Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportKwasy omega-3 dla biegaczy i innych sportowców

Kwasy omega-3 dla biegaczy i innych sportowców

Materiał promocyjny

Dodano:
Kwasy omega-3 dla biegaczy i innych sportowców

Jednym z głównych zadań każdego sportowca jest właściwe uporządkowanie diety, która posłuży jako podstawa zdrowia i sprawności organizmu. Przykładowe menu każdego biegacza powinno składać się z naturalnych produktów oraz zawierać przede wszystkim dużo warzyw i owoców. Suplementy sportowe często gwarantują uzupełnienie diety i poprawę wyników, trzeba tylko sprawdzać zawartość najważniejszych dla siebie składników. Jednymi z nich powinny być zapewne kwasy omega-3.

Kwasy omega-3 dla biegaczy i innych sportowców odgrywają bardzo dużą rolę, ponieważ poza dobroczynnym wpływem na stan zdrowia w czasie przygotowań np. do maratonów, wykazują naturalne działanie przeciwbólowe. Ból spowodowany urazami mięśni szybciej ustąpi, jeżeli biegacz będzie spożywał produkty bogate w kwasy omega-3 lub dostarczał je do organizmu w postaci suplementów diety.

Czym są kwasy omega-3?

Omega-3 to grupa wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które nie są reprodukowane w organizmie. Z tego powodu powinny być dostarczane organizmowi wraz z jedzeniem. Kiedy występuje ich niedobór, pojawiają się różne zaburzenia biochemiczne i fizjologiczne. Obejmuję one 3 rodzaje kwasów:

  • kwas α-linolenowy (ALA) - występuje w produktach ziołowych (warzywa liściaste, orzechy, olej lniany, rzepakowy),
  • kwas eikozapentaenowy (EPA) - występuje głównie w rybach (sardynki, łosoś, makrela, tuńczyk),
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA) - występuje głównie w tłustych rybach i wodorostach.

Kwasy omega-3 mają bardzo szeroki zakres pozytywnych właściwości, m.in.:

  • przyspieszają metabolizm organizmu,
  • poprawiają lipolizę,
  • hamują procesy katabolizmu,
  • redukują stany zapalne stawów i więzadeł.

Można powiedzieć, że omega-3 poprawia ogólny stan zdrowia i sprawności organizmu. Dietetycy zalecają najczęściej spożywanie 1 g dziennie tego wyjątkowego rodzaju tłuszczu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „Omega-3 – Właściwości, zastosowania, źródła pożywienia”.

Zdrowotne właściwości kwasu omega-3 dla biegaczy i innych sportowców

Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu naukowcy wyciągnęli wniosek, że kwasy omega-3 zmniejszają poziom stanu zapalnego w organizmie i zakres stresu oksydacyjnego, wywołanego m.in. wdychaniem zanieczyszczonego powietrza nawet o 50%. Właściwość ta w przypadku biegaczy i innych sportowców trenujących na zewnątrz może być niezwykle ważne. Te cenne kwasy tłuszczowe wchłaniane są przez ściany jelita do krwi, dzięki czemu mają możliwość zaspokojenia potrzeb organizmu i zapewnienia wielu ważnych dla zdrowia właściwości.

  • Kwasy omega-3 mają korzystny wpływ na ściany naczyń krwionośnych, gdyż pomagają zregenerować im niewielkie uszkodzenia. Zmniejsza to ryzyko powstawania m.in. blaszek miażdżycowych.
  • Ten bardzo ważny składnik tłuszczowy jest także niezbędny do tworzenia fosfolipidów, z których składają się błony komórkowe, w tym błony komórek mózgowych. Udowodniono, że regularne stosowanie kwasów omega-3 ma pozytywny wpływ na zdolność zapamiętywania informacji i na funkcje poznawcze mózgu, jako całości.
  • Mają one także pozytywny wpływ na odporność organizmu i przeciwdziałania wielu chorobom.
  • Na bazie kwasów tłuszczowych omega-3 syntetyzują się substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Zmniejszenie ogólnego poziomu stanu zapalnego w organizmie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób stawów, wątroby i różnych chorób związanych z zaawansowanym wiekiem. Biegacze stale narażeni na różnego rodzaju urazy dzięki spożywaniu kwasów omega-3 mogą szybciej leczyć mikrouszkodzenia mięśni i pokonywać zmęczenie.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że te niezwykłe kwasy tłuszczowe powinny znaleźć się w diecie każdego, komu zależy na zdrowiu i samopoczuciu, nie tylko osobom regularnie uprawiającym sport.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 a zdrowie stawów biegaczy

Podczas intensywnych treningów i biegów na długich dystansach stawy kolanowe są znacznie obciążone. Prawidłowy poziom kwasów omega-3 w diecie biegacza zapewnia odczuwanie mniejszych dolegliwości bólowych, mniejszej sztywności stawów i przeciwdziałanie pojawieniu się stanów zapalnych. W okresie zimowym stawy narażone są także na bóle z powodu niskiej temperatury na zewnątrz, dlatego właśnie szczególnie w tym czasie należy uzupełniać poziom tych kwasów w organizmie.

Spożywanie ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu, regularne sięganie po orzechy w postaci przekąsek, używanie w kuchni oleju lnianego i rzepakowego powinno przyczynić się do utrzymania prawidłowego poziomu zdrowych tłuszczów. Jeżeli ktoś nie lubi wymienionych produktów, powinien rozpocząć przyjmowanie suplementów diety z kwasami omega-3, dzięki czemu skuteczniej uchroni się przed stanem zapalnym stawów i wieloma innymi dolegliwościami.

Kwasy omega-3 dla biegaczy i innych sportowców
Czytaj więcej na temat:zdrowie, bieganie, omega-3
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole