Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUbezpieczenie samochodu - co wybrać oprócz OC?

Ubezpieczenie samochodu - co wybrać oprócz OC?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ubezpieczenie samochodu - co wybrać oprócz OC?
materiał promocyjny

Ubezpieczenie samochodu do jedna z podstawowych formalności, o jakie musi zadbać każdy właściciel pojazdu. Coraz więcej osób sięga nie tylko po podstawowe OC, ale też po rozszerzony pakiet ubezpieczeń. Czym jest Autocasco, jak działa ubezpieczenie Auto Assistance i NNW kierowcy, podpowiadamy w artykule.

Ubezpieczenie OC - obowiązek każdego kierowcy

Obowiązek wykupu polisy OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. Wprowadzona wtedy obowiązkowa ochrona odpowiedzialności cywilnej kierującego zapewnia w razie wypadku finansowe pokrycie jego konsekwencji przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie to jest przypisane do danego pojazdu, niezależnie od kierującego. Dotyczy rekompensaty osobom trzecim zniszczenia mienia i strat powstałych na skutek zdarzenia drogowego. Do takiej sytuacji wcale nie musi dojść wyłącznie podczas prowadzenia pojazdu. OC samochodu obejmuje także załadunek, rozładunek, zdarzenia powstałe w czasie postoju czy wysiadania z auta.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu - jakie koszty pokryje?

W ubezpieczeniu OC mieści się cały szereg sytuacji, z którymi stykamy się na drodze. Ważne są również wyłączenia, które znajdziesz w każdej umowie o ubezpieczenie auta. Jednak dla większości posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie OC pokrywa się z większością zdarzeń drogowych. Wliczają się do niego koszty:

  • Naprawy i holowania samochodu uszkodzonego przez Twój pojazd
  • Wynajęcia samochodu zastępczego dla poszkodowanych
  • Rehabilitacji i leczenia osób poszkodowanych w zdarzeniu
  • Pogrzebu osoby zmarłej na skutek zdarzenia
  • Zadośćuczynienia za śmierć lub cierpienie poszkodowanego
  • Wypłaty renty alimentacyjnej rodzinie lub przyznanej poszkodowanemu w związku z utratą możliwości zarobkowych
  • Przebranżowienia osoby rannej w zdarzeniu do innego zawodu

Ubezpieczenie OC samochodu - co wpływa na jego koszt?

Coroczne ubezpieczenie pojazdu od odpowiedzialności cywilnej wcale nie musi oznaczać kilkutysięcznych wydatków. Najprostszym sposobem na zmniejszenie ceny ubezpieczenia samochodu jest bezszkodowa jazda. Im dłuższy okres bez zgłoszonych szkód, tym wyższa zniżka. Może to znacząco obniżyć koszty ubezpieczenia. Im dłuższa jest Twoja czysta historia u ubezpieczyciela, tym korzystniej wypada ewentualne ryzyko w oczach zakładu ubezpieczeń. Dlatego często współwłaścicielem pojazdu jest rodzic albo krewny kierującego, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę za kółkiem. Dzięki takim sposobom ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kosztuje mniej, jednak nie tworzymy własnej bezszkodowej historii jazdy.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - kiedy je wykupić?

Ubezpieczenie OC obejmuje tylko osoby trzecie, które ucierpiały w wyniku zdarzenia drogowego. Jeśli zależy Ci na tym, by do umowy ubezpieczenia włączyć siebie, czyli kierowcę oraz swoich pasażerów, wykup dodatkową polisę NNW. Gwarantuje ona wypłatę świadczeń w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem komunikacyjnym. Ochroną objęty jest zarówno kierowca pojazdu mechanicznego, jak i jego pasażerowie. Okres trwania umowy ubezpieczeniowej to standardowe 12 miesięcy. To oferta dedykowana wszystkim, w szczególności zaś zawodowym kierowcom, którzy chcą uzyskać dodatkowe wsparcie w razie wypadku komunikacyjnego.

Dobrowolne ubezpieczenie AC - co daje kupującemu?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, polisa Autocasco jest całkowicie dobrowolna. Gwarantuje wsparcie finansowe w niemal wszystkich sytuacjach, z którymi można spotkać się na drodze lub w trakcie postoju pojazdu. Działa w przypadku szkód spowodowanych przez osoby trzecie, w tym także wandali i złodziei. Zakup polisy AC zapewnia ochronę w przypadku kradzieży części lub całego pojazdu, ale też w razie kolizji czy uszkodzeń podczas garażowania. Ubezpieczyciel pokrywa więc na przykład koszty naprawy Twojego samochodu, wymiany części zamiennych, holowania pojazdu do serwisu, a nawet badania technicznego po kolizji. Dla właściciela pojazdu największym komfortem jest poduszka finansowa w razie kradzieży części lub całego pojazdu. Ochrona działa na terenie całej Europy (w tym i Gruzji).

O co warto rozszerzyć AC?

Pokrycie kosztów naprawy przyda się również wtedy, gdy nasz pojazd ulegnie mniej rozpowszechnionym awariom. Warto poszerzyć pakiet Autocasco m.in. o ubezpieczenie szyb samochodowych, pokrywający naprawę lub wymianę do kwoty 5 tysięcy złotych. Ciekawą opcją jest dodatek ochrony przed konsekwencjami jednej szkody. Zabezpieczy on wysokość składki przy wznowieniu ubezpieczenia w TUZ. Jeśli szczególnie obawiasz się kradzieży pojazdu, wykup pakiet z ochroną sumy ubezpieczenia. Wypłata obejmuje w takim przypadku sumę z dnia zawarcia umowy, bez względu na aktualną wartość rynkową pojazdu. Zapytaj ubezpieczyciela o brak redukcji sumy ubezpieczenia, dzięki któremu unikniesz dopłat do sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie samochodu OC i AC

Jak widać, obowiązkowe ubezpieczenie OC to dopiero początek. Ubezpieczenie samochodu pomaga w przypadku kradzieży, wandalizmu i zniszczeń spowodowanych przez naturę.

Czytaj więcej na temat:komunikacja, samochody, ubezpieczenia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole