Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRefundowane szczepienia. Kiedy i jak możesz z nich skorzystać?

Refundowane szczepienia. Kiedy i jak możesz z nich skorzystać?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Refundowane szczepienia. Kiedy i jak możesz z nich skorzystać?
zdrowie

Od grudnia ma być dostępna nowa szczepionka przeciw koronawirusowi. Lekarze rodzinni przypominają też o bezpłatnych i dofinansowanych szczepieniach przeciw grypie, pneumokokom i HPV w różnych grupach wiekowych.

Szczepienia nie chronią przed chorobą, ale zabezpieczają przed jej ciężkim przebiegiem.

– To cud medyków dla społeczeństwa – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Nie mamy aktualnie przepełnionych szpitali, bo społeczeństwo odrobiło lekcje i w większości zaszczepiło się na COVID-19. W tej chwili można się doszczepiać starym typem szczepionki, a od grudnia będzie dostępna też nowa wersja - dodaje.

Każdy kto chciałby się zaszczepić przeciwko koronawirusowi powinien zgłosić wcześniej taką wolę w przychodni lub punkcie szczepień. Wszystko dlatego, że szczepionki muszą zostać pobrane, m.in. z sanepidu. A czas zachorowań już się rozpoczął. Lekarze rodzinni każdego dnia odnotowują przypadki COVID-19, ale też nie brakuje chorych na grypę. Na co w takim razie szczepić się w pierwszej kolejności?

- Czekamy jeszcze na rekomendacje, ale prawdopodobnie będzie tak jak w ubiegłym roku, czyli jednoczasowo dwie ręce: jedna grypa, druga COVID. Jeżeli nie, to zalecamy w odstępie około dwóch tygodni. Zalecam jako pierwszą szczepionkę na grypę, bo ona jest dostępna w aptekach. Szczepionki nowe na COVID będą w grudniu – mówi Bożena Janicka.

Od września można też skorzystać z bezpłatnych lub dofinansowanych z budżetu państwa szczepionek przeciw grypie, HPV i pneumokokom w różnych grupach wiekowych.

Wśród bezpłatnych szczepionek dla dzieci do ukończenia 18. roku życia znajdują się:

  • szczepionki przeciw grypie inaktywowane podawane we wstrzyknięciu (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra),
  • szczepionka „żywa” donosowa (Fluenz Tetra),
  • szczepionka przeciw HPV, 2-walentna (Cervarix).

Wśród bezpłatnych szczepionek dla dorosłych po ukończeniu 65 lat znajdują się:

  • szczepionki przeciw grypie sezonowej, inaktywowane (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra),
  • szczepionka przeciw pneumokokom, skoniugowana 13-walentna (Prevenar-13) z grup ryzyka: osób ze zwiększonym (umiarkowanym lub dużym) ryzykiem choroby pneumokokowej (tj. z przewlekłymi chorobami serca, wątroby, płuc, cukrzycą, wszczepionym implantem ślimakowym, wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego, wrodzoną lub nabytą asplenią, anemia sierpowatokrwinkową i innymi hemoglobinopatiami, przewlekłą niewydolnością nerek, wrodzonym lub nabytym niedoborem odporności, uogólnioną chorobą nowotworową, zakażeniem HIV, chorobą Hodgkina, jatrogenną immunosupresją, białaczką, szpiczakiem mnogim, po przeszczepieniu narządu miąższowego).

Aktualne pozostają zasady refundacji „leki bezpłatne dla kobiet w ciąży” na szczepionki przeciw grypie (szczepionki inaktywowane (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra). Natomiast 50% refundacji na szczepionkę przeciw grypie przysługuje dorosłym w wieku w wieku powyżej18 lat (preparat InfluvacTetra dla wszystkich w grupie dorosłych w wieku 18 lat- 64 lata; preparat VaxigripTetra w grupie dorosłych z grup ryzyka w wieku 18-64 lata). Refundacja w wysokości 50% dotyczy również 2-walentnej szczepionki przeciw HPV (Cervarix) dla wszystkich dorosłych.

Refundowane szczepienia. Kiedy i jak możesz z nich skorzystać?
Refundowane szczepienia. Kiedy i jak możesz z nich skorzystać?
Refundowane szczepienia. Kiedy i jak możesz z nich skorzystać?
Refundowane szczepienia. Kiedy i jak możesz z nich skorzystać?
Refundowane szczepienia. Kiedy i jak możesz z nich skorzystać?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole