Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPątnów. Czy wystarczy wody dla elektrowni jądrowej?

Pątnów. Czy wystarczy wody dla elektrowni jądrowej?

Dodano:
Pątnów. Czy wystarczy wody dla elektrowni jądrowej?

Według wiceprezesa polskiego biura koreańskiej firmy KHNP Harry’ego Changa, który wypowiedział się dla portalu Biznesalert koniński Pątnów to idealna lokalizacja dla atomu. W październiku ubiegłego roku Koreańczycy podpisali z ZE PAK i spółką skarbu państwa PGE list intencyjny w sprawie tej inwestycji, a w tym tygodniu minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin na szczycie w Davos zapowiedział, że do podpisania konkretnej umowy z Koreańczykami jest bardzo blisko. 
 
Jak powiedział  Biznesalert wiceprezes polskiego biura KHNP

- Pątnów spełnia warunki geologiczne i środowiskowe, jednocześnie sąsiadując ze zbiornikiem wodnym umożliwiającym odpowiednie chłodzenie reaktorów. Możliwość doprowadzenia wody ze zbiornika wodnego w wystarczającym stopniu spełnia wymogi obsługi czterech jednostek APR1400. Wymagana woda dla czterech jednostek APR1400 to 159,6 mln m3., a pojemność zbiornika wodnego wynosi 588 mln m3. Warto dodać, że infrastruktura zasilająca, w tym rozdzielnia 400kV, już istnieje.

- czytamy w portalu. 
 
Natomiast minister Sasin, który podczas szczytu ekonomicznego w Davos spotkał się m.in. z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-Yangiem oraz przedstawicielami firmy KHNP poinformował, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim finansowania budowy elektrowni atomowej w Pątnowie. Z relacji ministra wynika, że Koreańczycy chcą, by ich poziom zaangażowania kapitałowego w tę inwestycję był jak najwyższy. Jednak polski rząd stoi na stanowisku, aby minimum 51 proc. udziałów pozostało w rękach polskich firm. 49 proc. mogłoby należeć do Koreańczyków. 
 
Strony umówiły się, że dalszy ciąg rozmów na ten temat nastąpi po opracowaniu i przyjęciu studium wykonalności tego projektu. Według Jacka Sasina stanie się to za pół roku. 
 
Tymczasem jak nam powiedział podczas programu Nasze Sprawy inżynier Maciej Lipka z Centrum Badan Jądrowych, przed uzyskaniem stosownych zezwoleń trzeba przeprowadzić tak zwane badania lokalizacyjne. Trwa to, co najmniej 24 miesiące. Oprócz tego przeprowadza się badania środowiskowe. Dopiero po uzyskaniu wstępnych zezwoleń można rozpocząć prace przygotowawcze.


Według zapowiedzi budowa elektrowni w Pątnowie powinna się rozpocząć za trzy lata, a prąd z pierwszego reaktora ma popłynąć za 10 lat. 
 
Tymczasem jak tłumaczy Maciej Lipka na świecie od podpisania kontraktu do uruchomienia takiej elektrowni mija co najmniej dekada.

- Jeśli ta elektrownia rzeczywiście będzie sprawnie budowana, to szacuje, że zakończenie tej inwestycji nastąpi w okolicach roku 2040

- mówi ekspert. 
 
Korea Hydro & Nuclear Power to spółka, która w tej chwili buduje najtaniej i najszybciej na świecie. Zasłynęła m.in. tym, że zbudowała największą elektrownię jądrową, postawiła również siłownię atomową na pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 
 
KHMP od kilkudziesięciu lat odpowiada za cały system energetyki jądrowej w Korei Południowej.

- To jest gigant

– mówi o niej Piotr Woźny, prezes ZE PAK. 
 
Więcej na temat koreańskiej firmy przeczytacie TUTAJ.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole