43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca
43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie będzie trwał od 31 maja do 4 czerwca. To najstarszy i największy festiwal dziecięcy w Europie. W tym roku zatańczy i zaśpiewa w nim 2700 młodych artystów z Polski i zagranicy. To będzie niesamowita eksplozja młodzieńczej pasji i talentów!
Podczas trzech festiwalowych dni młodzi zdolni artyści zaprezentują się w konkursach piosenki i tańca, a wydarzenie zakończy widowiskowy Koncert Galowy, w którym wystąpią zwycięzcy festiwalu. Koncert Galowy rozpocznie się 3 czerwca (sobota) o 18.00 na konińskiej starówce. Poprowadzi go Tomasz Kammel. Galę będzie można oglądać także dzięki streamingowi na portalu WP.pl.
Wokaliści i tancerze walczyć będą o Aplauzy (złoty, srebrny i brązowy) oraz nagrodę główną - Grand Prix festiwalu. W konkursie wokalnym fundatorem Grand Prix jest Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych SAWP, a w konkursie tanecznym – Koniński Dom Kultury.
Przebieg festiwalu
Uczestnicy festiwalu przyjadą do Konina 31 maja. To będzie czas na zakwaterowanie i pierwsze próby.
1 czerwca o 9.00 na placu przed KDK nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu, a młodzi artyści otrzymają symboliczny klucz do bram miasta i od tego momentu Konin stanie się sercem dziecięcej piosenki i tańca. W Koninie znów zabrzmi hymn festiwalu – piosenka ,,Wpadnij, wpadnij do Konina”.
Tego dnia będą trwały kwalifikacje w poszczególnych kategoriach w konkursie piosenki (w Domu Kultury Oskard) oraz tańca (w Konińskim Domu Kultury).
Również 1 czerwca o 20.30 zaprosimy wszystkich przed KDK, gdzie odbędzie się Koncert dla Miasta. Dla uczestników festiwalu, wszystkich gości i mieszkańców Konina wystąpi młoda gwiazda Magda Bereda.
Tego dnia późnym wieczorem poznamy listę zakwalifikowanych wokalistów i tancerzy do piątkowych finałów.
2 czerwca przez cały dzień będą trwały prezentacje finałowe, a następnie dowiemy się kto wystąpi podczas sobotniego Koncertu Galowego na starówce.
Koncert Galowy (3 czerwca) poprzedzi korowód uczestników festiwalu na trasie KDK – plac Wolności. Start korowodu o 17.00.
Konkurs wokalny
Na festiwal do Konina przyjedzie ponad 100 wokalistów. Najmłodsi mają 4 latka, najstarsi 16. Przyjadą z całej Polski, a także zza granicy: z Ukrainy, Niemiec, Islandii, Anglii, Bułgarii, Litwy. Oceniać ich będzie jury w składzie: przewodniczący Wojciech Myrczek – wokalista jazzowy, wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Anna Kamalska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, wykładowca w Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku wokalistyka estradowa, Joanna Januszewska, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka oraz Krzysztof Pydyński, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Sekretarzem jury będzie Joanna Sypniewska z KDK. Wokaliści od 9. roku życia będą śpiewać z towarzyszeniem orkiestry festiwalowej pod kierownictwem Pawła Zielaka.
Konkurs taneczny
W konińskim festiwalu rywalizować będzie 130 zespołów tanecznych z Polski oraz zagranicy: z Ukrainy i Słowacji. Oceniać ich będzie jury w międzynarodowym składzie: przewodnicząca Katarzyna Migała, choreograf teatralna i filmowa, wykładowca w Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi, Maciej Florek, tancerz i choreograf, zwycięzca, a następnie juror programu ,,You Can Dance – Po prostu tańcz!”, Milena Jurczyk – nauczyciel w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku, Dita Hejnikova z Czech – trener i choreograf, Irena Bous – Prezydent Międzynarodowej Organizacji Tańca w Ukrainie oraz Jean Claude Marignale z Francji – choreograf, tancerz i pedagog. Sekretarzem jury będzie Dariusz Intrys z KDK.
Nasza misja
Naszym celem jest edukacja kulturalna młodych wokalistów i tancerzy z całej Europy. Festiwal to miejsce, w którym spotykają się różne kultury, osobowości, dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie. Podczas trzech festiwalowych dni, młodzi zdolni artyści nie tylko prezentują się w konkursach piosenki i tańca, ale przede wszystkim integrują, rozmawiają, uczą się od siebie tolerancji i nawiązują nowe kontakty.
Miło nam poinformować, że naszą misję doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało na organizację 43. MDFPiT 350 tys. zł. Dotacja ta jest najwyższą przyznaną w kraju w tym roku w ramach programu ,,Edukacja kulturalna”.
Festiwal będzie w tym roku również miejscem, w którym, wspólnie z Fundacją UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, będziemy mówić o zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Naszym priorytetem jest wspieranie dzieci i młodzieży, otaczanie ich opieką i pomocą, nie tylko tą artystyczną. Dlatego podjęliśmy współpracę z Fundacją UNAWEZA, która jest autorem alarmującego raportu ,,MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".
Przyjaciele festiwalu
43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie patronatem honorowym objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka oraz UNICEF Polska.
Festiwal wspiera Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Konin, SAWP. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców oraz ZAiKS.
Są także z nami nasi Sponsorzy, w tym Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin SA czy Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.
W gronie Przyjaciół festiwalu są także: Starostwo Powiatowe w Koninie, Miasto i Gmina Ślesin, spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie Spółka Akcyjna, Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o, spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
Partnerami festiwalu są: Konińska Fundacja Kultury, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Muzeum Okręgowe w Koninie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie, Instytut Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Image w Koninie, Salon Fryzjerski Spokojna Głowa Sylwii Karczewskiej.
Patron medialny: WP.pl
Pogoda zmienną jest. Kliknij, sprawdź pogodę w swojej okolicy i nie daj się zaskoczyć!