Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUrząd Gminy w Wierzbinku jak Biały Dom. Nowa elewacja okazałej siedziby

Urząd Gminy w Wierzbinku jak Biały Dom. Nowa elewacja okazałej siedziby

Dodano:
Urząd Gminy w Wierzbinku jak Biały Dom. Nowa elewacja okazałej siedziby
Wierzbinek

Biały Dom w Wierzbinku to nie tylko siedziba Urzędu Gminy, ale także swoisty symbol lokalnej społeczności. Dzięki tej budwoli gmina stała się znana już nie tylko z powodu corocznych targów wikliny Salix. 

Kilkanaście lat temu budowla zyskała charakterystyczny przydomek ze względu na rozmach i wygląd, mimo że początkowo miała żółtą elewację. Po ostatnim remoncie możemy podziwiać budynek w pełnej okazałości, obleczony w zimową biel. Wójt Wierzbinka, Paweł Szczepankiewicz, mówi, że po kilkunastu latach elewacja była już brudna, stąd remont. Poza tym biały doskonale komponuje się z otoczeniem: odremontowanym pałacem, w którym jest siedziba Gminnego Ośrodka Kultury oraz nową strażnicą również z jasną elewacją.

Remont Urzędu Gminy rozpoczął się na początku listopada i zakończył tuż przed „uderzeniem” zimy. Jak mówi wójt, pozostaje jeszcze zamontowanie odnowionego napisu i herbu nad okazałym wejściem do budynku. Paweł Szczepankiewicz wspomina, jak podczas budowy urzędu, wiele osób żartowało, że w Wierzbinku wzorują się na Białym Domu w Waszyngtonie, oficjalnej rezydencji prezydentów USA. I na dowód zainteresowania  siedzibą władz gminnych pokazuje stare artykuły prasowe, które poruszały ten temat.

Budowa urzędu sięga roku 2011, gdy na teren gminy wchodziła kopalnia węgla bruntanego w postaci odkrywki Tomisławice. Stamtąd spływały podatki do gminnej kasy. Poza tym ceny materiałów i wykonawstwa były znacznie niższe. Nową siedzibę udało się postawić za ponad trzy miliony złotych. Wójt podkreśla, że to była dobra decyzja ponieważ w nowym obiekcie powstały odpowiednie warunki dla mieszkańców i pracowników. Poza tym w jednym miejscu znajdują się jednostki gminne, takie jak: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, administracja placówek oświatowych, Urząd Stanu Cywilnego, gminna komisja profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych, jest sala sesyjna, pomoc prawna i biura wynajmowane prywatnym firmom.

Budynek po remoncie robi wrażenie, szczególnie w zimowej szacie. Gospodarz gminy przyznaje, że przyzwyczaił się już do określenia "Biały Dom" w Wierzbinku. Dla lokalnej społeczności to miejsce, w którym można załatwić wiele urzędowych spraw jednocześnie. Niektórzy nie kryją dumy z tego powodu, a "amerykańskie" porównanie przysporzyło gminie popularności. 

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole