Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościStarosta turecki wydał decyzję ws. budowy geotermii. „Straconego czasu nikt nie odda”

Starosta turecki wydał decyzję ws. budowy geotermii. „Straconego czasu nikt nie odda”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Starosta turecki wydał decyzję ws. budowy geotermii. „Straconego czasu nikt nie odda”
Geotermia

Brakuje mi wyobraźni, co się tutaj zadziało – ocenia burmistrz Turku Romuald Antosik decyzję starosty tureckiego o wydaniu pozytywnej decyzji na budowę geotermii. W zeszłym roku starosta budowę zablokował, ale jego decyzję uchylił wojewoda wielkopolski.

Na terenie, gdzie ma być budowana ciepłownia geotermalna starosta turecki Dariusz Kałużny poinformował o wydaniu pozytywnej decyzji na budowę ciepłowni geotermalnej. – Inwestor w końcu uzupełnił dokumentację projektową zgodnie z wytycznymi wojewody wielkopolskiego. Te niezbędne uzupełnienia pozwoliły mi na wydanie pozytywnej decyzji pozwolenia na budowę. Bardzo się z tego cieszę, bo to jest inwestycja bardzo ważna dla mieszkańców Turku – mówił.

MPZP jesienią zły, a teraz już dobry

Pytania dziennikarzy w większości zbywał, odsyłając do opublikowanego na stronie starostwa komunikatu. W oświadczeniu czytamy, że PGKiM w Turku, który odpowiada za inwestycję, uzupełnił dokumentację m.in. w zakresie decyzji środowiskowej, czy opisu technologicznego, który pozwolił stwierdzić zgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Te braki miały być przyczyną pierwszej, negatywnej decyzji wydanej w zeszłym roku. Tamtą decyzję uchylił jednak wojewoda wielkopolski, wskazując na uchybienia ze strony starosty. W grudniowej decyzji wojewoda wskazywał, że starosta m.in. niepełnie wskazał podstawę prawną przy wymogu decyzji środowiskowej, a także błędnie zinterpretował zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

To był zresztą główny zarzut starosty ws. geotermii – że będzie ona wytwarzać energię większą, niż przewidziana w mpzp. Staroście chodziło jednak o energię cieplną, a zapisy w planie dotyczyły energii elektrycznej, co wykazał wojewoda wielkopolski. – W momencie, gdy starosta, wydając decyzję odmowną, powiedział, że to jest wina burmistrza oraz radnych Ziemi Turkowskiej, bo źle uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego to widzę od razu wskazanie winnego. Nie zmieniliśmy nawet o jedno słowo planu zagospodarowania przestrzennego i już ten plan pasuje panu staroście. O co tu chodzi? – komentował na gorąco słowa Dariusza Kałużnego burmistrz Turku Romuald Antosik.

Ile będzie kosztować ciepłownia?

Jak podkreślał włodarz miasta, z decyzji starosty wcale nie jest zadowolony. – Cieszylibyśmy się, gdyby to było jedenaście miesięcy temu, gdy był składany wniosek. Czasu straconego nikt już nam nie odda – ocenił. Mirosław Wypiór, prezes PGKiM w Turku, podkreślił, że spółka zawsze postępowała zgodnie z zaleceniami od starosty. – Tego, co żądał dostarczyliśmy. Okazało się, że procedowanie jego decyzji było nieprawidłowe i to stwierdził wojewoda w swojej decyzji.

Kilkunastomiesięczne opóźnienie w wydaniu pozytywnej decyzji już ma swoje konkretne skutki. Turek stracił dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Zamiast tego inwestycja przesunięta została do programu Geotermia+, ale tam planowane do przekazania miastu kwoty są o 2,8 mln zł niższe. PGKiM zawnioskował o podtrzymanie pierwotnej kwoty dotacji, ale decyzji jeszcze nie ma.

Zarówno prezes, jak i burmistrz podkreślają też, że wyceniona wstępnie na 61 mln zł inwestycja dziś może kosztować już znacznie więcej. – Kto dołoży resztę? – pyta retorycznie burmistrz Antosik. Odpowiedź o ostatecznym koszcie budowy da przetarg, który ma zostać ogłoszony jak najszybciej. Wiadomo już, że geotermia powstanie później, niż było to planowane, a to oznacza wyższe ceny za ciepło dla mieszkańców przez dłuższy czas.

Burmistrz uważa, że zeszłoroczna decyzja starosty podyktowana była względami politycznymi, a nawet – osobistą niechęcią. Dariusz Kałużny zaprzecza. – Każdy musi przestrzegać obowiązujących przepisów i musi dołączyć odpowiednie dokumenty – przekonuje.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole