Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościStrażacki 80-latek zagra jeszcze ważną rolę. Jeśli pomożecie!

Strażacki 80-latek zagra jeszcze ważną rolę. Jeśli pomożecie!

Dodano:
Strażacki 80-latek zagra jeszcze ważną rolę. Jeśli pomożecie!
zabytek

Dziadek, aktor – tak druhowie i druhny z OSP KSRG Konin – Starówka nazywają zabytkowy wóz strażacki.

Aktor, bowiem niedawno strażacki 80-latek, zagrał jako statysta z epoki w filmie "Śmierć Zygielbojma", a wcześniej w „Kurierze" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Pewnie zagrałby jeszcze niejedną rolę, ale wymaga remontu, jak to „dziadek”. Potrzebuje pomocy. Strażacy planują konserwację, ale na to potrzeba funduszy. To zabytkowy wóz, o który trzeba zadbać z należytą starannością. Już wkrótce będzie można wspomóc „aktora” podczas grudniowego jarmarku świątecznego na placu Wolności, gdzie druhowie – opiekunowie przeprowadzą kwestę.

Historia samochodu jest pasjonująca. To najstarszy tego typu pojazd w regionie, a może i szerzej, do Konina trafił w 1942 roku. Przez trzy lata był na wyposażeniu niemieckiej straży pożarnej. Okupanci potem zabrali pojazd. Dzięki zachowanym emblematom udało się odnaleźć i wrócił do kraju. Trafił do również wiekowej konińskiej jednostki, która za niespełna dwa lata będzie obchodzić150-lecie istnienia. Do połowy lat siedemdziesiątych XX wieku wóz brał jeszcze udział w akcjach gaśniczych. Potem ze względu na stan techniczny został wyłączony „z obiegu” i zaczął służbę jako eksponat. W 2020 doczekał się remontu. Auto wpisano na listę dziedzictwa narodowego i posiada zabytkowe tablice rejestracyjne. 

- Wymaga jednak naprawy zarówno nadwozia, jak i silnika. Nie spełnia bowiem wymogów, aby dopuścić do ruchu . Konieczna jest renowacja – mówi Tomasz Rachwał, prezes jednostki OSP KSRG Konin Starówka. – Przede wszystkim trzeba to zrobić za zgodą i pod opieką konserwatora zabytków i tak, żeby posłużyło na kolejno 80 lat.

W minionych latach auto niejednokrotnie było widziane na ulicach Konina, na zlotach, w parku, gdzie dzieciaki okupowały wnętrza, żeby zobaczyć jak to kiedyś bywało. Wstępnie wiadomo już, że na remont silnika potrzeba od  dwudziestu do trzydzieści tysięcy złotych. Na to między innymi będą zbierane datki do puszek. Obecnie „dziadek” jest pod opieką druha Zbigniewa Gościńskiego, który prowadzi warsztat i auto tam stacjonuje. W przyszłości konieczne będzie zadaszenie, aby chociaż na czas zimy ochronić strażacki zabytek.

Dziadek i aktor stanie na placu Wolności w Koninie, jako atrakcja jarmarku świątecznego 10 i 11 grudnia. Będzie można zrobić z nim zdjęcie, ale przede wszystkim wspomóc konieczną renowację, żeby dalej mógł cieszyć oczy. Bądźcie więc życzliwi na święta!

Czytaj więcej na temat:OSP Konin Starówka , zabytkowy wóz
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole