Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyAndrzej Pągowski na OKFA: otwarcie wystawy "Wajda na nowo", spotkanie z publicznością i oprowadzanie po wystawie

Andrzej Pągowski na OKFA: otwarcie wystawy "Wajda na nowo", spotkanie z publicznością i oprowadzanie po wystawie

Dodano:
Andrzej Pągowski na OKFA: otwarcie wystawy "Wajda na nowo", spotkanie z publicznością i oprowadzanie po wystawie

Gdzie: CKiS DK Oskard

Kiedy: 9 czerwca, g. 18.00

wstęp wolny

68. OKFA Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych zainauguruje wernisaż Andrzeja Pągowskiego, który będzie gościem specjalnym festiwalu.

9 czerwca o 18.00 zapraszamy na spotkanie z artystą i zwiedzanie wystawy.

Andrzeja Wajdę poznałem w roku 1981 podczas pracy nad plakatem do filmu „Człowiek z żelaza”. Potem wykonałem jeszcze plakaty do takich filmów jak „Kronika wypadków miłosnych”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” czy ostatni jego film fabularny „Powidoki”. Ale to właśnie plakat do „Człowieka z żelaza” stał się jego ulubionym, o czym wielokrotnie mówił, a nawet zażartował w jednym z wywiadów, że do takiego plakatu warto było zrobić film.
Wszyscy mamy świadomość pozycji Wajdy w polskiej i światowej kinematografii, ale gdy zapytamy przeciętnego odbiorcę, jakie filmy zrobił, wymienia kilka tytułów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”… A Andrzej zrealizował 60 filmów, w tym bardzo wiele ciekawych dokumentów.
Andrzej Pągowski

W 2021 roku – w 95. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci reżysera Andrzej Pągowski zrealizował wielki projekt „Wajda na nowo”. Stworzył plakaty do wszystkich 60 filmów Andrzeja Wajdy, łącznie z dokumentami: od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku do ostatniej fabuły „Powidoki” i dokumentu „Moje inspiracje” z 2016 roku.
Wystawa swoją premierę miała na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni we wrześniu 2021.

ANDRZEJ PĄGOWSKI jest autorem prawie 2000 plakatów wydanych drukiem od 1977 r. w Polsce i za granicą.

Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.

Był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”.

Angażuje się w akcje społeczne. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych, przygotowuje projekty dla akcji Sprzątanie Świata.

Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, m.in. w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles (Nagroda The Best of Show, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych i wyróżnień) oraz Chicago International Film Festival (Nagroda Srebrnego Hugona i wiele innych).
Swoje prace prezentował na  wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego plakaty znajdują się m.in. w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie.
W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 jego plakatów. Z kolei MoMA umieściło jego plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach.

Wystawa towarzyszy 68. OKFA i można ją bezpłatnie oglądać w dniach 9-12 czerwca 2022 r. w godzinach 10.00 – 19.30.

cały program OKFA tutaj

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole