Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRadni PiS piszą list do dyrektora biblioteki

Radni PiS piszą list do dyrektora biblioteki

Dodano:
Radni PiS piszą list do dyrektora biblioteki

Radni PiS skierowali list otwarty do dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Pierwszego dnia kwietnia, w 120-lecie urodzin Józefa Mackiewicza, pisarza emigracyjnego, zaapelowali do Damiana Kruczkowskiego, dyrektora biblioteki o podjęcie działań na rzecz polskiej kultury. - Józef Mackiewicz zasługuje na upamiętnienie, a jego twórczość na popularyzację. Tymczasem konińska biblioteka nic nie zroganizowała z tej okazji – uważa Krystian Majewski z PiS. - Poza tym 2022 jest również rokiem polskiego romantyzmu. Czas zacząć działać na rzecz popularyzacji romantyzmu.

Radni PiS wyrazili swoje rozczarowanie działalnością konińskiej biblioteki, która ich zdaniem zaniedbuje propagowanie czytelnictwa na rzecz akcji społecznych, które nie leżą w zakresie działania instytucji kultury. Tak uważają też Krystyna Leśniewska i Katarzyna Jaworska. Radne podobnie oceniły działalność biblioteki. - Nasz apel nie ma osobistych przesłanek. Nie jest atakiem personalnym na pana dyrektora. Chcieliśmy tylko zwrócić uwagę na to, że niektóre zadania są bardziej uwypuklone, niż powinny - zastrzegła Katarzyna Jaworska. 

Oto treść otwartego listu do Damiana Kruczkowskiego, dyrektora MBP w Koninie.  

Piszemy do Pana w wyjątkowym dniu dla polskiej kultury. 1 kwietnia 1902 roku urodził się Józef Mackiewicz. Obchodzimy dziś 120-lecie urodzin pisarza uważanego za jednego z najwybitniejszych autorów emigracyjnych. Mackiewicz był nie tylko wybitnym pisarzem i publicystą, ale również bezkompromisowym antykomunistą. Nie uznawał PRL jako legalnego państwa - a komunizm uważał za ponadnarodowe zło oparte na publicznym kłamstwie, negowaniu wolności jednostki, prawa i podstawowych wartości cywilizacji. Ze względu na jego zasługi dla polskiej kultury Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 – rokiem Józefa Mackiewicza. Nie mamy wątpliwości, że Mackiewicz zasługuje na upamiętnienie – a jego twórczość na promocję. Dlatego z przykrością odnotowaliśmy, że Miejska Biblioteka Publiczna nie włączyła się w obchody roku Mackiewicza. Brak zaangażowania w rok Józefa Mackiewicza – a poprzednio w rok Stanisława Lema – odczytujemy jako istotne zaniedbanie w przestrzeni konińskiej kultury. Musimy wspomnieć, że obecny rok jest wyjątkowy również z innego powodu. W 1802 roku zostały wydane “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które wyznaczyły w Polsce początek epoki romantyzmu. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2022 – „Rokiem Polskiego Romantyzmu”. Ubolewamy i nie możemy zaakceptować, że Rok Romantyzmu Polskiego nie jest w istotny sposób obecny w przestrzeni konińskiej kultury. Doceniamy zaangażowanie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w przeróżne akcje charytatywne. Szycie toreb na rzecz ratowania kangurów w Australii to z pewnością szlachetna inicjatywa. Rozumiemy potrzebę okazania solidarności z Narodem Ukraińskim, ponieważ również i my jako środowisko jesteśmy zaangażowani w zbiórki na rzecz Ukrainy. Gratulujemy Dyrektorowi skuteczności w prowadzonych akcjach charytatywnych. Zwracamy jednak uwagę, że działalność charytatywna nie może być wiodącą działalnością Miejskiej Biblioteki Publicznej. Biblioteka ma przede wszystkim zobowiązania wobec polskiej kultury. Wiemy, że pracownicy biblioteki dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej wykonywać powierzone im zadania, ale zwracamy uwagę, że Dyrektor biblioteki, który wyznacza kierunek działań Miejskiej Biblioteki Publicznej, powinien wykorzystywać zasoby biblioteki przede wszystkim do krzewienia kultury, promocji czytelnictwa i działalności naukowej związanej z naszym miastem. Apelujemy do Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej o podjęcie intensywnych działań na rzecz polskiej kultury! Józef Mackiewicz i Polscy Romantycy zasługują na pamięć – a ich twórczość zasługuje na popularyzację.

Krystian Majewski "nieśmiało" wspomniał, że zbliża się koniec kadencji dyrektora biblioteki, więc warto przemyśleć w jaki sposób powinna rozwijać się ta instytucja kultury. - Apelujemy do dyrektora by przemyślał kierunek, w którym zmierza biblioteka, aby polska kultura była wiodącym działaniem - zaapelował radny PiS. - Żeby podjęła istotne działania w kierunku naukowym i zgłębiania historii naszego miasta. Zauważamy mniejsze zainteresowanie dyrektora ubieganiem się na komisjach kultury o wsparcie budżetowe na takie działania. To regres działalności biblioteki w aspekcie naukowym. Tych monografii nie ma. Wierzymy w dobrą wolę pana dyrektora, że zacznie intensywnie pracować na rzecz polskiej kultury, nie tylko poprzez organizowanie spotkań finansownych przez KBO. Powinien być zaangażowany w pozyskiwanie środków poprzez kontakt z komisją kultury. Biblioteka stała się miejscem spotkań społeczników i organizowania zbiórek.

Katarzyna Jaworska miała z kolei zatrzeżenia do motta, które wita wchodzących do biblioteki. Zaproponowała, aby umieścić tam słowa zaczerpnięte z polskiej literatury, chociażby z epoki romatyzmu albo wypowiedzi Jana Pawła II.  - Nazwy i cytaty, które pojawiają się w przestrzeni publicznej powinny podlegać głębokiej analizie i być poddane pod szerokie konsultacje. Biblioteka nie jest budynkiem prywatnym. Jest to miejska instytucja kultury. Budynek użyteczności publicznej - podkreśliła Katarzyna Jaworska. - Wielu mieszkańców uważa, że napis przy wejściu ma znamiona ideologiczne. Poza tym brakuje mi pluralizmu, jeśli chodzi o zapraszane tam osoby. Chętnie by się przyszło na różne spotkania. 

Na pytanie, czy klub PiS ma wątpliwości co do innych miejskich instystucji, radny odpowiedział. - Przyszedł czas ciemnej nocy dla wielu instytucji w Koninie i jako klub będziemy rozliczać nie tylko placówki kultury, ale także działalność prezydenta. Mogą się państwo liczyć z aktywną wiosną w naszym wykonaniu.  

Radni zadeklarowali, że list zostanie dostarczony dyrektorowi MBP pocztą elektroniczną.  

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole