Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościŚwiętuj Eko! Wdrażanie Zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Świętuj Eko! Wdrażanie Zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Dodano:
Świętuj Eko! Wdrażanie Zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Każdego roku Ziemię zasypuje 300 mld ton śmieci. Do recyklingu trafia zaledwie 9 proc. z nich. Receptą na odwrócenie tych proporcji i zredukowanie problemu jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), w której surowce i produkty zatrzymywane są w obiegu gospodarczym tak długo, jak to tylko możliwe, dzięki czemu przeciąga się cykl życia produktów i ogranicza produkcję odpadów.

Grudzień to miesiąc, który nie tylko kojarzy nam się z okresem Świąt Bożego Narodzenia, ale także z konsumpcjonizmem. Kupujemy więcej produktów i niestety często zapominamy o umiarze. Chcemy obdarować bliskich prezentem, dziecko nową zabawką, kupujemy nowe ozdoby domu, dekoracje, wszystko zapakowane w osobny papier, przyozdobione wstążką. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma ten szał zakupowy na stan Ziemi?

Planeta, na której żyjemy, jest zamkniętym ekosystemem, który ma ograniczoną zdolność do odnawiania swoich zasobów. Według Global Footprint Network w chwili obecnej planeta potrzebuje 1,75 roku na odnowienie zasobów zużywanych przez ludzkość w ciągu roku, a współczynnik ten wciąż wzrasta. To znaczy, że jeśli chcielibyśmy utrzymać naszą konsumpcję na obecnym poziomie, już dziś potrzebujemy więcej niż jednej Ziemi.

W gospodarce o obiegu zamkniętym koniec życia produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu lub usługi. Wszystkie materiały zostają spożytkowane, ich wartość dodana jest zmaksymalizowana. Całkowicie wyeliminowany jest odpad. Ograniczona jest także potrzeba wydobycia nowych surowców. W GOZ (gospodarce o obiegu zamkniętym) nie ma odpadów – są tylko surowce. Jednym z głównych założeń modelu gospodarki o obiegu zamkniętym jest poprawa stanu środowiska i wód – wiele odpadów nieprzetworzonych ląduje w nieodpowiednich miejscach, jak np. parki, lasy, jeziora.

Jak zatem spędzić święta w duchu EKO?

Pierwszą z wątpliwości przed jakimi stajemy dotyczy decyzji jaką choinkę wybrać. Sztuczne choinki, choć wydają się być dobrą alternatywą dla żywych drzewek stworzone są jednak z różnych surowców, których oddzielenie i ponowne przetworzenie jest praktycznie niemożliwe. Sztuczne drzewka są dodatkowo pakowane i zabezpieczane w paczkach przed zniszczeniem podczas transportu, co generuje kolejne odpady.

Czyli jednak żywa choinka? Zdecydowanie TAK!

Pierwsze skojarzenie jest zazwyczaj jedno – żywe choinki wiążą się z wycinką lasów, ale to jeden z mitów. Zrównoważona polityka leśna obejmuje m.in. kontrolowane wycinki niektórych obszarów (np. pod liniami wysokiego napięcia) i prowadzona jest pod ścisłą kontrolą. Obecnie zdecydowana większość choinek pochodzi ze specjalnych plantacji, a każda z nich podczas wzrostu absorbuje obecny w powietrzu dwutlenek węgla. I co najważniejsze żywe choinki rozkładają się samoistnie bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na środowisko, oddane do zakładów zagospodarowania odpadów w kompostowniach zostaną przetworzone na kompost, który można wykorzystać w ogrodzie. Jednym z lepszych rozwiązań jest zakup żywego drzewka w donicy, dbanie o niego podczas świąt i wysadzenie w odpowiednim czasie. W ten sposób choinka będzie zachwycać nie tylko w jedno Boże Narodzenie, ale później przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat!

Ciekawą i dość modną ostatnio opcją jest wynajem choinki na okres wigilijno-świąteczny. W Polsce na ten moment działa kilka takich firm. Zakład wypożycza klientowi choinkę na okres od wigilii do końca świąt. Jest to bardzo dobra i niedroga alternatywa. Dzięki wypożyczeniu drzewka bożonarodzeniowego nie dość, że zaoszczędzamy pieniądze, ponieważ wynajem jest tańszy niż zakup, to jeszcze redukuje ilość drzew, którą się wycina, a potem wyrzuca.

Każdy nasz mały z pozoru nawyk, w większej skali ma duże znaczenie, dlatego postaraj się przestrzegać kilku eko-zasad:

  • Kupuj tylko to, co naprawdę uważasz za potrzebne.Wybieraj odpowiedzialnie – zamiast grających zabawek na baterie – drewniane klocki lub książkę o tematyce ekologicznej.
  • Staraj się zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych, najlepiej w bliskiej okolicy (do których możesz podejść pieszo).
  • Miej na uwadze, że każda paczka zamówiona online wiąże się z koniecznością jej dodatkowego zapakowania, przetransportowania z magazynu do paczkomatu, dojazdami ludzi i dodatkową energią. Zakupy online są o wiele bardziej niekorzystne dla środowiska pod względem śladu węglowego!
  • Sprawdzaj certyfikaty i oznaczenia produktów, które chcesz kupić. Wybieraj te oznaczone ekologicznymi certyfikatami, które uznają dany artykuł jako bezpieczny dla środowiska.
  • Kupuj u sprzedawców, którzy zwracają uwagę na ekologię i spakują twoje zamówienie w bezpieczny dla środowiska sposób.
  • Z opakowań na prezenty korzystaj wielokrotnie (z większych arkuszy papieru możesz wyciąć kawałki do spakowania małych upominków).

Warto też zwrócić uwagę na ilość kupowanej żywności. Co roku w okresie poświątecznym do koszów trafia dwa–trzy razy więcej jedzenia niż w innych miesiącach. Wśród głównych powodów wyrzucania jedzenia możemy wyróżnić między innymi zepsucie żywności oraz przeoczenie daty ważności. Innymi powodami są także przygotowywanie oraz zakup zbyt dużej ilości jedzenia, nieprzemyślane zakupy, kupowanie zbyt dużych opakowań produktów, zakupy produktów niskiej jakości oraz brak pomysłów na wykorzystanie zakupionych dóbr. W wielu miast w Polsce funkcjonują jadłodzielnie czyli punkty gdzie można przynieś niezjedzone przez nas potrawy i podzielić się z potrzebującymi.

Kończąc powyższy artykuł nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim ekologicznych, ale przede wszystkim zdrowych świąt

Artykuł przygotowany przez Agencję Rozwoju Regionalnego S.A w Koninie w ramach realizacji projektu LIFE AFTER COAL PL - WDRAŻANIE STRATEGII NA RZECZ NEUTRALNOŚCI KLIMATYCZNEJ WIELKOPOLSKA WSCHODNIA 2040.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole