Skocz do zawartości
LM.plSportKotły 5 klasy - krok w stronę czystego powietrza

Kotły 5 klasy - krok w stronę czystego powietrza

Materiał promocyjny

Dodano:
Kotły 5 klasy - krok w stronę czystego powietrza

Tradycyjne kotły zasypowe, bez względu na rodzaj spalania (od góry, od dołu), w znacznym stopniu zanieczyszczają środowisko, nie spełniając tym samy nawet kryteriów najniższej klasy 3-ej. Alternatywą są kotły 5 klasy. Co Nas czeka w 2018 roku?

Tradycyjne kotły zasypowe, bez względu na rodzaj spalania (od góry, od dołu) w większości nie spełniają kryteriów normy PN-EN 303-5:2012. W praktyce oznacza to, że dużo spalają i bardzo zanieczyszczają środowisko nie spełniając nawet kryteriów najniższej klasy 3-ej. Alternatywą są kotły 5 klasy. Co Nas czeka w 2018 roku?
 

Normy w walce o czyste powietrze

Ochrona środowiska to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów, dotyczy to zarówno zasobów leśnych, jak i czystego powietrza, dla którego najgroźniejsze są zanieczyszczenia emitowane przez lokalne kotłownie i gospodarstwa domowe. W zdecydowanej większości korzystają one ze starych kotłów zasypowych na węgiel, koks lub brykiety. Niestety kotły te emitują do środowiska dużo toksycznych substancji oraz przede wszystkim pyły zawieszone. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych (zamglenia, brak wiatru) powoduje to powstawanie smogu. Jest on na tyle szkodliwy, że wojnę wypowiedziano mu nie tylko na poziomie Europy i Polski, ale także na poziomie lokalnym (samorządy).

Norma PN-EN 303-5:2012 oraz dyrektywa Ecodesing nakazują zaprzestanie produkcji kotłów niespełniających norm klasy 5 od 1 października 2017 r., z oferty handlowej muszą zniknąć od 2020 r. (zapasy magazynowe). Skłoniło to producentów do zaoferowania kotłów nowej generacji już teraz, tym bardziej, że niektóre samorządy przyśpieszają wprowadzanie norm chroniących czyste powietrze.

 

kotly-5-klasa.jpg

kotly-z-podajnikiem.jpg

Ĺąródło: Producent kotłów CO Kotly-Bialek.pl
 

Czym różnią się kotły 5 klasy od swoich starszych poprzedników?

Podstawowa różnica dotyczy czystości spalania. Kotły 5 klasy dolnego spalania oraz kotły z podajnikiem emitują zaledwie 10% spalin emitowanych przez kotły tradycyjne. Kotły górnego spalania nie są w stanie osiągnąć wskaźników klasy 5 (modernizacja jest zbyt kosztowna dla producentów). W nowoczesnych kotłach cały proces spalania nadzorowany jest przez system sterowników, dzięki temu jest on znacznie wydajniejszy, a kotły osiągają sprawność ok. 95%, przekłada się to bezpośrednio na mniejsze zużycie opału w ciągu okresu grzewczego.

Producenci oferują głównie kotły z podajnikiem, które najłatwiej jest przystosować do spełnienia standardów nowych norm ekologicznych. Zaletą tych kotłów jest komfort obsługi, wystarczy tylko raz na kilka dni załadować podajnik, a całością steruje automatyczny system.

Kotły spełniające kryteria 5 klasy są droższe od tradycyjnych kotłów, ale ponieważ są przyjazne dla środowiska można na nie uzyskać dofinansowanie w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji lub programów samorządowych.

Czytaj więcej na temat:ogrzewanie, dom, ciepło
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole