Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZaczęło się od huty. Sześćdziesiątka Zespołu Szkół Technicznych w Koninie

Zaczęło się od huty. Sześćdziesiątka Zespołu Szkół Technicznych w Koninie

Dodano:
Zaczęło się od huty. Sześćdziesiątka Zespołu Szkół Technicznych w Koninie
Konin

Minęło 60 od powstania Zespołu Szkół Technicznych w Koninie, niegdyś "Hutniczej". Jubileusz świętowano w Konińskim Domu Kultury. 

Uroczystość zgromadziła szerokie grono osób związanych z placówką: od obecnych uczniów, przez absolwentów (w tym dwóch konińskich prezydentów: Kazimierz Pałasz i Piotr Korytkowski), aż po nauczycieli i innych pracowników, którzy na przestrzeni lat przyczynili się do rozwoju szkoły.

Historię ZST, rozpoczynającą się od powstania szkoły zawodowej dla pracowników Huty Aluminium Konin, przybliżył Szymon Jagodziński, historyk z I LO w Koninie i zarazem dumny absolwent ZST. Pierwsza siedziba mieściła się w Malińcu (przy hucie). Wówczas szkoła dysponowała zespołem ośmiu nauczycieli, co świadczyło o skromnych początkach, ale też ogromnej pasji i zaangażowaniu jej założycieli.

Z biegiem lat, wraz ze wzrostem zainteresowania pracą w zakładzie i rosnącą potrzebą wykwalifikowanych pracowników, szkoła hutnicza przeniosło się do budynku przy ulicy Kolskiej w Koninie, który wcześniej służył jako sąd grodzki. To właśnie tam, w latach 70. XX wieku, rozpoczęła swój dynamiczny rozwój. Późniejsze lata przyniosły dalsze zmiany oraz przekształcenia organizacyjne, które ostatecznie doprowadziły do przyjęcia nazwy: Zespół Szkół Technicznychi im. Marii Skłodowskiej-Curie i przeniesienia do budynku przy ulicy Pułkownika Witolda Sztarka, nieopodal starej siedziby.  

Jubileusz był okazją do wspomnień i refleksji nad zmianami, jakie zaszły w ofercie edukacyjnej ZST. Odpowiadając na potrzeby rynku pracy, otworzono nowe kierunki kształcenia, takie jak: technik informatyk, technik programista, technik pojazdów samochodowych, technik usług fryzjerskich, a także Szkołę Branżową pierwszego stopnia w zawodzie: fryzjer i ślusarz.

Na jubileuszowej uroczystości nie zabrakło więc elementów wspomnieniowych. Film przygotowany przez Joannę Sypniewską, Andrzeja Duszę i Marcina Olińskiego (absolwenta ZST) z KDK, przeniósł uczestników w podróż po historii i teraźniejszości szkoły, przypominając o jej kameralności, co szczególnie chwalili sobie obecni uczniowie, wyjątkowej atmosferze i ludziach.

Podczas jubileuszowych obchodów, życzono ZST dalszego rozwoju i dobrych naborów do wszystkich klas.

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole