Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOSP Władysławów zabiera głos ws. podnośnika. „Jest to krzywdzące”

OSP Władysławów zabiera głos ws. podnośnika. „Jest to krzywdzące”

Dodano: , Żródło: LM.pl
OSP Władysławów zabiera głos ws. podnośnika. „Jest to krzywdzące”
Władysławów

Protestują przeciwko szkalowaniu ich jednostki i upolitycznianiu decyzji – tak druhowie z OSP Władysławów reagują na zamieszanie związane z podnośnikiem koszowym.

Przypomnijmy, w Turku trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Mieszkańcy protestują przeciwko planom przekazania do OSP Władysławów wozu z podnośnikiem koszowym. W poniedziałek głos w tej sprawie zabrali burmistrz Turku Romuald Antosik oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Kołodziejczak. Piotr Pietrucha, komendant PSP, mówi, że decyzji jeszcze nie ma, a o sprzęt starają się nie tylko druhowie z OSP Władysławów i OSP Turek, ale również OSP Tuliszków.

We wtorek głos w tej sprawie zabrali zarząd OSP Władysławów. W przesłanym stanowisku sprzeciwia się „podawaniu szeregu informacji, które w niewybredny sposób szkalują” ich jednostkę oraz sugerowaniu, że decyzja ma charakter polityczny. – Za słusznością decyzji przekazania podnośnika dla naszej jednostki stoją wysokie kwalifikacje i umiejętności zawodowe druhów, licznie posiadane uprawnienia oraz możliwość zapewnienia pełnej dyspozycyjności i gotowości bojowej na terenie gminy i powiatu – podkreślają.

W przesłanym do mediów piśmie wymieniają szereg argumentów popierających ich zdanie. Całość oświadczenia poniżej.

Stanowisko Ochotniczej Straży Pożarnej we Władysławowie w sprawie pozyskania podnośnika koszowego SH-24.

W związku z szeroko zakrojoną akcją OSP Turek w sprawie pozyskania podnośnika z PSP Turek i podawaniu szeregu informacji, które w niewybredny sposób szkalują OSP Władysławów, chcemy przedstawić nasze stanowisko w tej sprawie.

Argumenty:

1. Ochotnicza Straż Pożarna we Władysławowie w chwili obecnej dysponuje 30 strażakami gotowymi do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych (zgodnie z SWD KP PSP Turek). W tej liczbie 14 strażaków służących na co dzień w szeregach PSP, którzy posiadają duże doświadczenie w prowadzeniu akcji ratowniczych i obsłudze specjalistycznego sprzętu.

2. Przeszkolenie do obsługi podnośników oraz niezbędne doświadczenie w naszej jednostce posiada aż 10 strażaków. Akcje ratownicze nie powinny być miejscem do nauki obsługi nowo pozyskanego sprzętu. Oczywistym wydaje się, że aby chcieć pozyskać sprzęt specjalistyczny należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przeszkolenie i kwalifikacje osób które mogą ten sprzęt obsłużyć, a nie pozyskiwać sprzęt nie mając odpowiednich uprawnień i doświadczenia.

3. Posiadamy przeszkolonego kierowcę - konserwatora z uprawnieniami UDT. Uprawnienia te są niezbędne do przeprowadzenia okresowych kontroli tego typu sprzętu aby mógłby on uczestniczyć w działaniach ratowniczych.

4. Posiadamy pięciu strażaków po szkoleniu z ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym w KSRG.

5. Nasza jednostka jest wyposażona w sprzęt do ratownictwa wysokościowego zgodny z normatywem określonym dla jednostek OSP w KSRG.

6. Nasza jednostka jako jedyna w powiecie realizuje zadania z zakresu ratownictwa medycznego w poziomie gotowości B.

7. Teren operacyjny miasta Turek jest zabezpieczony przez KP PSP Turek. Na terenie miasta w chwili obecnej KP PSP w Turku posiada nowoczesną drabinę mechaniczną która w znacznym stopniu przewyższa technologicznie obecny podnośnik.

8. Umiejscowienie podnośnika w ościennej gminie (np. Gmina Władysławów) w znacznym stopniu odciąży działania PSP i skróci czas dojazdu do innych miejscowości. Analogiczna sytuacja występuje w sąsiednich powiatach m.in. Konin (Podnośnik w Ślesinie 19km od Komendy Miejskiej w Koninie) oraz Koło (Podnośnik w Kłodawie 21km oraz w Dąbiu 20km od Komendy Powiatowej w Kole).

9. Przedstawiony argument, że podczas wichur czekano kilka godzin na podnośnik nie jest argumentem rzeczowym z tego względu że przy bardzo dużej ilości napływających wówczas zgłoszeń na przyjazd tego podnośnika czekały także gminy bardziej dotknięte skutkami wichur (Tuliszków, Władysławów, Gmina Turek), a jak OSP Turek słusznie zauważyło w momencie gdy na niego czekali był używany na terenie powiatu a nie miasta.

10. Nasza gmina wspierała wielokrotnie zakupy pojazdów specjalnych oraz sprzętu dla PSP Turek natomiast Miasto Turek raz na kilkanaście lat.

11. Decyzję o chęci pozyskania podnośnika w uzgodnieniu z Wójtem Gminy Władysławów który wyraził zgodę na jego przyjęcie i utrzymanie w gotowości bojowej podjęto uchwałą zarządu OSP we wrześniu 2022r.

Komentarze mówiące jakoby przekazanie podnośnika do gminy ościennej jest decyzją czysto polityczną jest dla nas krzywdzące z racji wyżej wymienionych argumentów.

Podsumowując, za słusznością decyzji przekazania podnośnika dla naszej jednostki stoją wysokie kwalifikacje i umiejętności zawodowe druhów, licznie posiadane uprawnienia oraz możliwość zapewnienia pełnej dyspozycyjności i gotowości bojowej na terenie gminy i powiatu.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej we Władysławowie”

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole