Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać i dlaczego?

Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać i dlaczego?

Materiał promocyjny

Dodano:
Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać i dlaczego?
materiał promocyjny

Wybór odpowiedniej pompy ciepła może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy stoimy przed decyzją: monoblok czy split? Oba typy mają swoje unikalne cechy, które mogą wpływać na efektywność energetyczną, koszty instalacji i utrzymania, a nawet na komfort użytkowania. Czy zatem istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który typ pompy ciepła jest lepszy? By się tego dowiedzieć, trzeba poznać kluczowe różnice między urządzeniami typu monoblok i split. Tylko wtedy można będzie bezbłędnie dobrać sprzęt do potrzeb danej inwestycji.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła split

Struktura i funkcjonowanie pompy ciepła split

Powietrzna pompa ciepła split składa się z dwóch oddzielnych jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Zewnętrzna, zlokalizowana poza budynkiem, odpowiada za pozyskanie energii ze źródła odnawialnego, w tym przypadku powietrza. Wewnętrzna, umieszczona w budynku, pozwala rozdysponować uzyskane ciepło po całej przestrzeni użytkowej. Pomiędzy oboma elementami tej konstrukcji znajduje się system połączeń, którymi przepływa czynnik chłodniczy, umożliwiający wymianę energii między wnętrzem a zewnętrzem.

Pompa ciepła split ma wiele zalet. Przede wszystkim, cała część wodna układu znajduje się wewnątrz budynku, co eliminuje ryzyko zamarznięcia i ułatwia sterowanie urządzeniem. Pompa ciepła split KAISAI wymaga co prawda wydzielenia przestrzeni w domu, nie musi być jednak montowana w osobnym pomieszczeniu, takim jak dawniej stosowane kotłownie – nie powoduje zabrudzeń, jest czysta w utrzymaniu. Jednostki wewnętrzne są też niewielkie, dlatego z powodzeniem zmieszczą się w kuchni czy łazience – łatwo będzie je też zamaskować, jednocześnie nie utrudniając sobie do nich dostępu.

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła split

Pompa ciepła monoblok w praktyce

Pompa ciepła monoblok charakteryzuje się prostotą, zarówno w zakresie instalacji, jak i obsługi. Składa się z jednej jednostki, która jest umieszczona na zewnątrz budynku. Znajdują się w niej wszystkie elementy układu chłodniczego, co minimalizuje ryzyko błędów podczas montażu. Pompa ciepła monoblok działa dzięki pobieraniu z otoczenia energii cieplnej, która następnie jest przekazywana bezpośrednio do systemu grzewczego w budynku.

Urządzenia tego typu są zdecydowanie mniej kosztowne niż w wersji split, ich instalacja jest prostsza, nie wymagają też specjalistycznych uprawnień do wykonania montażu. Należy podkreślić, że pompa ciepła monoblok nie ustępuje pompie split pod względem efektywności. Oba typy urządzeń pracują bardzo wydajnie i są tanie w eksploatacji. Wybór między nimi zależy głównie od indywidualnych preferencji i warunków, w jakich ma pracować dana pompa ciepła.

Pompa ciepła monoblok przed domem

Porównanie pompy ciepła split i monoblok

Zasada działania pomp ciepła powietrze-woda w wersji split oraz monoblok jest taka sama. Oba typy urządzeń pobierają energię zakumulowaną w powietrzu i przekształcają ją w ciepło, które następnie jest przekazywane do wody w instalacji grzewczej.

Zasadnicza różnica między tymi dwoma typami produktów polega na ich budowie oraz wynikających z tego zależnościach. Wybór powinien zatem opierać się o indywidualne preferencje i konkretne warunki zabudowy, w jakich ma pracować dana pompa ciepła.

Ważne, by mieć na uwadze, że zarówno pompa ciepła split, jak i monoblok, może pracować w trybie grzania, ale też chłodzenia. Tak uniwersalne podejście pozwala ograniczyć wydatki i zaoszczędzić na montażu klimatyzacji. Wpływ na wysokość opłat będzie miał też właściwy dobór mocy urządzenia. Powinno ono zostać dobrane w ten sposób, by zapewnić komfort termiczny w budynku, nie generując niepotrzebnych kosztów eksploatacyjnych, ani nadmiernych wydatków związanych z poborem energii.

Nowoczesna pompa ciepła monoblok

Podejmij decyzję: którą pompę ciepła wybrać?

Podsumujmy, wybór między pompą ciepła typu monoblok, a split zależy od wielu czynników. Monoblok ogranicza ryzyko błędów montażowych dzięki hermetycznie zamkniętemu układowi chłodniczemu i nie wymaga uprawnień F-gazowych od instalatorów. Z drugiej strony, pompa ciepła split, składająca się z dwóch jednostek, oferuje pewne zalety, np. eliminuje ryzyko zamarzania, a także ułatwia obsługę urządzenia. Reasumując, wybór między pompą ciepła typu monoblok, a split zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości inwestorów. Ważne jest, aby podjąć świadomą decyzję, biorąc pod uwagę zalety i wady obu typów produktów. Warto mieć też na uwadze fakt, że zarówno urządzenia monoblok, jak i split, obejmuje dofinansowanie do pomp ciepła w ramach wielu programów wsparcia zrównoważonych technologii. Dobrze dokonany wybór pozwoli oszczędzić nie tylko na rachunkach za ogrzewanie, które spadną ze względu na użycie energii odnawialnej, ale też dzięki rządowym i unijnym dopłatom do montażu tych dosyć kosztownych przecież technologii.

Czytaj więcej na temat:dom, ogrzewanie, pompa ciepła
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole