Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTo ma być elektrownia większa od Bełchatowa. Atom już za dziesięć lat?

To ma być elektrownia większa od Bełchatowa. Atom już za dziesięć lat?

Dodano: , Żródło: LM.pl
To ma być elektrownia większa od Bełchatowa. Atom już za dziesięć lat?
Atom

Cztery bloki o łącznej mocy nawet 5,6 GW – tak ma wyglądać planowana w Pątnowie elektrownia jądrowa. Według zapowiedzi mogłaby rozpocząć pracę już za nieco ponad dziesięć lat. Jednocześnie ZE PAK wycofał się z planów budowy małych reaktorów jądrowych.

W poniedziałek należąca do Skarbu Państwa PGE, będący w rękach prywatnych ZE PAK oraz koreańska spółka KHNP podpisały list intencyjny dot. budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Jak dokładnie ma wyglądać ten projekt?

Sasin: atom za dziesięć lat

Według planu na terenie obecnej elektrowni Pątnów miałyby stanąć najpierw dwa, a docelowo cztery bloki energetyczne o łącznej mocy 5,6 GW. To znacznie więcej, niż produkują obecne elektrownie Pątnów i Konin (niecałe 1,2 GW), a nawet największa obecnie polska elektrownia w Bełchatowie, której moc wynosi niecałe 5,5 GW.

Polskie spółki deklarują, że jej budowa mogłaby się rozpocząć za ok. cztery do pięciu lat. Lee Chang-yang, minister handlu, przemysłu i energii Korei Południowej, mówił nawet o roku 2025. Do końca tego roku ma powstać wstępny harmonogram prac, a następnie kompletowane mają być kolejne dokumenty. Sama budowa to około pięć lat. Jak deklarował wicepremier Jacek Sasin, elektrownia jądrowa w Pątnowie mogłaby rozpocząć pracę ok. 2033 r.

Obiekt, choć powstający we współpracy z Koreańczykami, ma być pod kontrolą Polaków. KHNP ma zapewnić 49% finansowania, reszta ma należeć do PGE i ZE PAK.

Nie będzie małych reaktorów jądrowych

Wejście spółki Zygmunta Solorza we współpracę ze Skarbem Państwa i Koreańczykami zbiegło się w czasie z wygaszeniem projektu budowy małych reaktorów jądrowych. Przypomnijmy, rok temu Solorz ogłosił rozpoczęcie współpracy z Michałem Sołowowem. Ich spółki miały wspólnie wybudować w Pątnowie od czterech do sześciu małych reaktorów jądrowych (SMR) o łącznej mocy do 1,8 GW.

W poniedziałek ZE PAK poinformował o wypowiedzeniu tej umowy. – Podjęcie decyzji o wypowiedzeniu umowy jest spowodowane zamiarem prowadzenia przez spółkę kolejnych analiz dotyczących możliwego, odmiennego i bardziej zróżnicowanego wykorzystania przez spółkę terenów, potencjału oraz infrastruktury leżącej na terenach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w Elektrowni Pątnów – czytamy w komunikacie.

fot. zarządzana przez KHNP Elektrownia Jądrowa Hanbit w Południowej Korei (Wikipedia)

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole