Dzisiaj jest czwartek 4 czerwca 2020, imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18411) SPORT FORUM FIRMY (5494) PRACA (23) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 14oC
Jutropogoda
14 / 11oC
Pojutrzepogoda
15 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Medyk Konin wicemistrzem Polski! PZPN zakończył se ... (0)Rychwał. Rozbudują przedszkole, bez obciążenia gmi ... (0)

Alleycat - wyścigi kurierów

Materiał promocyjny

Dodano: 22.03.2019 12:22

Najwięksi fani dwóch kółek z pewnością słyszeli o wyścigach określanych nazwą alleycat. To nieformalny, miejski wyścig rowerowy, a także zabawa inspirowana pracą kurierów, którzy na co dzień pokonują miasto na rowerach, by dostarczyć przesyłkę do adresatów. Kurierzy biorą udział w alleycatach, by sprawdzić swoje siły w porównaniu z innymi kolegami po fachu. Ta forma wyścigów rowerowych testuje szybkość i umiejętności nawigacyjne w obszarach miejskich. Można powiedzieć, że ten rodzaj sportu jest symulacją dnia pracy przeciętnego kuriera.

Gdzie i kiedy?

Alleycaty organizowane są w miastach na całym świecie, również w Polsce. Zawody odbywają się w normalnych warunkach miejskiego ruchu drogowego większych miast. Dotąd wyścigi mieli szansę obserwować mieszkańcy Krakowa, Warszawy czy Poznania. Idea wyścigu ma długą historię, wywodzi się z lat 80. minionego wieku, Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w Toronto, organizatorami byli młodzi cykliści pasjonujących się nocną jazdą w trudnych warunkach.

Ciekawostka:

Pomimo kilku dużych wyścigów, które organizowane są każdego roku na terenie USA, nie ma organu sankcjonującego ten sport. Nie ma też oficjalnego kalendarza wydarzeń; zasady i formaty zdarzeń różnią się w zależności od miejsca.

Punkty kontrolne

Najczęściej wyścigi alleycat uwzględniają osiągnięcie wszystkich punktów kontrolnych, co oznacza, że ​​zawodnicy muszą przejechać przez określone miejsca, na ustalonej wcześniej trasie, przed zakończeniem wyścigu. Mapa punktów udostępniana jest uczestnikom dopiero na starcie. Każdy dostaje odpowiednią rozpiskę tzw. manifest, który wyznacza kierunek wyścigu. Niektóre punkty kontrolne wymagają dodatkowych działań np. znalezienia określonych przedmiotów, bądź wykonanie konkretnego zadania, po którym zawodnik otrzymuje zezwolenie do przejścia następnego checkpointu.

Ostre koło

Na czym jeżdżą najlepsi zawodnicy? Nie ma szczegółowych wytycznych, co do rodzaju sprzętu, jednak wśród miłośników tej rozrywki najczęściej użytkowane są tzw. “ostre koła”. Warto zaznaczyć, że to także rozwiązania najczęściej wykorzystywane przez kurierów w ich codziennej pracy. Rower tego typu przypomina kolarzówkę, jednak różni się swoją funkcjonalnością. Nie posiada przerzutek, nie ma też hamulców… przy hamowaniu rowerzysta wykorzystuje siłę swoich nóg. Doświadczeni kurierzy cenią sobie jazdę na ostrym kole, choć zaznaczają, że nie jest to najłatwiejsza metoda jazdy. Mimo utrudnień taki rower daje pełną kontrolę nad jazdą, nie posiada zbędnego sprzętu, tym samym nie psuje sie, co w szerokiej perspektywie bardzo usprawnia pracę kuriera czy uczestnika alleycatu.

Ciemna strona wyścigu

Wyścigi mają również swoją mroczną stronę. Przez wielu postrzegane są jako nielegalne i niebezpieczne. W takiej formie funkcjonują głównie w Stanach Zjednoczonych. Wśród pewnych środowisk Alleycat traktowane są jako wyścigi wyjęte spod prawa, podczas których zawodnicy nie przestrzegają przepisów drogowych. Ignorują czerwone światła i powodują zagrożenie dla innych kierowców. Takie oskarżenie nie są zupełnie bezpodstawne. W 2008 roku w Chicago doszło do tragedii, biorący udział w wyścigu Matt Manger-Lynch zginął podczas przejazdu przez skrzyżowanie. 29-latek w tamtym niefortunnym momencie był akurat na prowadzeniu 40-osobowego wyścigu alleycat na Northwest Side. Policja twierdzi, że gdy grupa zbliżyła się do skrzyżowania trzech dróg Irving Park, Damen i Lincoln, po Manger-Lynch przejechał na czerwonym świetle i został uderzony przez nadjeżdżające auto. Po tym wydarzeniu na eventy tego typu spadła fala krytyki. Organizatorzy przyznali, że alleycaty zostały zdominowane przez “szybkich facetów”.

W wyścigach najczęściej konkurowali profesjonalni kurierzy rowerowi, przez co atmosfera okazała się bardzo intensywna a nawet agresywna. Część środowisk postanowiła nieco zmienić formę i zaadaptowała ideę kreatywnej jazdy w celu zaangażowania większej grupy miłośników amatorskiej jazdy na dwóch kółkach.

Nie tylko szybkość

Dziś wyścigi alleycat mają też swoja łagodniejszą formę i są organizowane w ramach rodzinnej rozrywki, w której udział biorą także młodzi, niedoświadczeni zawodnicy. W takich warunkach w ukończeniu wyścigu pomaga nie tylko siła mięśni. Najefektywniejsi zawodnicy muszą wykazać się sprytem i pomysłowością. Niezwykle ważna jest tutaj orientacja w terenie. Nie ma ściśle wyznaczonej trasy, zawodnik ma dotrzeć do punktu kontrolnego, ale to jaką ścieżkę wybierze zależy już wyłącznie od niego. Alleycaty rozumiane są jako strategiczna gra rowerowa w której o wygranej nie zawsze decyduje szybkość jazdy.

Same Day Delivery

Zarówno uczestnicy alleycatów, jak i zawodowi dostawcy muszą działać sprawnie. Popularność przesyłek typu SameDay rośnie... lokalni kurierzy mają pełne ręce roboty. Sprawdź w jakich miastach, dzięki ich wysiłkom, Twoja przesyłka może być doręczona "na dziś": globkurier.pl/sameday

Opracowanie:

GlobKurier.pl - przesyłki krajowe - kompleksowe usługi i przewozy kurierskie. 10 letnie doświadczenie, 192 obsługiwane kierunki, pełna automatyzacja procesów logistycznych. 1 platforma - 50 kurierów.

  • Alleycat - wyścigi kurierów

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:kurier,   wyścig,   kolarstwo

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.