Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportPlastry Evra - czy są skuteczne? jak działają?

Plastry Evra - czy są skuteczne? jak działają?

Materiał promocyjny

Dodano:
Plastry Evra - czy są skuteczne? jak działają?

Współczesna medycyna zaoferować może kilka rodzajów antykoncepcyjnych kuracji hormonalnych. Niemniej jednak jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na zapobieżenie ciąży są nowoczesne plastry antykoncepcyjne.

Ze względu na sposób działania gwarantują skuteczność podobną do tabletek antykoncepcyjnych bez nadmiernego obciążenia organizmu. Jedną z często wybieranych w Polsce marek są plastry Evra. W jaki sposób działają? Jaka jest ich skuteczność? Odpowiadamy!

Czym są plastry Evra

Plastry Evra to nowoczesny preparat antykoncepcyjny w postaci systemu transdermalnego, który dostarcza do krwiobiegu hormony zatrzymujące owulację. Inaczej rzecz ujmując są to bezpośrednio naklejane na ciało plastry antykoncepcyjne przeznaczone do użytku domowego. Oferowane przez producenta plastry zawierają dwa podstawowe hormony w postaci:

  • norelgestrominu (progesteronu)
  • etyneloestradiolu (syntetycznego estrogenu)

Zawarte w plastrach Evra substancje czynne przyczyniają się do działania antykoncepcyjnego przede wszystkim poprzez zahamowanie jajeczkowania. Niemniej jednak zawarte w plastrach hormony wzmacniają działanie antykoncepcyjne preparatu m.in poprzez wyraźną zmianę właściwości śluzu szyjkowego oraz dodatkowo poprzez zmiany w błonie śluzowej macicy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat plastrów oraz czym się różnią od klasycznych środków antykoncepcyjnych?

Plastry Evra tak samo jak wszystkie inne hormonalne środki antykoncepcyjne są dostępne jedynie na receptę. Sposób działania plastrów oraz zasady dotyczące ich bezpiecznego użytkowania są takie same, jak w przypadku wszystkich innych plastrów antykoncepcyjnych. Główną zaletą tego typu produktu jest dużo wyższy komfort użytkowania oraz mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się skutków ubocznych porównaniu z tabletkami antykoncepcyjnymi.

Działanie plastrów Evra

Plastry Evra podobnie jak inne preparaty transdermalne umieszczane są na ciele w postaci plastra. Zawarty w plastrze syntetyczny progesteron oraz estrogen wydziela się w sposób systematyczny, co gwarantuje obecność tychże hormonów w krwiobiegu przez okres 7 dni. Po 7 dniach każdorazowo następuje wymiana plastra na nowy.

Oznacza to diametralną różnice w porównaniu z tradycyjnymi tabletkami antykoncepcyjnymi, które muszą być zażywane codziennie w celu podtrzymania działania hormonów. Poprzez takie działanie plastry odznaczają się wyższym komfortem użytkowania. Dzięki dostarczaniu hormonów przez skórę ryzyko pominięcia dawki jest minimalne.

Kolejną ważną zaletą plastrów Evra jest bardzo długi okres czasu, w którym kuracja może być przerwana. W sytuacji awaryjnej zawarte w krwiobiegu hormony mogą podtrzymywać działanie antykoncepcyjne przez okres maksymalnie do 48 godzin. Niemniej jednak plastry należy wymienić w dokładnych 7 dniowych odstępach czasu.

Skuteczność plastrów Evra

Oczywiście żaden środek antykoncepcyjny zarówno mechaniczny, jak hormonalny nie może zagwarantować 100% ochrony przed ciążą. Niemniej jednak plastry Evra przynależą do jednych z najefektywniejszych sposobów na zapobieganie ciąży.

Skuteczność plastrów najlepiej wykazuje tak zwany wskaźnik Pearla, który wyznacza stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli. W przypadku plastrów antykoncepcyjnych wskaźnik ten waha się od 0,59 do 0.99. Jest to jeden z najlepszych wyników.

Dla porównania wskaźnik Pearla dla takich mechanicznych środków antykoncepcji, jak prezerwatywy wynosi od 3 do 7. Z kolei w przypadku mało efektywnych żeli plemnikobójczych wskaźnik waha się od 15 do 30. Co jeszcze warto wiedzieć na temat plastrów?

Praktyczne zalety plastrów

Plastry Evra odznaczają się nie tylko najwyższą możliwą skutecznością, ale również łatwością użytkowania. Odpowiednio zaaplikowane plastry są wymieniane raz w tygodniu, co pozwala cieszyć się przyjemnościami dnia bez myślenia o kuracji hormonalnej. Równocześnie noszenie plastrów nie ogranicza naszych codziennych aktywności.

Plastry mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez aktywne kobiety. Wilgoć, promieniowanie UV, czy też promieniowanie słoneczne w żaden sposób nie wpływa na poziom wydzielanych przez plastry hormonów. Innymi słowy używając plastrów można z powodzeniem chodzić m.in. na siłownię oraz saunę

Należy również podkreślić, że plastry dostarczają hormony do krwiobiegu bezpośrednio przez skórę. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia wymianów lub biegunki nie musimy obawiać się o skuteczność środka antykoncepcyjnego, jak miałoby to miejsce w przypadku zastosowania klasycznych tabletek.

Skutki uboczne stosowania plastrów

Tak samo, jak w przypadku każdego hormonalnego środka antykoncepcyjnego należy uwzględnić potencjalne skutki uboczne oraz potencjalne przeciwwskazania. Chociaż plastry pomijają układ pokarmowy to przy stosowaniu plastrów Evra może dojść do pojawienia się nudności, bólów głowy oraz tkliwości piersi.

Ponadto należy pamiętać, że mogą się pojawić bóle brzucha oraz krwawienia, które najczęściej, po jakimś czasie ustępują. Niemniej jednak w przypadku poważniejszych objawów (jak krwawienie) należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który może zdecydować o zakończeniu korzystania z plastrów antykoncepcyjnych.

Istnieje również szereg sytuacji, w których plastry Eva nie mogą być zastosowane. Przede wszystkim z plastrów muszą zrezygnować kobiety cierpiące z powodu chorób i zaburzeń układu krążeniowego oraz te, które posiadają predyspozycje do ich rozwoju. Preparat nie może być również stosowany podczas karmienia piersią.

Preparat nie może być również używany w przypadku kobiet zmagających się z nowotworem estrogennozależnym oraz w przypadku kobiet mających problem z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Innym oczywistym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancje czynne zawarte w plastrach Eva.

Konieczne konsultacje z lekarzem

Z tych i wielu innych powodów ważne jest, aby lekarz ginekolog przeprowadził rzetelny wywiad. Dobrze przeprowadzona konsultacja znacząco zwiększy szanse na bezproblemowe stosowanie plastrów Eva. Po stronie pacjentki istotne jest, aby ta nie zatajała wszelkich informacji stanowiących przeciwwskazanie do stosowania plastrów.

Ĺąródło: Plastry Antykoncepcyjne Evra - Medyk Online

Plastry Evra - czy są skuteczne? jak działają?
Czytaj więcej na temat:zdrowie, antykoncepcja
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole