Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTurek. Runęła pierwsza chłodnia kominowa elektrowni Adamów

Turek. Runęła pierwsza chłodnia kominowa elektrowni Adamów

Dodano: , Żródło: LM.pl
Turek. Runęła pierwsza chłodnia kominowa elektrowni Adamów
Turek

Rozpoczął się kolejny etap wyburzania dawnej elektrowni Adamów. W czwartek o godz. 17.46 runęła pierwsza z pięciu chłodni, które przez lata zdążyły wpisać się już w krajobraz Turku.

Długo, bo niemal dwie godziny, musieli czekać obserwatorzy, którzy na własne oczy chcieli obejrzeć wyburzanie pierwszej z pięciu chłodni kominowych byłej elektrowni Adamów w Turku. Początek akcji zapowiedziany został na godz. 16.00. Wyburzanie miało potrwać maksymalnie do godz. 18.00. O godz. 17.46 ładunki przytwierdzone do podstawy chłodni zostały odpalone. Dokonał tego pan Konrad z Dobrej (powiat turecki), który taką możliwość wylicytował na aukcji WOŚP za 3333 zł. Budowla z głośnym hukiem runęła, wzbudzając chmurę pyłu.

Pięć ogromnych chłodni kominowych nad Turkiem górowało przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Służyły elektrowni Adamów, schładzając wodę używaną w procesie produkcji energii elektrycznej. W 2018 r. elektrownia została wyłączona, a w grudniu 2020 r. rozpoczęło się wyburzanie budowli wchodzących kiedyś w jej skład. Jako pierwszy na ziemię runął komin. Usuwanie chłodni jest kolejnym etapem tego działania.

Czytaj więcej na temat:Turek, elektrownia Adamów, wyburzanie, chłodnia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole