Dzisiaj jest niedziela 25 lipca 2021, imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15680) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (77) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 21oC
Jutropogoda
24 / 20oC
Pojutrzepogoda
24 / 21oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
#RazemDlaCypisa. Charytatywny Piknik Hiphopowy w p ... (2)Dorośli żeglarze na łódkach dla dzieci. Regaty na ... (0)

Kotły 5 klasy – krok w stronę czystego powietrza

Materiał promocyjny

Dodano: 11.10.2017 10:24

Tradycyjne kotły zasypowe, bez względu na rodzaj spalania (od góry, od dołu) w większości nie spełniają kryteriów normy PN-EN 303-5:2012. W praktyce oznacza to, że dużo spalają i bardzo zanieczyszczają środowisko nie spełniając nawet kryteriów najniższej klasy 3-ej. Alternatywą są kotły 5 klasy. Co Nas czeka w 2018 roku?
 

Normy w walce o czyste powietrze

Ochrona środowiska to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów, dotyczy to zarówno zasobów leśnych, jak i czystego powietrza, dla którego najgroźniejsze są zanieczyszczenia emitowane przez lokalne kotłownie i gospodarstwa domowe. W zdecydowanej większości korzystają one ze starych kotłów zasypowych na węgiel, koks lub brykiety. Niestety kotły te emitują do środowiska dużo toksycznych substancji oraz przede wszystkim pyły zawieszone. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych (zamglenia, brak wiatru) powoduje to powstawanie smogu. Jest on na tyle szkodliwy, że wojnę wypowiedziano mu nie tylko na poziomie Europy i Polski, ale także na poziomie lokalnym (samorządy).

Norma PN-EN 303-5:2012 oraz dyrektywa Ecodesing nakazują zaprzestanie produkcji kotłów niespełniających norm klasy 5 od 1 października 2017 r., z oferty handlowej muszą zniknąć od 2020 r. (zapasy magazynowe). Skłoniło to producentów do zaoferowania kotłów nowej generacji już teraz, tym bardziej, że niektóre samorządy przyśpieszają wprowadzanie norm chroniących czyste powietrze.

 

kotly-5-klasa.jpg

kotly-z-podajnikiem.jpg

Źródło: Producent kotłów CO Kotly-Bialek.pl
 

Czym różnią się kotły 5 klasy od swoich starszych poprzedników?

Podstawowa różnica dotyczy czystości spalania. Kotły 5 klasy dolnego spalania oraz kotły z podajnikiem emitują zaledwie 10% spalin emitowanych przez kotły tradycyjne. Kotły górnego spalania nie są w stanie osiągnąć wskaźników klasy 5 (modernizacja jest zbyt kosztowna dla producentów). W nowoczesnych kotłach cały proces spalania nadzorowany jest przez system sterowników, dzięki temu jest on znacznie wydajniejszy, a kotły osiągają sprawność ok. 95%, przekłada się to bezpośrednio na mniejsze zużycie opału w ciągu okresu grzewczego.

Producenci oferują głównie kotły z podajnikiem, które najłatwiej jest przystosować do spełnienia standardów nowych norm ekologicznych. Zaletą tych kotłów jest komfort obsługi, wystarczy tylko raz na kilka dni załadować podajnik, a całością steruje automatyczny system.

Kotły spełniające kryteria 5 klasy są droższe od tradycyjnych kotłów, ale ponieważ są przyjazne dla środowiska można na nie uzyskać dofinansowanie w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji lub programów samorządowych.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ogrzewanie,   dom,   ciepłoDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Nie ma jak to kocioł 1 klasy najlepiej w sobotni wieczór. Hoho
Dodano: 11.10.2017 12:23    Przez: ~Pn
Ciekawe, czy Chiny lub Indie zgadzają się z Europejską dyrektywą? Odpowiem; nawet o niej nie slyszaly😂Cała Europa nie wyemituje w rok tyle zanieczyszczeń co te oba kraje w tydzień. Moje pytanie, dlaczego tak bardzo tu w Europie wprowadzane są coraz to surowsze normy, a nikt nie troszczy się o wprowadzanie ich w tych krajach? Nie sądzę, że to złe, bo dbać o środowisko trzeba i chwała za to, ale jak wszyscy to wszyscy a nie tylko lud Europy.
Dodano: 12.10.2017 15:08    Przez: ~EcoLog

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.