Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZdrowe nawyki na nowy rok szkolny: porady lekarzy rodzinnych

Zdrowe nawyki na nowy rok szkolny: porady lekarzy rodzinnych

Dodano: , Żródło: LM.pl
Zdrowe nawyki na nowy rok szkolny: porady lekarzy rodzinnych
zdrowie

Aktywność fizyczna, optymalna dieta i spokojny sen. To recepta lekarzy rodzinnych na udany rok szkolny.

Dziś zabrzmiał pierwszy dzwonek. Od jutra dzieci i młodzież ruszą do szkół, a lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają o kształtowaniu dobrych nawyków. Jednym z nich jest śniadanie przed wyjściem do szkoły, a w innym – drugie śniadanie urozmaicone owocami i warzywami.

- Jabłko, czy kanapka z sałatą wzbogaci organizm dziecka w niezbędne składniki. Pamiętajmy – jesień to okres obniżonej odporności, w którym szczególnie należy zadbać o witaminy i minerały – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ. - Absolutnie odradzamy zabierania do szkoły chipsów, ciastek, wafelków, czy słodkich napojów. Cukier nie bez powodu nazywany jest białą śmiercią albo słodkim zabójcą. Spożywanie cukru w nadmiarze prowadzi do poważnych chorób (m.in. cukrzyca), w tym także otyłości – która wśród polskiej młodzieży jest już epidemią! Szacuje się, że większość osób z problemem nadwagi spożywa ponad 60 gramów cukru dziennie (około 12 łyżeczek) – dodaje.

Najlepsza jest zwykła niegazowana woda mineralna, której w ciągu dnia powinno się wypijać nawet dwa litry. Uczniowi do prawidłowego rozwoju - i to zarówno psychicznego, jak i fizycznego - potrzebny jest również ruch.

– Odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, ale przede wszystkim aktywnością, najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych dziecko powinno uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Nieuzasadnione zwolnienie z wf-u szkodzi jego zdrowiu (skrzywienie kręgosłupa, wady postawy, brak kondycji). Człowiek, który w dzieciństwie unika ruchu może stać się w przyszłości niepełnosprawnym dorosłym – podkreślają lekarze PPOZ.

Kolejną niezwykle ważną sprawą jest regeneracja. Sprzyja jej spokojny, długi sen. Rodzice powinni zadbać o zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości snu: 6-latki powinny spać około 11 godzin, 12-latki – 8 godzin.

- Dzieci, które śpią za krótko często bywają nerwowe i rozdrażnione. Mają problemy z koncentracją i nie potrafią się skupić na lekcji. Ważne są także warunki, w których zasypia dziecko. To powinno być łóżko, w przewietrzonym wcześniej pokoju i absolutnie nie przed telewizorem - mówią medycy.

Ubiór dziecka powinien być dostosowany do panujących warunków. Zimą czapka i ciepła kurtka. Najlepsza metoda „na cebulkę“ - chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole