Psychoterapia – pierwszy krok w leczeniu depresji
Materiał promocyjny

Depresja często kojarzy nam się przede wszystkim ze smutkiem. Jednak to zaburzenie jest czymś więcej niż tylko chwilowym obniżeniem nastroju. Jest to poważna choroba, która wpływa na wiele aspektów życia, w tym na zdolność do codziennego funkcjonowania, relacje z innymi czy utrzymanie równowagi emocjonalnej.
Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Objawy obejmują nie tylko obniżony nastrój, ale również chroniczne zmęczenie, utratę zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność, a także problemy z koncentracją i snem. Leczenie depresji polega przede wszystkim na podjęciu terapii oraz, w niektórych przypadkach, na zastosowaniu farmakoterapii. Jak psychoterapeuta może Ci pomóc?
Jak skutecznie leczyć depresję?
Aby móc skurczenie leczyć depresję, najpierw trzeba postawić właściwą diagnozę. W tym celu warto udać się do psychiatry, który przeprowadzi szczegółową ocenę objawów i stanu zdrowia psychicznego. Dzięki temu możliwe będzie zaproponowanie terapii dostosowanej do potrzeb i możliwości pacjenta. W leczeniu depresji bardzo dobrze sprawdza się psychoterapia:
- poznawczo-behawioralna – ukierunkowana na zmianę negatywnych schematów myślowych i przekonań,
- interpersonalna – która, skupia się na poprawie umiejętności interpersonalnych i budowaniu zdrowszych relacji z innymi, a także na rozwiązywaniu problemów związanych z interakcjami społecznymi,
- EMDR – (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) – to metoda terapeutyczna, która pomaga przetwarzać traumatyczne wspomnienia i emocje poprzez kontrolowane ruchy oczu, co umożliwia pacjentom uwolnienie się od negatywnych skutków traumy i zintegrowanie tych doświadczeń w sposób mniej obciążający emocjonalnie.
W przypadku występowania silnych objawów depresji stosuje się również farmakoterapię, która może pomóc w stabilizacji nastroju i złagodzeniu objawów choroby. Leki przeciwdepresyjne, takie jak SSRI czy SNRI, regulują poziom neuroprzekaźników w mózgu, wspierając proces leczenia i poprawę samopoczucia pacjenta.
Psychoterapia online – jak działa i kiedy warto z niej skorzystać?
Psychoterapia online to forma terapii, która odbywa się za pośrednictwem internetu w komfortowych, domowych warunkach. Z takiego wsparcia mogą wygodnie skorzystać osoby, które z różnych powodów mają ograniczony dostęp do stacjonarnych gabinetów terapeutycznych lub z przyczyn zdrowotnych nie mogą wyjść z domu. Psychoterapia online jest równie efektywna, jak tradycyjna terapia twarzą w twarz. Warto się na nią zdecydować, gdy pojawia się obniżony nastrój, brak energii i chęci do życia. Specjalista pomoże Ci w ustaleniu przyczyny Twoich problemów i będzie Cię wspierał na każdym etapie leczenia.
Depresja to choroba, która wpływa na wiele aspektów życia, w tym na zdolność do codziennego funkcjonowania, relacje z innymi oraz ogólne poczucie dobrostanu. Dzięki psychoterapii online możesz uzyskać wsparcie w radzeniu sobie z tymi objawami, ucząc się skutecznych technik, które pomogą Ci odzyskać równowagę emocjonalną i poprawić jakość swojego życia.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.