Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOpieka wytchnieniowa będzie kontynuowana. Nie tylko dla koninian

Opieka wytchnieniowa będzie kontynuowana. Nie tylko dla koninian

Dodano: , Żródło: LM.pl
Opieka wytchnieniowa będzie kontynuowana. Nie tylko dla koninian
DPS

W bieżącym roku w Domu Pomocy Społecznej w Koninie będzie kontynuowany program opieki wytchnieniowej. To pomoc dla opiekunów osób, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Opieka wytchnieniowa skierowana jest do opiekunów osób niesamodzielnych – z niepełnosprawnościami, starszych, niemogących funkcjonować samemu. Opiekunowie takich osób pracują 24 godziny na dobę. – Nie mają możliwości wyjścia do lekarza, czy zaplanowania odpoczynku – tłumaczy Magdalena Gielniak-Sobczak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Koninie. Placówka, świadcząc opiekę wytchnieniową, bierze na siebie ciężar zajmowana się osobą niesamodzielną, a jej opiekun w tym czasie może załatwić swoje sprawy, czy po prostu odpocząć.

W zeszłym roku program był realizowany w konińskim Domu Pomocy Społecznej po raz pierwszy. W całości finansowany był z Funduszu Solidarnościowego. Będzie kontynuowany w tym roku, bowiem zainteresowanie było bardzo duże. Łącznie skorzystało z niego 27 rodzin. – Wiele osób już teraz dopytuje się, czy ta opieka będzie dalej funkcjonowała – mówi Magdalena Gielniak-Sobczak.

Koniński DPS przyjmie również mieszkańców ościennych gmin – Kramska i Sompolna. Obie gminy uzyskały na ten cel pieniądze z rządowego programu i przekazały je do placówki w Koninie, by opiekę realizowała. Dyrektor DPS deklaruje, że miejsca wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.

Na 2023 r. przedłużona została również realizacja Korpusu Wsparcia Seniora. To program prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Składa się z dwóch segmentów. Osobom powyżej 65. roku życia, które mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem pracownicy ośrodka oferują pomoc w robieniu zakupów. Z takiego wsparcia w zeszłym roku skorzystały 24 osoby. 57 otrzymało natomiast opaski bezpieczeństwa, które monitorowały ich stan zdrowia. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole