Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRóżnorodność przynosi korzyści. W Koninie ruszyło Centrum Integracji Cudzoziemców

Różnorodność przynosi korzyści. W Koninie ruszyło Centrum Integracji Cudzoziemców

Dodano: , Żródło: LM.pl
Różnorodność przynosi korzyści. W Koninie ruszyło Centrum Integracji Cudzoziemców

Niezbędna pomoc dla uchodźców z Ukrainy, ale też porady prawne i psychologiczne dla wszystkich obcokrajowców. Od dzisiaj w Koninie działa Centrum Integracji Cudzoziemców.

To pilotażowy program rządowy, który realizowany jest w województwie wielkopolskim i opolskim. Sfinansowany został z Programu Krajowego FAMI (6 mln zł) i budżetu państwa (2 mln zł). Konin jest po Kaliszu i Lesznie kolejnym miejscem, w którym oficjalnie otwarto Centrum Integracji Cudzoziemców.

– To pomysł grubo sprzed roku. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które będzie integrowało wszystkich obcokrajowców chcących się osiedlić w naszym kraju. Natomiast dzisiaj działamy w innych warunkach. Wojna dotknęła naszych sąsiadów i spowodowała, że zmieniliśmy nieco sposób funkcjonowania Centrum. Jesteśmy dużo bardziej otwarci na obywateli Ukrainy i oni w pierwszej kolejności będą znajdowali tu pomoc – mówi Paulina Stochniałek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Nie odchodzimy od pierwotnych założeń w postaci pewnych zakupów, kursów językowych, kursów zawodowych, organizacji wszelkiego rodzaju integracji. Zależy nam nie tylko na tym, żeby obcokrajowcy dobrze się tu czuli, ale żeby mieszkańcy Konina i subregionu widzieli korzyść z tej różnorodności. Stawiamy na wymianę kulturową. Mamy możliwość opłacania psychologów, prawników, doradców kulturowych. Do Polski przyjeżdżają osoby z całego świata. Dzisiaj to jednak przede wszystkim wsparcie dla obywateli Ukrainy. Muszą się oni tu poczuć bezpiecznie, godnie, potrzebnie - dodaje.

Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie uchodźców i zadbanie o to, żeby mieli gdzie spać i co zjeść. Później to kwestie związane z edukacją dzieci oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

- Solidarność to jest dzisiaj bardzo ważne słowo. Centra w Wielkopolsce obok pomocy prawnej i psychologicznej będą w tym czasie pełniły ważną rolę. W pierwszym kroku są to punkty pomagające tym ludziom odnaleźć się w polskiej rzeczywistości. Ważne jest, żeby dobrze się tymi ludźmi zaopiekować. Za chwilę będzie kolejny etap i to ważne, że takie miejsca jak to Centrum będą funkcjonowały – mówi Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski.

Prezydent Konina podczas otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców zasygnalizował potrzebę stworzenia tego typu miejsc we wszystkich województwach.

– To bardzo dobrze, że rząd wyasygnował pieniądze na takie pilotaże. Warto pomyśleć, by przeznaczać pieniądze na takowe Centra w całej Polsce, żeby służyły ludziom przybywającym do naszego kraju – mówi Piotr Korytkowski. – Jesteśmy gotowi tutaj w naszym subregionie, żeby obsługiwać te wszystkie osoby. Będziemy wskazywali im drogi, by mogli się tu dobrze czuć i planować swoją przyszłość – dodaje.

Konińskie Centrum działa przy ul. Chopina 23B (budynek pasażu Fryderyk, przy aptece). Jest otwarte w poniedziałki od godz. 10.00 do 18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 7.30 – 15.30. Wszystkie tego typu punkty w Wielkopolsce prowadzi Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole