Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościW nowych salach przyszłe pielęgniarki przygotują się na każdy scenariusz

W nowych salach przyszłe pielęgniarki przygotują się na każdy scenariusz

Dodano: , Żródło: LM.pl
W nowych salach przyszłe pielęgniarki przygotują się na każdy scenariusz
ANS w Koninie

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej otwarte zostało dziś oficjalnie w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie (dawna PWSZ). Studenci kierunku pielęgniarskiego mogą w nim uczyć się w praktyce działania w różnych przypadkach medycznych.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej to siedem sal, w których studenci kierunku pielęgniarskiego mogą uczyć się w praktyce pomocy pacjentom. Sale wyglądają dokładnie tak, jak te w szpitalach. Mają to samo wyposażenie, nie leżą w nich oczywiście prawdziwi pacjenci, ale ich rolę pełnią fantomy. Studenci mogą na nich ćwiczyć postępowanie w różnych przypadkach i w różnych chorobach, uczyć się komunikacji z pacjentem (nauczyciele poprzez interkom mogą bowiem rozmawiać ze studentami, grając rolę pacjenta) oraz szkolić się w obsłudze sprzętu medycznego.

To pozwoli im o wiele lepiej przygotować się do przyszłej pracy. Podczas zajęć praktycznych w szpitalach nie ma możliwości przećwiczyć wszystkich możliwych do zaistnienia przypadków. W Centrum liczba potencjalnych scenariuszy jest natomiast praktycznie nieograniczona. – Każdy scenariusz może być modyfikowany. Nie będzie powtarzalny, bo nie byłoby właściwego efektu. Można zrobić ścieżkę, w której pacjent idzie profilem prawidłowym,  a potem np. pojawiają się różne zaburzenia. Fajne jest to, że można realizować scenariusze, które rzadziej występują w warunkach szpitalnych – wyjaśnia Danuta Grodzka, menedżer kierunku pielęgniarskiego w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie i kierowniczka nowego Centrum.

Oprócz symulacyjnych sal szpitalnych w MCSM studenci trenują pierwszą pomoc, zarówno ręczną, jak i z pomocą defibrylatora, działania laboratoryjne (np. pobieranie krwi, czy pomiary cukru), czy zabezpieczanie ran, czyli wszystkie umiejętności, które powinien posiadać dobry pielęgniarz lub pielęgniarka. Wszystkie ich działania są monitorowane, a następnie omawiane z nauczycielami, co pozwala wychwycić błędy i rozwijać się podopiecznym uczelni.

Jak mówił podczas oficjalnego otwarcia rektor ANS dr hab. Artur Zimny, była to największa w historii uczelni inwestycja. Stworzenie Centrum kosztowało niemal 2,5 mln zł. Większość pieniędzy wyłożyła Unia Europejska, resztę dołożył budżet państwa. Prace nad jego powstaniem ruszyły w kwietniu 2020 r. Oprócz dostosowania pomieszczeń w budynku przy ul. Popiełuszki i zakupu wyposażenia kluczowe były przeszkolenie kadry i stworzenie scenariuszów zajęć. – Jeden taki scenariusz to jest kilkanaście stron. Jest to ogrom pracy – mówi Danuta Grodzka.

MCSM pozwoli rozwinąć kierunek pielęgniarski w ANS w Koninie. Studenci uczą się na nim od 2017 roku, ale do tej pory – jedynie na poziomie licencjackim. Centrum pozwoli uczelni otworzyć studia magisterskie. – Jestem przekonana, że mury uczelni będą opuszczali profesjonaliści, dobrze przygotowani do pracy i mogący podjąć pracę na każdym stanowisku – mówiła we wtorek Wiesława Welke, przewodnicząca prezydium Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Koninie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole