Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZespół Downa nie jest przeszkodą. Chcą mieć takie same szanse jak inni

Zespół Downa nie jest przeszkodą. Chcą mieć takie same szanse jak inni

Dodano: , Żródło: LM.pl
Zespół Downa nie jest przeszkodą. Chcą mieć takie same szanse jak inni
fundacja otwarcie

„Z nami, nie dla nas” – pod takim hasłem odbędą się tegoroczne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Podopieczni konińskiej Fundacji na rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” będą służyć do mszy i obsługiwać klientów restauracji.

To już piętnasta edycja konińskiej kampanii społecznej związanej ze Światowym Dniem Zespołu Downa. W tym roku odbywać się będzie przez dwa dni. W niedzielę, 19 marca o godz. 12:00 w licheńskiej bazylice odprawiona zostanie msza święta.

– Będziemy brali czynny udział – mówi Dariusz Loch, prezes fundacji „Otwarcie”. - Będziemy nieśli dary, a jedna osoba będzie śpiewała psalm. Rodzice będą czytali Słowo Boże – dodaje.

Na tym nie koniec, bo 21 marca od godz. 14:00 do 18:00 osoby z Zespołem Downa spróbują swoich sił w zawodzie kelnera w restauracjach „Tutti Santi” i „Pepe Nero”.

– Pokażą, że są w stanie pracować, współtworzyć klimat lokalu. Będzie można z nimi porozmawiać, wymienić poglądy – podkreśla Dariusz Loch.

Pod opieką konińskiej fundacji „Otwarcie” jest 46 osób. Świadomość społeczna dotycząca osób z Zespołem Downa zmieniła się na lepsze.

– Te osoby funkcjonują, nie są zamykane w domach. Niestety system ich nie wspiera, nadal są wykluczone. Trafiają do szkół specjalnych, Warsztatów Terapii Zajęciowej, nie podejmują normalnej pracy – mówi Ewa Dubanosow z „Otwarcia”. – Chcemy zwrócić uwagę, że osoby z Zespołem Downa potrzebują aktywności. Mogłyby wykonywać różne zawody: rozkładanie towarów w sklepach, prace porządkowe. To są osoby, które mają pasje, potrzeby i powinny liczyć na wsparcie państwa w dokonywaniu własnych wyborów – dodaje.

Osoby z Zespołem Downa chciałyby być sprawiedliwie traktowane i mieć takie same możliwości jak inni, pragną wolności i wsparcia, a także pokazania, że dodatkowy chromosom nie jest przeszkodą do realizowania marzeń.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole