Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportJaki powinien być dobry kocioł 5 klasy na ekogroszek?

Jaki powinien być dobry kocioł 5 klasy na ekogroszek?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jaki powinien być dobry kocioł 5 klasy na ekogroszek?

Od wielu lat mocno odczuwalny smog w zimowych miesiącach jest prawdziwą plagą na terenie całego kraju. Ciężkie, szare powietrze zawisa nad wieloma miejscowościami, skutecznie utrudniając życie ich mieszkańcom. Dlatego od ubiegłego roku, w ramach walki ze smogiem, na polskim rynku zakupić można jedynie kotły 5 klasy. Piece te cechują się o wiele większą sprawnością, wydajnością oraz są łatwiejsze w obsłudze i - co najważniejsze - nie emitują tak ogromnych ilości szkodliwych dla atmosfery zanieczyszczeń.

Dlaczego warto kupować kotły 5 klasy na ekogroszek?

Po pierwsze, warto zastanowić się nad tym, dlaczego warto kupić piec zasilany ekogroszkiem? Warto podkreślić, że pomimo tego iż ekogroszek jest wykonywany z węgla kamiennego i brunatnego, to cechuje go o wiele większa wydajność i jakość. Ten rodzaj paliwa jest też o wiele bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Proces produkcyjny ekogroszku w dużej mierze pozbawia go nadmiaru wody, siarki i substancji niepalnych. Dzięki temu można uzyskać paliwo o niesamowicie wysokiej jakości i dużej kaloryczności. Warto też wspomnieć o tym, że ekogroszek jest stosunkowo tani oraz powszechnie dostępny i zakupić go można praktycznie w każdym sklepie.

Już wiadomo, że warto zdecydować się na zakup kotła zasilanego ekogorszkiem. Teraz warto zastanowić się, jak wybrać najlepsze kotły 5 klasy na ekogroszek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła?

Wiadomo, że zakup kotła 5 klasy na ekogroszek nie należy do małych wydatków. Dlatego warto zrobić wszystko, by wybrać piec, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom właściciela. Warto więc wiedzieć, na jakie parametry kotłów należy zwracać uwagę.

  • moc kotła - to bardzo ważny czynnik, który determinuje to, czy dany model będzie wystarczająco sprawny, by zaopatrzyć w ciepło konkretny dom. To, jaką moc kotła wybrać, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę metraż domu lub mieszkania. Od razu trzeba podkreślić, że nie ma sensu kupowanie pieca o mocy zbyt dużej jak na potrzeby swojego domu. Takie działanie to niepotrzebny wydatek, lepiej jest precyzyjnie i dokładnie obliczyć, jaka moc będzie odpowiednia - ewentualnie można wziąć kocioł o mocy delikatnie większej. Określając potrzebną moc kotła na ekogroszek, trzeba również wziąć pod uwagę rodzaj domu, jaki będzie ogrzewany. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na energię jest o wiele większe w domach budowanych z zasadami starego budownictwa, niż w tych, powstałych niedawno, zaopatrzonych w solidną termoizolację.
  • podajnik - jeszcze kilkanaście lat temu piece na ekogroszek należało zasilać paliwem co dwadzieścia cztery godziny. Obecnie kotły na ekogroszek 5 klasy (np. takie http://www.parex-kotly.com.pl/produkty/sztoker) zaopatrzone są w podajnik, który sam załadowuje kocioł niezbędnym paliwem. Pozwala to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i energii. Dobrej jakości kocioł z podajnikiem wymaga zasilenia ekogroszkiem raz w tygodniu - przez resztę czasu nie trzeba się martwić o dokładanie do pieca i można zwyczajnie cieszyć się ciepłem!
  • sterownik - to bardzo ważny element, odpowiadający za pracę całego kotła. Na rynku znaleźć można dwa rodzaje sterowników: dwustanowe i automatyczne. Te pierwsze pozwalają na samodzielne ustawienie parametrów spalania, przez co można uzyskać sporą oszczędność opału. Dla osób mniej obeznanych z obsługą kotła najlepsze będą sterowniki automatyczne, które same określają poszczególne parametry spalania. Wybierając kocioł do domowej kotłowni, warto wybrać taki, którego sterownik będzie intuicyjny w obsłudze i niezbyt skomplikowany. Nikomu chyba nie uśmiecha się parogodzinne ślęczenie nad instrukcją obsługi...
  • sposób spalania - w sklepach znaleźć można kotły z górnym bądź dolnym spalaniem. Na czym polega różnica? Kocioł górnego spalania jest zazwyczaj tańszy, a paliwo w nim spalane jest na ruszcie. Trzeba jednak wiedzieć, że generuje on spore ilości zanieczyszczeń, a jego wydajność nie jest najlepsza. Kotły dolnego spalania cechują się czystszym spalaniem oraz o wiele większą wydajnością. Nie trzeba też rozpalać w nich tak często, jako że ciepło utrzymywane jest na stałym poziomie.
     

Pozostałe parametry kotłów na ekogroszek, na jakie warto zwrócić uwagę:

  • rodzaj palnika - w zależności od tego, czy piec będzie zasilany wyłącznie ekogroszkiem, czy też innymi materiałami.
  • opcja podgrzewania wody - przyda się poza sezonem grzewczym, kiedy potrzeba jest wyłącznie ciepła woda
  • sprawność cieplna - dobrej jakości kotły posiadają ją na poziomie ok. 80%
  • dodatkowe wyposażenie - wysokiej jakości kotły posiadają zazwyczaj sprzęt do czyszczenia pieca, termometr, wentylator oraz pojemnik na popiół.
Czytaj więcej na temat:dom, ogrzewanie, kocioł
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole