Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTylko u nas! Wykonawca robót w Domu Zemełki: „Miasto kłamie”!

Tylko u nas! Wykonawca robót w Domu Zemełki: „Miasto kłamie”!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Tylko u nas! Wykonawca robót w Domu Zemełki: „Miasto kłamie”!
nasze sprawy

Miasto nie miało podstaw do zerwania umowy. Tak twierdzi wykonawca przebudowy Domu Zemełki, który był gościem dzisiejszych „Naszych Spraw”. – Pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją – mówi Adrian Jaśkiewicz, dyrektor ARKON-BUD z Gniezna.

Firma wykonująca do niedawna przebudowę Domu Zemełki ma ponad 20-letnie doświadczenie i specjalizuje się w zabytkach. Jak podkreśla Adrian Jaśkiewicz, podobnych do konińskiej kamienicy inwestycji wykonali już w całym kraju kilkadziesiąt. Wcześniej jednak nie spotkali się z podobną jak tu sytuacją. Zeszli z budowy, kiedy okazało się, że trzeba wymienić stropy i potrzebna jest do tego nowa dokumentacja projektowa. Gdy wrócili do pracy, po kilku miesiącach miasto wypowiedziało im umowę.

- Rozmowy z miastem zawsze były dla nas trudne. Wykonawca od dnia podpisania aneksu realizował roboty, a miasto nie zapłaciło wykonawcy od czerwca tego roku – mówłi Adrian Jaśkiewicz.

Zaległości wobec wykonawcy wynoszą ok. 2,5 mln zł. Urząd podnosi, że musiał zerwać umowę, bo były opóźnienia w harmonogramie i przedkładano złe kosztorysy. Ponadto wykonawca miał nie dostarczyć gwarancji należytego wykonania umowy i ubezpieczenia OC. Dodatkowo poziom wykonanych prac magistrat ocenił na zaledwie 15 procent.

– To nie jest prawda. Wszystkie potrzebne dokumenty zostały dostarczone. Miasto miało do nich dostęp. Wykonaliśmy 40 procent i to najtrudniejszych robót. Jesteśmy zdziwieni, że miasto podejmuje takie kroki, gdzie wykonawca realizuje umowę – podkreślił Adrian Jaśkiewicz. – Miasto nie miało podstaw do zerwania umowy. Nie mamy sobie nic do zarzucenia – dodał.

Dom Zemełki w rękach miasta jest od 2014 roku. Po przebudowie ma tam powstać Inkubator Aktywności Kulturalnej. Miasto na remont zdobyło 8 mln zł z funduszy unijnych i 5 mln zł z programu rządowego, a na wyposażenie i działalność kulturalną – ok. 3,5 mln zł z funduszy norweskich. Jak w ubiegłym tygodniu zapowiedział wiceprezydent Paweł Adamów, przetarg na dokończenie przebudowy zabytku zostanie ogłoszony w grudniu. Zdaniem Adriana Jaśkiewicza, szanse na znalezienie nowego wykonawcy za obecnie obowiązujące stawki są znikome. Przedsiębiorca dodaje, że jego firma nie wyklucza podjęcia kroków prawnych wobec konińskiego magistratu.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole