Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŚwiatowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii

Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii

Dodano: , Żródło: LM.pl
Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest dzisiaj po raz 29. O wyjątkowym dniu w wyjątkowym czasie mówią lekarze, księża, a w konińskim hospicjum pacjentom wręczono kwiaty.

W intencji chorych, cierpiących i samotnych w licheńskiej bazylice modlono się już 7 lutego. Ksiądz kustosz w wygłoszonej homilii zwracał uwagę, że sanktuarium jest miejscem nadziei.

- Choroby zawsze były obecne w historii ludzkości. To doświadczenie, które nam towarzyszyło. Tak jak doświadczenie śmierci. Były daleko od nas, a gdy nas dotykały - to przejściowo. W krótszym lub dłuższym okresie wszystko wracało do normy. Teraz taka sytuacja trwa już rok. Stale docierają do nas informacje ilu dziennie zachorowało i zmarło. A to tylko jedna spośród wielu istniejących chorób, która koncentruje naszą uwagę. Te przerażające liczby mamy ciągle w pamięci. Może po to, byśmy na nowo odkryli rzeczywistość choroby i śmierci, odczytali ich sens głębiej – mówił ks. Janusz Kumala. - Jan Paweł II mówił o nich, że są skarbem dla Kościoła. Dla świata, w którym żyjemy są często niepotrzebni, zbędni, są obciążeniem. Ewangelia uczy nas jednak, że drugi człowiek jest skarbem. Niech dzisiejszy dzień pomoże nam odkryć wartość człowieka, który jest chory. Dostrzec go oraz zrozumieć, jaką powinna być nasza relacja do niego. Chrystus przynosi nadzieję, nie tylko wyzdrowienia, ale też życia wiecznego. Można powiedzieć, że te miesiące chcą, byśmy odkryli głębię nadziei, nie tylko na to, że epidemia się skończy, ale i nadzieję na życie wieczne” – dodał.

Jak podkreślają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, walka o zdrowie i godne życie w czasach pandemii okazała się ogromnym wyzwaniem i ujawniła sporo braków w systemie zdrowia.

- Nie brakuje nam ludzi empatycznych, spieszących z pomocą, gotowych do największych poświęceń. Chcących być jak najbliżej pacjenta i jego rodziny. My jako lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zawsze staramy się jak najlepiej zadbać o naszych chorych. Znamy ich troski i radości. Niestety, często na przeszkodzie stają czynniki od nas niezależne. Biurokracja, braki personelu, złe, nieprzemyślane rozwiązania. Wprowadzane na szybko nowe rozwiązania to zwykle kolejny mur nie do pokonania. Pandemia pokazała, jak wiele jeszcze nam brakuje! Jak dużo siły, pracy i dobrej woli jest potrzebnych, aby polski pacjent wreszcie poczuł się bezpiecznie! A lekarz poczuł, że jest tylko dla niego! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Wyjątkowo z pewnością poczuli się pacjenci hospicjum Jana Pawła II w Koninie. Z okazji Światowego Dniach Chorego otrzymali oni kwiaty. Były też pączki, życzenia, muzyka i msza święta, podczas której modlono się za pacjentów i ich rodziny.

fot. lichen.pl, hospicjum JPII w Koninie

Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii
Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii
Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii
Światowy Dzień Chorego inni niż zwykle, bo w czasie pandemii
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole