Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOpowieść o ludziach, którym przydarzył się cud. To "Gen niezależności"

Opowieść o ludziach, którym przydarzył się cud. To "Gen niezależności"

Dodano:
Opowieść o ludziach, którym przydarzył się cud. To "Gen niezależności"
Podaj Dalej

„Gen niezależności” – to tytuł filmu pokazującego jakie bariery fizyczne, organizacyjne i społeczne trzeba przekroczyć, aby być.

- Kiedy się urodziłam, lekarze powiedzieli rodzicom, że będę rośliną. Że nie będę nawet mówić… - wspomina Joanna. Porażenie mózgowe dotknęło jej nóg, rąk i mięśni twarzy. Wbrew prognozom medycznym, Joanna, teraz już dojrzała kobieta, nie tylko mówi, ale i pracuje. Jest jedną z bohaterek filmu „Gen Niezależności”, którego prapremiera odbyła się 4 grudnia 2023 r. w Klubokawiarni NOT w Koninie. Pokaz odbył się z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Kolejną okazją do spotkania z bohaterami i twórcami filmu była wizyta w konińskiej siedzibie fundacji przy Południowej.

Walczą i pokonują 

Osiemnastoletnia Emilia cudem przeżyła wypadek samochodowy. W dorosłe życie „wjechała” na wózku inwalidzkim, z porażeniem czterokończynowym. Filip „łamał się” setki razy. Choruje na wrodzoną łamliwość kości. Iwona wygrała walkę z rakiem, ale do tej pory żyje z powikłaniami po leczeniu choroby nowotworowej. Joanna, Emilia, Filip i Iwona zdecydowali się opowiedzieć publicznie o tym, jakie ograniczenia swoich ciał i emocji musieli pokonać oraz jakie bariery fizyczne, organizacyjne i społeczne przekroczyć, aby żyć niezależnie. Ich zwierzenia zarejestrowała kamera. W ten sposób powstał film pt. „Gen Niezależności”, który można obejrzeć TUTAJ.

Pomysłodawcą i realizatorem filmu jest Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w Koninie. Bohaterowie filmu są jej pracownikami. Joanna Maciejewska odpowiada m.in. za organizację spraw biurowych. Emilia Wiesion jest instruktorką niezależnego życia dla osób z niepełnosprawnościami. Iwona Grześkowiak zarządza mieszkaniami treningowymi, a Filip Sobieszek m.in. tworzy dokumentację filmową z fundacyjnych wydarzeń.

Zaczęło się od Doktora 

- Patron naszej Fundacji, Doktor Piotr Janaszek powtarzał, że niezależność to naturalna, wrodzona potrzeba każdego człowieka. Także człowieka z niepełnosprawnością. I że zamiast szukać osobom z niepełnosprawnościami ich „miejsca na ziemi” powinniśmy rozwijać w nich tę niezależność. Wtedy sami znajdą to miejsce. Bo tylko oni wiedzą, które jest dla nich najlepsze – mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezeska.

Fundacja PODAJ DALEJ powstała w 2004 r. W przyszłym roku obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Każdego roku obejmuje opieką ponad 250 osób z niepełnosprawnościami. Dzięki autorskiemu programowi mieszkań treningowych, niezależne życie prowadzi już 381 osób z niepełnosprawnością ruchową, głównie po urazach rdzenia kręgowego, z całej Polski. Kolejni czekają na tego rodzaju pomoc. Będzie ona możliwa po pełnym uruchomieniu powstającej w Wąsoszach pod Koninem Osady Janaszkowo – nowoczesnego kompleksu rehabilitacyjno-mieszkalnego, w którym osoby z niepełnosprawnościami nauczą się żyć niezależnie.

Film o niezależności 

Prapremiera filmu pt. „Gen Niezależności” odbyła się 4 grudnia 2023 r. z okazji obchodzonego w dniu 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Pokazowi filmu towarzyszyła prezentacja publikacji, pod tym samym tytułem, w której o swoich drogach ku niezależności opowiadają fundacyjni pracownicy z niepełnosprawnościami. Powstał na podstawie scenariusza Magdaleny Gajdy. Realizatorem zdjęć i reżyserem jest Paweł Pachulski. Film posiada audiodeskrypcję, napisy, a także jest tłumaczony na język migowy przez Karinę Akseńczuk. Współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: Fundacja Podaj Dalej 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole