Skocz do zawartości
LM.plWiadomościPoseł Nowak ostrzega: region koniński może nie dostać pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Poseł Nowak ostrzega: region koniński może nie dostać pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Poseł Nowak ostrzega: region koniński może nie dostać pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
Sprawiedliwa transformacja

Może być tak, że nie dostaniemy w ogóle tych pieniędzy albo dostaniemy połowę – mówi poseł Tomasz Nowak (KO) o środkach dla regionu konińskiego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przekonuje również, że zabiega o korzystne dla górników i wschodniej Wielkopolski rozwiązania.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Tomasz Nowak (KO) złożył życzenia wszystkim górnikom. – Serdeczne życzenia tego, by ten czas, który jest przed nimi, rzeczywiście był czasem, kiedy zadziała mechanizm sprawiedliwej transformacji – mówił. – Czas, który nadchodzi będzie trudnym czasem, ale niewątpliwie górnicy powinni być w centrum politycznego zainteresowania. Dlatego bardzo zdziwiła nas sytuacja, gdy w przeddzień 4 grudnia przyjechali przedstawiciele partii rządzącej i nie przywieźli górnikom żadnej informacji.

Co ze środkami z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Z mechanizmu sprawiedliwej transformacji wschodnia Wielkopolska mogłaby dostać ok. 400 mln euro. Ich wypłata zależy jednak od ewentualnego zastosowania przez Unię Europejską mechanizmu praworządności i zadeklarowania przez Polskę neutralności klimatycznej, czego rząd do tej pory nie zrobił. – Może być tak, że nie dostaniemy w ogóle tych pieniędzy albo dostaniemy połowę – ostrzega Tomasz Nowak.

Nieco bardziej optymistycznie nastawiony jest Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego i pełnomocnik samorządu województwa wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski wschodniej. – To, że te pieniądze otrzymamy – o tym jestem przekonany. Natomiast czas decyduje o tym, jak i kiedy ta pomoc spłynie do górników – mówi. Jak informuje, samorząd województwa jest w trakcie rozstrzygania konkursu na przekwalifikowywanie pracowników sektora energetycznego. To 3,5 mln zł, które mają być by-passem dla regionu do czasu otrzymania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

W marcu lub kwietniu w Koninie ma również odbyć się specjalne posiedzenie podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji.

Konińscy górnicy w NABE

Jak przekonuje poseł Koalicji Obywatelskiej, w Sejmie podejmuje działania, by wspomóc górników i energetyków również w innych obszarach. To np. włączenie pracowników PAK KWB Konin do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, co dałoby im dodatkowe zabezpieczenia w postaci odpowiednich wysokości emerytur i odpraw. – W pierwotnej wersji oni byli, ale gdy zacząłem dopytywać na jednej, drugiej komisji to zaczęło ich ubywać coraz bardziej – przekonywał Tomasz Nowak. – Górnicy regionu konińskiego muszą w sądach domagać się tego, by uznać, że oni byli pracownikami KWB. Minister Soboń obiecywał, że już pracują nad tym projektem, ale minister Soboń zniknął, już go nie ma. Wybieram się do następnego ministra, by o tej sprawie porozmawiać.

Chciałby również, by umowa społeczna, konstruowana wraz z branżą górniczą, także uwzględniała pracowników grup ZE PAK. – To wybrzmiewa z mównicy sejmowej, ale niestety tylko ja zabieram w tej sprawie głos. Liczyłbym na to, że posłowie PiS zaangażują się w ten proces. Powinniśmy wspólnie na to zwracać uwagę i jednoczyć siły.

Wschodnia Wielkopolska jako specjalna strefa ekonomiczna

Inną propozycją składaną przez polityków KO jest zmiana zasad tworzenia specjalnych stref ekonomicznych. – Jeżeli rząd nie robi programu kompensacyjnego dla Wielkopolski wschodniej to niech chociaż da ulgi w postaci pomocy publicznej w nowej ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych – mówi Tomasz Nowak.

Chodzi o to, by terytoria pogórnicze, w tym wschodnia Wielkopolska, były specjalnymi strefami ekonomicznymi z ulgami dla przedsiębiorców na poziomie 50%, a nie jak to jest obecnie w ramach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – tylko 25%. – To sprawi, że będziemy konkurencyjni względem innych terenów – przekonuje Maciej Sytek.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole