Dzisiaj jest sobota 29 lutego 2020, imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20547) SPORT FORUM FIRMY (5461) PRACA (50) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 6oC
Jutropogoda
9 / 3oC
Pojutrzepogoda
8 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Koniec sezonu II ligi w Koninie. KKF wciąż w walce ... (0)Zmarła Łucja Pawlicka-Nowak. Przez wiele lat szefo ... (0)

Wybór szczoteczki do zębów dla dziecka

Materiał promocyjny

Dodano: 14.02.2019 15:10

O tym, że higiena jamy ustnej od najmłodszych lat jest bardzo istotna, powinien wiedzieć każdy rodzic. Nasz organizm nie jest bowiem mechanizmem sterylnym – to bardziej organiczna dżungla, zamieszkiwana przez miliony drobnoustrojów. Generalnie nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, lecz w przypadku zaburzenia równowagi flory bakteryjnej naprawdę możemy napytać sobie biedy. Tyczy się to w szczególności dzieci.

O ile dorośli nie powinni mieć problemu z unikaniem postawy „co do rączki, to do buzi” w przypadku której wyjątek stanowi jedynie szwedzki stół, tak u dzieci jest z tym gorzej. Pech chciał, że młodzi przedstawiciele gatunku ludzkiego odczuwają instynktowną potrzebę poznawania świata poprzez smak. Złapana zabawka, jakiekolwiek okruchy, wszystko, czego dotknie małe dziecko niemal zawsze wyląduje w buzi, o ile nie zainterweniuje rodzic. Sprzyja to przedostaniu się do organizmu bakterii i grzybów, odpowiedzialnych chociażby za próchnicę czy też grzybicę jamy ustnej.

Nie bez powodu mówi się w końcu, że zęby należy zawsze szczotkować po posiłku. Nasze ciała są już niestety tak zaprojektowane przez naturę, że musimy jakoś się odżywiać, chociaż jama ustna, przez którą pokarmy trafiają do żołądka, sama z siebie nie może sobie poradzić z pasażerami na gapę, jakimi są właśnie bakterie. Na całe szczęście, nieprzyjemnych sytuacji możemy uniknąć, pamiętając o regularnym i prawidłowym myciu zębów.

Co mamy na myśli, używając słowa „prawidłowy”? Przede wszystkim to, że zęby powinny być myte równomiernie, przez 2-3 minuty. Samo szczotkowanie ich codziennie nie pomoże nam za bardzo, ponieważ niewystarczająco oczyszczone zęby prędzej czy później padną ofiarą próchnicy, która dodatkowo zrobi sobie później bufet z uzębienia sąsiedniego. Dlatego też prawidłowe mycie zębów to coś, czego powinno się uczyć dzieci już od najmłodszych lat.

Oczywiście, ktoś mógłby sobie powiedzieć (a niestety istnieje wiele takich osób), że zębów mlecznych myć nie trzeba, bo i tak wypadną. Owszem, wypadną. Ale zanim to zrobią, osiadająca na nich próchnica zdąży zarazić formujące się zęby stałe, na których pojawią się ubytki jeszcze podczas wyrzynania. Dlatego też tak bardzo istotne jest prawidłowe szczotkowanie, oczywiście, na sam początek, pod naszym nadzorem. Warto jest też rozważyć zakup szczoteczki sonicznej, dostosowanej do potrzeb najmłodszych.

Dlaczego warto podarować dziecku szczoteczkę soniczną?

Powód ku temu jest prosty – dzieci nie najlepiej radzą sobie z prawidłowym myciem zębów. Ba, dorośli mają z tym problemy, a co dopiero trzylatek! Szczoteczka elektryczna, czy to rotacyjna czy soniczna, nie wymaga od nas znajomości wszystkich technik szczotkowania. Szczotkowanie odbywa się głównie poprzez przesuwanie włosia wzdłuż linii zębów w taki sposób, aby ich korony zostały oczyszczone ze wszystkich stron. Tyczy się to przede wszystkim szczoteczki sonicznej, ponieważ rotacyjna wymaga od nas nieco większej ingerencji, z racji mniejszej główki oraz poleganiu na bardziej tradycyjnej formie mycia, niewykorzystującej fal dźwiękowych.

Jest to zarazem główny argument, przemawiający za zakupem szczoteczki sonicznej dla dziecka. Wykorzystując nowatorską technologię, dzięki której fale dźwiękowe generowane przez wibrujące włosie przekształcają pastę w płyn wypełniony bąbelkami ze składnikami aktywnymi, za pomocą szczoteczki sonicznej można oczyścić także przestrzenie międzyzębowe. Pozwoli to na zachowanie zdrowia zębów nawet wtedy, gdy dziecko nie jest skłonne do używania nici dentystycznej.

Możecie się teraz zapewne zastanawiać, czy taka szczoteczka nie jest zbyt intensywna dla dziecka. Jeśli mówimy o szczoteczce elektrycznej, z której sami korzystamy, to odpowiedź jest twierdząca. Dziecko potrzebuje urządzenia o wolniejszych obrotach oraz małej główce, z bardzo delikatnymi włóknami. Dobrze byłoby też, gdyby tylna część główki była pokryta ogumieniem – pozwoli to na uniknięcie podrażnień wewnątrz delikatnej jamy ustnej dziecka.

W jakim wieku najlepiej jest wprowadzić elektryczną szczoteczkę?

Z pewnością nie zaraz po narodzinach. W tym okresie dziąsła dziecka są tak delikatne, że nawet tryb ich masażu będzie dla brzdąca zbyt intensywny. W tym okresie powinniśmy jedynie wykorzystywać nasączone ciepłą wodą gaziki. Kiedy pierwsze mleczaki zaczynają się już jednak wyrzynać, możemy zacząć myśleć nad zakupem takiej szczoteczki. Większość modeli dostępnych na rynku jest dedykowana dzieciom w wieku do lat 3, zaś dla tych nieco starszych powstały szczoteczki i końcówki dla przedziału wiekowego 3-7 lat. Różnica między nimi tkwi w wielkości główki. Ponieważ jama ustna dziecka rośnie cały czas, także i rozmiar samej szczoteczki powinien być do niej dostosowany. Zbyt duża główka może wywołać odruch dławiący, zaś zbyt mała – nie doczyszczać prawidłowo zębów.

Jakie szczoteczki soniczne dla dzieci?

Wybór jest spory. Najmłodszym dzieciom do 3 roku życia polecamy niedrogi model BabySonic od Brush-Baby. Model ten znajdziemy w sklepie internetowym denthelp.pl Szczoteczka ta, o pociesznym, gruszkowatym kształcie, wykonuje tylko 16 000 ruchów na minutę – o połowę mniej, niż standardowa szczoteczka soniczna dla dorosłych. Dzięki temu nie podrażni ona jamy ustnej małego użytkownika ani nie przestraszy go. Wręcz przeciwnie – niskie obroty urządzenia sprawiają, że mycie nim zębów bardziej łaskocze, niż wywołuje uczucie drżenia. Szczoteczka pracuje przy tym bardzo cicho, zaś jej ergonomiczny uchwyt sprawia, że nie wyślizguje się ona z ręki.

BabySonic, jak wiele urządzeń tego typu dedykowanych najmłodszym, jest zasilana bateriami, zamiast wbudowanego akumulatora. Wyposażono ją też w dwa automatyczne timery. Dzięki temu, urządzenie wyłącza się samo po upływie zalecanych dwóch minut, zaś co pół minuty dziecko będzie informowane o tym, że czas już przestać szczotkować obecną partię zębów i przejść do następnej, w celu równomiernego wyszczotkowania wszystkich ćwiartek uzębienia. W zestawie ze szczoteczką znajdziemy też kalendarz mycia zębów z naklejkami.

Inną propozycją dla bardzo małych dzieci jest Baby Penguin od naszej rodzimej firmy SEYSSO. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionego modelu, także i ta szczoteczka charakteryzuje się bardzo przyjaznym, pociesznym wyglądem. W zestawie z nią znajdziemy dwie końcówki – jedną z nich stosuje się u dzieci w wieku od 0 do 18 miesięcy, zaś drugą – w wieku od 18 do 36 miesięcy. Jej podświetlana rękojeść powinna skojarzyć się bobasowi z zabawką, zaś główki obu końcówek zostały opracowane w taki sposób, aby nie podrażniać jamy ustnej. Podobnie jak BabySonic, także Baby Penguin wykonuje 16 000 ruchów na minutę, będąc jednocześnie wyposażonym w czasomierze.

A dla starszych dzieci, które ukończyły już trzeci rok życia? Tutaj najlepszym wyborem jest Sonicare For Kids od Philips. Sonicare to marka, która może być znana już co po niektórym osobom, będąc wiodącą serią szczoteczek sonicznych. Nie dziwi więc fakt, że z czasem opracowano także modele dedykowane najmłodszym. Szczoteczka ta nie jest już zasilana bateryjnie, wykorzystując wbudowany akumulator. Znajdziemy tu też dwa wyżej wymienione timery – jeden od dwóch minut mycia zębów, drogi od ćwiartek uzębienia.

Szczoteczka Sonicare For Kids jest zarazem urządzeniem inteligentnym, wykorzystującym dedykowaną aplikację. Za jej pomocą, dziecko będzie mogło wejść w interakcję z sympatycznym Sparklym – stworkiem, będącym maskotką Sonicare For Kids. Stworzonko będzie motywować malucha do mycia zębów, jednocześnie przyznając mu punkty za prawidłowe mycie zębów. A skoro o nim mowa, w zestawie z urządzeniem znajdziemy też naklejki, którymi dziecko będzie sobie mogło udekorować szczoteczkę według uznania.
W przeciwieństwie do innych szczoteczek, w których znajdziemy tylko jeden tryb pracy, Sonicare For Kids posiada ich dwa – pierwszy z nich służy do mycia zębów przez młodsze dzieci, zaś drugi podwaja szybkość obrotów silniczka, pozwalając na skuteczniejsze mycie zębów u dzieci nieco starszych, które skończyły już siódmy rok życia. Dla obu grup powstały też dwie dedykowane końcówki.
Wybór dobrej szczoteczki dla dziecka jest niezwykle ważny. To bowiem od tego zależeć będzie, jak bardzo maluch będzie się chciał przykładać do higieny jamy ustnej. Pozwoli nam to też zaoszczędzić sporo pieniędzy na drogie leczenie dentystyczne w przyszłości. Nie warto jest serwować dziecku takiego życia.

  • Wybór szczoteczki do zębów dla dziecka

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowie,   dzieci,   zęby

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.