Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWalczą o zmianę wariantu przebiegu nowej linii kolejowej. Poprosili o pomoc posła

Walczą o zmianę wariantu przebiegu nowej linii kolejowej. Poprosili o pomoc posła

Dodano: , Żródło: LM.pl
Walczą o zmianę wariantu przebiegu nowej linii kolejowej. Poprosili o pomoc posła
Kolej Konin - Turek

Petycję z prośbą o interwencję u marszałka województwa przekazali na ręce posła Tomasza Nowaka (PO) mieszkańcy protestujący przeciwko obecnie planowanemu przebiegowi linii kolejowej Konin – Turek. Podnoszą w niej brak odpowiednich konsultacji społecznych i dopuszczenie do ruchu na planowanej trasie pociągów towarowych.

U posła Tomasza Nowaka (PO) pomocy w swojej sprawie postanowili poszukać mieszkańcy protestujący przeciwko obecnie planowanemu przebiegowi nowej linii kolejowej Konin – Turek. Na jego ręce złożyli petycję z prośbą o interwencję w tej sprawie u marszałka województwa. Jak podnoszą w piśmie mieszkańcy, ich najważniejszym postulatem jest ponowna dyskusja o wyborze wariantu. Zgodnie z informacją, którą uzyskali od PKP PLK S.A., władny do zmiany wariantu jest właśnie marszałek. – Spółka nie jest uprawniona do zmiany wariantu realizacji inwestycji wbrew woli wnioskodawcy tj. ww. urzędu marszałkowskiego; taką decyzję mógłby podjąć wyłącznie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – czytamy w piśmie od PKP PLK S.A.

W petycji do posła protestujący zaznaczają, że nie odbyły się realne konsultacje dot. wyboru wariantu, a planowane konsultacje PKP PLK S.A. będą miały na celu jedynie dyskusję nad przebiegiem linii w ramach już wybranego wariantu W9. – Istnieje wiele wątpliwości dotyczących wyboru tego wariantu, który jest wariantem szkodliwym – czytamy w petycji.

Mieszkańcy zaznaczają też, że planowana inwestycja dopuszcza możliwość przemieszczania się po torach pociągów towarowych. – Jest to znacząca zmiana okoliczności zwiększająca uciążliwość linii kolejowej, której przebieg zaplanowany został przez osiedla mieszkaniowe, wzbudzając tym samym protesty społeczne – podkreślają.

Planowana linia kolejowa ma liczyć ok. 38 km i w obecnie rekomendowanym wariancie W9 będzie wieść przez Brzeźno (gm. Krzymów), Żychlin, Żdżary (gm. Stare Miasto), Kiszewy, Tuliszków, Grzymiszew, Imiełków (gm. Tuliszków), Słodków i Obrzębin (gm. Turek). Alternatywą byłby wariant W1, którego realizację postulują protestujący. Wiódłby przez Kramsk, Borki, Tury (gm. Kramsk), Kuny, Władysławów (gm. Władysławów), Chrząblice i Galew (gm. Brudzew). Byłby krótszy i tańszy w realizacji, ale nie został wybrany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego z powodu mniejszych przewidywanych potoków pasażerskich.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole