Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPosada. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu telekomunikacyjnego

Posada. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu telekomunikacyjnego

Dodano: , Żródło: LM.pl
Posada. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu telekomunikacyjnego
Kazimierz Biskupi

Ponad 30 mieszkańców Posady wystosowało pisma do Urzędu Gminy Kazimierz Biskupi z apelem o zablokowanie budowy masztu telekomunikacyjnego przy ul. Matejki. – Jako wójt solidaryzuję się z mieszkańcami – mówi Grzegorz Maciejewski.

„Jako mieszkaniec(ka) Posady i jednocześnie właściciel/właścicielka działki położonej w pobliżu planowanego miejsca lokalizacji ww. inwestycji wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec budowy kolejnego nadajnika dla sieci komórkowej” – tak zaczyna się pismo, które ponad 30 mieszkańców Posady (gm. Kazimierz Biskupi) wystosowało do wójta w proteście przeciwko budowie masztu telekomunikacyjnego.

Maszt ma mieć 56 m wysokości i zlokalizowanych na nim piętnaście anten. Stanąć ma na prywatnej działce przy ul. Matejki (niedaleko zjazdu w ul. Chełmońskiego). Protest koordynuje radny Paweł Moliński. – Mieszkańcy są oburzeni. Zgłosiło się do mnie sporo osób, by zająć się tą sprawą – mówi. W czwartek podpisane przed mieszkańców apele trafiły do Urzędu Gminy Kazimierz Biskupi.

Protestujący podnoszą w nich, że inwestycja może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Paweł Moliński podkreśla, że maszt ma stanąć zaledwie 50 m od zabudowań. – Sprawozdanie z badań wytworzonego przez stację telefonii komórkowej pola elektromagnetycznego inwestor wykonuje dopiero po wybudowaniu masztu. Tak mówi nasze prawo. Badania te zleca inwestor. Można sobie wszystko dopowiedzieć. Nie wiemy więc na tym etapie, jakie wartości mają pola elektromagnetyczne, jakie będą występować wokół masztu – wyjaśnia.

Mieszkańcy ponadto boją się spadku wartości ich nieruchomości. Nie podoba im się również, że 50-metrowy maszt stanie praktycznie w środku miejscowości. Wnioskują, by wójt wydał negatywną decyzję ws. lokalizacji inwestycji. – Jeśli już ma powstać to gdzieś poza miejscowością – mówi Paweł Moliński.

Wójt Grzegorz Maciejewski przyznaje, że inwestor wystąpił o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. – Jako wójt solidaryzuję się z mieszkańcami. Cieszę się, że to pismo wpłynęło. To będzie też podstawa do podjęcia przeze mnie decyzji – mówi. – Lokalizacja jest w środku zabudowań jednorodzinnych. W miejscowym planie jest to teren przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną z ewentualnymi usługami. Nie chciałbym, by ta inwestycja zakłócała spokój moim mieszkańcom. Analizujemy to, ale na pewno będziemy się kierować ich dobrem.

Decyzja ma zostać podjęta do końca miesiąca. W przypadku negatywnej decyzji wójta, inwestor będzie mógł się odwołać od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie.

fot. poglądowe

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole