Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTęczowa flaga w Łężynie. Radni dyskutowali o tolerancji i prawach rodziców

Tęczowa flaga w Łężynie. Radni dyskutowali o tolerancji i prawach rodziców

Dodano: , Żródło: LM.pl
Tęczowa flaga w Łężynie. Radni dyskutowali o tolerancji i prawach rodziców
sesja

Sprwa tęczowej flagi przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 11 w Łężynie, wróciła podczas sesji Rady Miasta Konina. – Pragnę wyrazić solidarność z rodzicami – powiedział wiceprzewodniczący Zenon Chojnacki.

Pod koniec kwietnia łężyńska podstawówka zainaugurowała projekt, którego celem było mówienie o tolerancji, akceptacji i zjawisku dyskryminacji. Przed szkołą zawisła wówczas tęczowa flaga, która jak się później okazało, nie spodobała się części rodziców i została zdjęta. Portal LM.pl opisał tę sprawę w artykule „Tęczowa burza w szkole. Kontrowersje wokół flagi w Łężynie”.

Dzisiaj do sprawy odniósł się, podczas sesji Rady Miasta Konina, wiceprzewodniczący Zenon Chojnacki (Prawo i Sprawiedliwość).

- Pragnę wyrazić solidarność z rodzicami SP11. Wiemy, że rozmieszczenie tych flag było wyjątkowo niewłaściwe. Ktoś poszedł po rozum do głowy i usunął te flagi. Nie chcę rozpoczynać dyskusji kto ma rację. To nie miejsce, ani nie czas – powiedział Zenon Chojnacki. - Chciałbym krótko przypomnieć jakie są obowiązki szkoły wobec rodziców. Szkoła jest dla ucznia i rodzica, te potrzeby powinny być uszanowane. Wychowanie jest podstawowym zadaniem rodziny. Szkoły mogą prowadzić różnego rodzaju zajęcia i one nie muszą być uzgadniane z organem prowadzącym. Natomiast podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenie to nie tylko zgoda dyrekcji, ale też Rady Rodziców. Poza tym każdy z rodziców uczniów powinien być powiadomiony indywidualnie. Apeluję, żeby szanowane były prawa rodziców, żeby świadomie podejmowali decyzje: posyłam dziecko na takie zajęcia, albo nie posyłam - dodał.

Wiceprezydent Paweł Adamów odnosząc się do słów wiceprzewodniczącego Chojnackiego przyznał, że więcej na ten temat z pewnością powiedziałby nieobecny zastępca prezydenta ds. oświaty Witold Nowak.

- Uważam, że nie powinniśmy się wtrącać w społeczność szkolną. To jest moje zdanie. Szanuję pana pogląd, ale organ prowadzący nie jest od tego, żeby reglamentować kwestie światopoglądowe. Nie odważyłbym się skarcić pani dyrektor za wywieszenie flagi tęczowej – podkreślił Paweł Adamów.

Głos zabrała również część radnych.

- Podziwiam, że taka mała społeczność szkolna podjęła się organizacji świetnych warsztatów równościowych i antydyskryminacyjnych. Powinny się one odbyć we wszystkich szkołach – mówiła Monika Kosińska (Wspólny Konin).

– Stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest dramatyczny. Wpływa na to brak tolerancji. Wyrażam solidarność z panią dyrektor – dodała Małgorzata Krawczyńska (Wspólny Konin).

Swoje wsparcie szkole zadeklarował też Piotr Czerniejewski (Lewica). Podniósł on, że radni powinni wspierać inicjatywy uczące dzieci i młodzież wzajemnego szacunku, a nie wymuszać cokolwiek.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole