Dzisiaj jest czwartek 29 lipca 2021, imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15047) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (74) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 16oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
24 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
ZE PAK otrzyma dofinansowanie na budowę instalacji ... (0)Koniec wakacji, zaczynamy granie. W weekend rusza ... (0)

Fotografia Marka Sobkiewicza - otwarcie wystawy „Lumen Sensibilitatem // Światło Czułość”

Dodano: 13.10.2020 15:24

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień

Kiedy: 16 października, g. 18.00

wstęp wolny, ograniczona liczba miejsc

Wystawa „Lumen Sensabilitatem // Światło Czułość” jest próbą pokazania postawy i drogi artystycznej konińskiego fotografika Marka Sobkiewicza.

Artysta w sposób wyjątkowo świadomy gramatyki medium, w którym się wyrażał, starał się je przekraczać i odkrywać rzeczywistość niedostrzeganą.

Na wernisaż zaprasza Galeria CKiS Wieża Ciśnień 16 października, o g. 18.00.

Marek Sobkiewicz ur. w 1989 w Koninie, zm. w 2017 w Poznaniu. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Sztuka Rejestracji Obrazu gdzie obronił pracę „Wartość dokumentu fotograficznego w świecie obrazów cyfrowych”. Współpracował z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. W ostatnich latach związany z Ośrodkiem Myśli i Czynu Fotograficznego Ciemnica w Poznaniu.

Marek Sobkiewicz reprezentował otwartą postawę wobec działań twórczych, przy jednoczesnym postulacie niepopadania w banalizm wizualny, tak wyraźnie obecnym, w powszechnej i dosadnej praktyce fotograficznej. Można zaryzykować tezę, że jego poszukiwania to: szkice z obszaru realizmu magicznego, próby uniezwyklenia codzienności, dywagacje z poetyzowania analitycznego i spotykań liryki z teorią chaosu. Najczęściej, ale nie zawsze, ze szczególnym naciskiem na techniki fotochemiczne.

Źródłem inspiracji w jego aktywności artystycznej była refleksja fenomenologiczna Rolanda Barthes’a, myśl Vilema Flussera, Waltera Benjamina oraz niektóre tropy w zakresie fotografii i kultury formułowane w esejach przez Jeana Baudrillarda. Wiele jego obrazów charakteryzowała niedosłowność, zagadkowość i świadomość, że medium to wiąże się przede wszystkim ze światłem, procesami (al)chemicznymi, funkcją nie/pamięci czy rejestracją ukrytych struktur świata w rzeczywistości nadmiaru widzialności.

W niektórych jego pracach nieoczywistość obrazu potęgowana przez zastosowanie działań takich jak wielokrotna ekspozycja, zmiana tonalna barw czy solaryzacja stanowiących rodzaj gramatyki fotografii „chemicznej”,  akcentując w ten sposób otwarcie się na „przypadek” i zróżnicowanie, coraz rzadziej obecne w praktykach fotograficznych. W ostatnim okresie na jego obrazy wpływ miały także rozważania w ramach teorii chaosu i psychofizjologii widzenia (…).  
Robert Brzęcki

Kuratorzy: Robert Brzęcki, Maciej Sypniewski

Wystawa „Lumen Sensibilitatem // Światło Czułość” odbywa w ramach V Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wernisaż: 16 października, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, g. 18.00, wstęp wolny, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

  • Fotografia Marka Sobkiewicza - otwarcie wystawy „Lumen Sensibilitatem // Światło Czułość”
  • Fotografia Marka Sobkiewicza - otwarcie wystawy „Lumen Sensibilitatem // Światło Czułość”
  • Fotografia Marka Sobkiewicza - otwarcie wystawy „Lumen Sensibilitatem // Światło Czułość”

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wystawa,   fotografia,   wernisaż,   galeria

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.