Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plSportMiejsca obowiązkowe, które warto odwiedzić będąc w Wałbrzychu. Tajemniczy zamek Książ, intrygujący złoty pociąg i kultowy rynek.

Miejsca obowiązkowe, które warto odwiedzić będąc w Wałbrzychu. Tajemniczy zamek Książ, intrygujący złoty pociąg i kultowy rynek.

Materiał promocyjny

Dodano:
Miejsca obowiązkowe, które warto odwiedzić będąc w Wałbrzychu. Tajemniczy zamek Książ, intrygujący złoty pociąg i kultowy rynek.

Wałbrzych to malownicze i niezwykle ciekawe pod względem historycznym miasto, które zlokalizowane jest na Śląsku. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, nie będzie się nudził, bo miejscowość ta ma wiele do zaoferowania.

Ciekawe miejsca docenią zarówno pasjonaci historii (np. zamek Książ, złoty pociąg), jak również ci, którzy poza atrakcjami miejsca cenią sobie luksusowy wypoczynek (najlepszy wybór dotyczy hoteli Best Western we Wrocławiu).

Zamek Książ. Największa atrakcja Wałbrzycha.

Zamek Książ to niekwestionowana, największa atrakcja tego miejsca. Co więcej, zamek ten zaliczany jest do jednych z najpiękniej położonych zamków w Europie, będący również największym dolnośląskim zamkiem i trzeci pod względem wielkości w całej Polsce. Zamek, jak i jego otoczenie zachwyca nawet tych najbardziej wybrednych turystów. Piękne położenie w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego, a także niezwykle majestatyczna budowla na pewno przypadną do gustu znawcom architektury. Park jest też doskonałą okazją do odpoczynku, obcowania z przyrodą. Warto też bliżej poznać historię zamku, który niestety był wielokrotnie niszczony, później odbudowywany i przebudowywany. Zamek ma burzliwą historię, ponieważ na przestrzeni wieków należał on do wielu różnych właścicieli, przy czym a największy wpływ na jego ówczesny wygląd miała znana rodzina Hochbergów. Według danych historycznych zamek pochodzi z końca XIII wieku, a jego powstanie przypisuje się Bolkowi I Surowemu, który wywodzi się z polskiego rodu budowniczych zamków śląskich. Zamek Książ w XIV w. przeszedł na własność rodów rycerskich, a następnie przez ponad 400 lat znajdował się we władaniu rodu Hochbergów. Tak stan rzeczy utrzymywał się do czasu konfiskaty zamku przez władze III Rzeszy. To niezwykle majestatyczne miejsce, które zachwyci niejednego. Co więcej, w okresie wakacyjnym możliwe jest nocne zwiedzanie zamku- świetna atrakcja dla tych, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji.

Złoty pociąg. Energetyzuję pasjonatów odkryć.

Historia złotego pociągu pasjonuje niejedną osobę, zaś historia domniemanego pociągu pełnego drogocennych przedmiotów od lat staje się tematem dyskusji wśród historyków i pasjonatów historii. Historią złotego pociągu żyje cały Dolny Śląsk, stąd też taka popularność tematu. Tu warto zaznaczyć, że legenda złotego pociągu zaczyna się pod koniec stycznia 1945 roku, kiedy to Niemcy w obawie przed napaścią ze strony Rosjan zaczynają wywozić z kraju wszystkie drogocenne przedmioty. Jak się okazuje, na miejsce ich przechowywania wybierają spokojne, zalesione i górzyste okolice Wałbrzycha. Skąd ten wybór? Otóż Wałbrzych wyda się idealną kryjówką, ponieważ tu nie spadają alianckie bomby, zaś spore oddalenie od dużych miast Rzeszy, a tym samym głównych arterii komunikacyjnych, pozwala na bezpieczne składowanie tego jakże cennego ładunku. Zgromadzone przedmioty, które wówczas miały największą wartość, nocą miały wyruszyć w stronę Wałbrzycha, jednak to tylko legenda, ponieważ na samo potwierdzenie tej akcji, niestety nie ma żadnych dokumentów. Historia jest wciąż niewyjaśniona, ponieważ nie zachowały się żadne zaświadczenia, które wówczas wystawiane przez policję, powinny trafić do właścicieli depozytów.

Piękny wałbrzyski rynek może zachwycić każdego turystę.

Rynek w Wałbrzychu to kolejne miejsce, które warto odwiedzić. Centrum miasta wygląda okazale, zaś odrestaurowane kamienice cieszą oczy pięknymi widokami. Zwiedzanie można zwieńczyć kawą w pobliskich kawiarniach lub przystanąć, by zasmakować śląskich specjałów. W okolicach rynku warto też odwiedzić Plac Magistracki i Ratusz. Przy Placu stoi okazały ratusz i budynek prokuratury. Budynki mają około 160 lat. Zwiedzając, na pewno niejednego zachwycą piękne, wąskie uliczki, które kojarzą się z innymi pięknymi, europejskimi miastami. Zachwycą się nimi na pewno wszyscy pasjonaci zdjęć i pięknych obrazków, bo to wręcz idealna perspektywa dla fotografów. Niektóre wąskie uliczki prowadzącej wprost do świątyni (Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu), będąca niezwykle charakterystyczną, neogotycką świątynią-ikona panoramy Wałbrzycha. Świątynia jest niezwykle charakterystyczna: wysoka, ze szpiczastą wieżą i z czerwonej cegły.

A gdy po zwiedzaniu będziemy chcieli odpocząć, wówczas warto udać się do hoteli Best Western we Wrocławiu, które rozpieszczą niejednego. Wygodne, przestronne pokoje, nowoczesne wnętrza i wiele atrakcji hotelowych, na pewno wynagrodzą trudy wielogodzinnego zwiedzania.

Miejsca obowiązkowe, które warto odwiedzić będąc w Wałbrzychu. Tajemniczy zamek Książ, intrygujący z
Czytaj więcej na temat:Wałbrzych, Książ
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole