Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŚlesińscy radni nie mieli wątpliwości. Darowizna dla konińskiej fundacji

Ślesińscy radni nie mieli wątpliwości. Darowizna dla konińskiej fundacji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Ślesińscy radni nie mieli wątpliwości. Darowizna dla konińskiej fundacji
osada janaszkowo

Budynek, w którym powstaje Osada Janaszkowo w Wąsoszach został przekazany w formie darowizny konińskiej Fundacji imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Zdecydowali o tym dzisiaj ślesińscy radni.

W 2013 roku obiekt został przekazany przez samorząd województwa wielkopolskiego gminie Ślesin. Przez 4 lata działała tam spółdzielnia socjalna, która nie poradziła sobie z utrzymaniem budynku. Oferty były dwie. Pierwsza dotyczyła prywatnego domu pomocy społecznej, a druga stworzenia tam miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Urząd Marszałkowski w Poznaniu nie zgodził się na prywatnego inwestora. W październiku 2018 roku ślesińscy radni zdecydowali o wydzierżawieniu obiektu na 15 lat fundacji PODAJ DALEJ. Wtedy ruszył projekt – Osada Janaszkowo, czyli miejsca dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami, gdzie będą mogli się rehabilitować, mieszkać, uczyć się żyć na nowo. Po blisko 5 latach prac, działa już przyziemie z częścią rehabilitacyjną i tymczasowym wejściem. Popołudniami działa tam świetlica, jako pomoc wytchnieniowa dla opiekunów. Do zagospodarowania i przystosowania są jeszcze piętra, a także budowa przestronnej windy.

Dzisiaj ślesińscy radni jednogłośnie wyrazili zgodę na przekazanie w formie darowizny nieruchomości, w której działa Osada Janaszkowo.

– Niedawno mieliśmy tam posiedzenie wyjazdowe. Byliśmy zdumieni i mile zaskoczeni jak dużo osób korzysta z obiektu. To fajne połączenie z mieszkańcami i sołectwem. Dzieje się tam bardzo dobrze – mówił podczas sesji burmistrz Mariusz Zaborowski. - Myślę, że możemy się pochwalić tym, że to na terenie gminy kolejny obiekt, który przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnościami. To dobry kierunek - dodał.

W posiedzeniu rady wzięli udział przedstawiciele PODAJ DALEJ, którzy podziękowali radnym za kredyt zaufania.

– Pomysł stworzenia takiego miejsca, w którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły mieszkać i się rehabilitować, kiełkował nam w głowach od 20 lat. Nie było miejsca, funduszy, a teraz dzięki Państwu wchodzi to w życie – powiedział Maciej Wiatrowski z fundacji. – Chcemy rozszerzać nasze działania. Darowizna otwiera nam nowe możliwości, żebyśmy mogli ubiegać się o środki zewnętrzne. Odwiedzajcie nas, zapraszamy – dodał Karol Włodarczyk, wiceprezes PODAJ DALEJ.

Przedstawiciele fundacji zapewnili jednocześnie, że poza remontem budynku zadbają o znajdujący się tam zabytkowy park i nie zamierzają w nim wycinać ani jednego drzewa.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole