Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSport10 najcenniejszych walut świata

10 najcenniejszych walut świata

Materiał zewnętrzny

Dodano:
10 najcenniejszych walut świata
Materiał zewnętrzny

Przygotowaliśmy zestawienie 10 najcenniejszych walut na świecie. Sprawdź!

Waluty poszczególnych krajów odzwierciedlają lokalną gospodarkę, ale także pozycję narodu na świecie. Przyglądając się najsilniejszym, światowym walutom można odkryć fascynujące historie.
Przygotowaliśmy zestawienie 10 najcenniejszych walut na świecie. Oto one:

Dinar kuwejcki

Dinar kuwejcki jest jedną z najsilniejszych walut na świecie i najczęściej poszukiwaną przez kolekcjonerów. Jeden dinar odpowiada około 3,26 dolara amerykańskiego. Waluta kuwejcka jest naprawdę bardzo cenna.
Kuwejt posiada duże rezerwy ropy naftowej, gospodarkę o wysokich dochodach i niskiej stopie bezrobocia. Jego gospodarka przetrwała konflikty regionalne, w tym wojnę w Zatoce Perskiej w 1990 roku.

Dinar Bahrajnu

Dinar Bahrajnu jest bardzo podobny do swojego kuwejckiego odpowiednika. Oba narody stanowią część Zatoki Perskiej i są bogate w rezerwy ropy naftowej.
Jeden dinar bahrański kosztuje około 2,65 dolara amerykańskiego, co czyni go jedną z najsilniejszych walut Bliskiego Wschodu.
Bahrajn jest atrakcyjnym krajem dla inwestycji zagranicznych. Stabilność dinara wzbudziła zainteresowanie wielu światowych rynków.

Rial omański

Rial omański jest kolejną walutą z Bliskiego Wschodu. Przyciąga uwagę ze względu na swoją silną wartość.
Oman to kraj bogaty w ropę naftową. Od wieków był ważnym ośrodkiem handlowym, zarówno ze względu na swoje położenie geograficzne, jak i poszukiwane zasoby mineralne.
Obecnie 1 Rial jest równy około 2,60 USD, a jego ścisłe powiązanie z amerykańską walutą pomaga zrównoważyć wahania wartości.

Dinar jordański

Chociaż Jordania (lub Haszymidzkie Królestwo Jordanii) była świadkiem przemocy i niestabilności politycznej, waluta narodowa pozostała stosunkowo stabilna.
Dinar jordański to jedna z najsilniejszych wartości w regionie Bliskiego Wschodu. 1 dinar jordański jest obecnie równy mniej więcej 1,41 dolara amerykańskiego.
Jordania nie jest krajem bogatym w zasoby naturalne. Jest jednak popularnym celem turystycznym i zawarła kilka korzystnych umów handlowych z krajami zachodnimi.

Brytyjski funt szterling

Wielka Brytania jest jednym z niewielu narodów Europy, który nie używa waluty EURO. Funt szterling znajdował się w wielu niestabilnych ekonomicznie i politycznie czasach.
Najbardziej burzliwe wydarzenia dla waluty miały miejsce podczas niedawnego głosowania za Brexitem i przedłużającego się okresu niepewności przed ostatecznym wycofaniem się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Mimo to funt szterling zdołał utrzymać wysoką wartość handlową, a 1 funt jest równy około 1,21 dolara amerykańskiego. Ponadto funt szterling jest czwartą walutą na świecie, pod względem inwestowania (przeczytaj, czym jest handel walutami).

Dolar Kajmanów

Położone na Morzu Karaibskim Kajmany stały się znane jako raj podatkowy i stały się ważnym centrum finansowym. Waluta jest prawie na równi z amerykańską. 1 dolar kajmański równa się mniej więcej 1,20 dolara amerykańskiego. Jest z łatwością używany przez wielu turystów z całego świata.
Niewielkie podatki i bliskie powiązania z amerykańską walutą, sprawiają, że Kajmany są atrakcyjnym i lukratywnym miejscem dla inwestorów od dłuższego czasu.

Euro

Oficjalna waluta 20 państw członkowskich Unii Europejskiej (obecnie obejmuje Chorwację,, EURO zostało wprowadzone 1 stycznia 2002 roku). Jako druga po dolarze amerykańskim najczęściej wymieniana waluta na świecie. EURO znajduje się prawie na równi ze swoim amerykańskim odpowiednikiem.
Obecnie 1 EURO odpowiada około 1,07 USD i jest jednym z najbardziej stabilnych, żywotnych i elastycznych rynków na świecie. Eksperyment strefy EURO, polegający na zastąpieniu walut narodowych wielu państw europejskich, okazał się jednym z najlepszych sukcesów ekonomii XXI wieku.

Frank szwajcarski

Frank szwajcarski jest jedną z najbardziej stabilnych walut Europy, obecnie prawie równy z dolarem amerykańskim. Pod koniec 2022 roku 1 frank będzie równy mniej więcej 1,07 dolara amerykańskiego.
Dzięki historycznej neutralności i stabilności politycznej Szwajcarii można się spodziewać bardziej pozytywnego wzrostu szwajcarskiej gospodarki.
To siódma najczęściej wybierana do handlu waluta światowa. Polityka gospodarcza Szwajcarskiego Banku Narodowego zapewniła frankowi wysoką pozycję w rankingu i wartość handlową.

Dolar amerykański

Najczęściej używana waluta na świecie i jedyna, do której porównywane są wszystkie inne. Dolar amerykański dominuje w finansach i handlu światowym.
USD trafił do obiegu w 1792 roku. Co ciekawe, tylko 30% dolarów amerykańskich w obiegu jest faktycznie używanych w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.
Wiele innych walut na tej liście jest powiązanych z dolarem amerykańskim, co wskazuje na jego szeroki wpływ i globalną wartość.

Dolar bahamski

Dolar bahamski jest na równi z dolarem amerykańskim. Po raz pierwszy wszedł do obiegu w 1966 roku. Służy małemu wyspiarskiemu krajowi Bahamów.
Bahamy, uważane za raj podatkowy, są głównym ośrodkiem turystycznym i przyciągają wiele inwestycji zagranicznych ze względu na wysoką wartość swojej waluty.
Pomimo kilku klęsk żywiołowych, gospodarka Bahamów pozostała stabilna.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole