innymi w konferencjach duchowych, adoracji Najświętszego Sakramentu i koronce do Miłosierdzia Bożego. Nie zabrakło też koncertu pieśni religijnych Kół Gospodyń Wiejskich i koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki.

W niedzielę KGW wzięły udział w spacerku różańcowym do miejsc objawień w Grąblinie. Dla nich wyświetlono również film o św. Stanisławie Papczyńskim. Później w uroczystym korowodzie uczestnicy 11 Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich przeszli z placu koronacyjnego do bazyliki, gdzie odprawiona została msza święta. Ksiądz Janusz Kumala, kustosz sanktuarium witając gości wyraził radość z licznego przybycia przedstawicieli polskiej wsi do Lichenia.

- Bardzo się cieszę, że tu jesteście. Ta niedziela jest szczególna dla was, reprezentantów polskiej wsi. W ten sposób chcecie powiedzieć, że Pan Bóg jest dla was najważniejszy – powiedział.

Miniona niedziela była dniem beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nie mogło zatem zabraknąć odniesień do tych postaci, szczególnie Prymasa Tysiąclecia, który odwiedzał Licheń.

- Wydaje się, że bez jego obecności tutaj, bez jego zaangażowania, nasze sanktuarium nie byłoby takie, jakie jest dzisiaj – mówił ks. Janusz Kumala.

Kustosz przypomniał, że po raz pierwszy kard. Wyszyński przybył do Lichenia w 1921 roku jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

– Pomagał w posłudze w Licheniu, ale także leczył wątłe zdrowie. Szczególnie w lipcu 1924 r. po wyjściu ze szpitala. 3 sierpnia 1924 przyjął święcenia kapłańskie, a kilka dni później, na Jasnej Górze, odprawił Mszę św. prymicyjną. Następnie wrócił do Lichenia, aby pomagać w przygotowaniach do odpustu Wniebowzięcia NMP. Później przybył w 1967 roku jako główny koronator Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej – mówił ks. Kumala.

Kard. Wyszyński miał duży wkład w to, że koronacja w ogóle się odbyła, gdyż po II wojnie światowej zaginęła licheńska księga łask. Przebywający wówczas w Rzymie kard. Wyszyński zaświadczył, że ona istniała, bo osobiście wpisywał do niej świadectwa osób, które za przyczyną Matki Bożej Licheńskiej doznały wielu łask.

– To był niewielki epizod w życiu Prymasa, ale ważny dla Niego i licheńskiego sanktuarium – dodał.

W związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego w prezbiterium znajdował się obraz przedstawiający Prymasa Tysiąclecia. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna oraz zespół „Dąbkowiacy” z Dąbku. Po zakończeniu eucharystii pielgrzymi, którzy zdecydowali się obejść ołtarz z obrazem Matki Bożej Licheńskiej, otrzymali książeczkę z litanią i nowenną do bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po mszy świętej panie należące do Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały okolicznościową akademię słowno-muzyczną poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu przy dzwonnicy znajdującej się obok domu pielgrzyma Betlejem. Zwieńczeniem 11. Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich było wspólne odśpiewanie „Barki”, ukochanej pieśni św. Jana Pawła II.

 

fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole