Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOstrzeżenie przed pożarami. Monitoring lasów i niski stan wód

Ostrzeżenie przed pożarami. Monitoring lasów i niski stan wód

Dodano: , Żródło: LM.pl
Ostrzeżenie przed pożarami. Monitoring lasów i niski stan wód
wiosna

fot. Nadleśnictwo Konin

Kamery z detektorami dymu strzegą lasów w powiecie konińskim. Rozpoczął się czas wzmożonej ochrony przeciwpożarowej.

Do kalendarzowej wiosny jeszcze 11 dni, ale już warto obserwować co dzieje się w przyrodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w powiecie konińskim notowane są niskie stany wód. Na stacjach zlokalizowanych w Warcie zanotowano dzisiaj: 254 cm w Sławsku (gm. Rzgów) - stan ostrzegawczy to 450 cm, 148 cm w Lądzie – stan ostrzegawczy to 330 cm, 196 cm w Kole – stan ostrzegawczy to 340 cm. Na rzece Powa w Posoce (gm. Stare Miasto) poziom wody wynosił dziś 156 cm, a na Kanale Ślesińskim (Konin – Morzysław) – 298 cm.

Marzec to też miesiąc, w którym rozpoczyna się wzmożona ochrona przeciwpożarowa lasów. Ze względu na zwiększone ryzyko pożaru, leśnicy częściej kontrolują podległy sobie teren i starają się działać prewencyjnie. W zabezpieczeniu lasów istotne są wieże obserwacyjne. Jak informuje Martyna Dąbek z Nadleśnictwa Konin, takie wieże zlokalizowane są w leśnictwie Brzeźno i Belny. Obie po modernizacji w 2023 roku, zostały wyposażone w kamery z detektorami dymu. Obraz z nich jest na bieżąco kontrolowany przez dyspozytorów Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie Koło.

Zgodnie z prawem w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia, korzystanie z otwartego płomienia, a także wypalanie wierzchniej warstwy gleby.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole