Skocz do zawartości
LM.plWiadomościWojewództwo wielkopolskie a fotowoltaika - czy warto zainwestować w panele?

Województwo wielkopolskie a fotowoltaika - czy warto zainwestować w panele?

Materiał promocyjny

Dodano:
Województwo wielkopolskie a fotowoltaika - czy warto zainwestować w panele?
materiał promocyjny

Mieszkasz w Wielkopolsce i chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd o kilkadziesiąt procent? Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, możesz szybko osiągnąć ten cel. A poprzez ogólnodostępne dofinansowania, wydatki na projekt będą znacznie niższe niż zakładasz!

Warunki panujące w województwie wielkopolskim

Województwo wielkopolskie, jak większość naszego kraju, cechuje się optymalnym poziomem nasłonecznienia, który sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców tych terenów. Panele PV pomogą Ci obniżyć rachunki za prąd i sprawią, że przybliżysz się do uzyskania niezależności od zewnętrznych dostawców energii. Wielkopolanie mogą instalować panele słoneczne zarówno na dachach budynków, jak i na gruncie, a przy doborze najlepszego rozwiązania warto poradzić się doświadczonej firmy fotowoltaicznej.

Jak sfinansować inwestycję w panele fotowoltaiczne?

Jesteś zainteresowany panelami PV, ale niepokoją Cię dość duże koszty związane z realizacją tego projektu? Nie martw się - na mieszkańców i przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego czeka sporo atrakcyjnych programów, które pozwalają na pokrycie znacznej części kosztów inwestycji.

Gospodarstwa domowe

Niadawno zakończona, III edycja programu “Mój Prąd” umożliwiała uzyskanie dotacji do 3 tys. złotych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i dotyczyła konstrukcji o mocy od 2 do 10 kWp (do 50% kosztów kwalifikowanych).

Gospodarstwa domowe mogą także zdecydować się na udział w programie “Czyste Powietrze”, która oferuje dofinansowania do 5 tys. złotych na panele PV. Warunkiem otrzymania dotacji jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła na nowe.

Mieszkańcy Wielkopolski mogą również korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której właściciele lub współwłaściciele domów mają możliwość odliczenia aż 53 000 złotych na prace związane z termomodernizacją budynku, w tym montaż fotowoltaiki. Oczywiście jeśli na daną instalację zostało pobrane już inne dofinansowanie, należy pomniejszyć podstawę opodatkowania o daną kwotę.

Od 2 stycznia do 31 lipca 2022 roku prowadzony będzie także nabór wniosków do kolejnej edycji programu “Kawka Bis”, który jest przeznaczony dla mieszkańców Poznania i ma na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, jakie powstają poprzez spalanie paliw stałych. Właśnie dlatego warunkiem otrzymania dotacji jest wymiana starego pieca na ekologiczne źródło ciepła. Osoby, które zdecydują się połączyć pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne z instalacją fotowoltaiczną, mogą liczyć na dofinansowanie do 20 000 zł. O 5 tys. zł mniej otrzymają mieszkańcy, którzy nie wybiorą montażu paneli PV.

Firmy

Województwo wielkopolskie oferuje również dofinansowanie dla przedsiębiorców, a głównym programem z którego mogą korzystać firmy jest “Energia Plus”. Co istotne, inicjatywa zapewnia zarówno dotacje (do 50% kosztów kwalifikowanych), jak i pożyczki (do 85% kosztów kwalifikowanych) na inwestycje w instalacje PV.

Rolnicy

Właściciele gospodarstw rolnych w województwie wielkopolskim mogą skorzystać z programu “AgroEnergia 2021”, który oferuje nawet do 25 000 zł dofinansowania do instalacji PV. Projekty o mocy 10-30 kWp mogą uzyskać do 15 000 zł wsparcia (do 20% kosztów kwalifikowanych inwestycji), natomiast do instalacji w przedziale 30-50 kWp można otrzymać dotację do 25 000 zł (13% kosztów kwalifikowanych). Uczestnicy programu mogą liczyć także na dodatkowe fundusze, gdyż konstrukcje hybrydowe wspierane są dodatkowo kwotą do 10 000 złotych.

Oczywiście na rolników z Wielkopolski czeka również możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej, dzięki której mogą oni odpisać 25% kosztów poniesionych na fotowoltaikę od podatku rolnego. Instalację można odliczać przez maksymalnie 15 lat. Warto pamiętać, że ulgi inwestycyjnej nie można łączyć z dotacjami z innych programów, takich jak “Czyste Powietrze” czy “Mój Prąd”.

Sprawdź więcej informacji o fotowoltaice w Poznaniu i województwie wielkopolskim - pod adresem www: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-poznan-walczy-ze-smogiem/

Czytaj więcej na temat:fotowoltaika, ekologia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole