Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościAwaria gazociągu w Niesłuszu. Trzecia w ostatnim czasie

Awaria gazociągu w Niesłuszu. Trzecia w ostatnim czasie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Awaria gazociągu w Niesłuszu. Trzecia w ostatnim czasie

Kolejna awaria rury w Niesłuszu, którą dostarczany jest gaz ziemny do Konina. Zdaniem Polskiej Spółki Gazownictwa nieszczelności „nie kwalifikują gazociągów do modernizacji”.

Pod koniec kwietnia informowaliśmy o problemach z ponad 40-letnim gazociągiem zlokalizowanym wzdłuż ul. Przemysłowej. Do pierwszej awarii doszło w marcu. Właściciele działki podczas prac porządkowych poczuli gaz. Naprawa rury trwała tydzień. Koninianie skierowali do Polskiej Spółki Gazownictwa pismo, w którym w obawie przed katastrofą domagali się natychmiastowej modernizacji rurociągu lub zaprzestania przesyłania gazu. Dzisiaj przyszła odpowiedź.

– Kontrola stanu technicznego sieci gazowej jest realizowana zgodnie z procedurami Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o., w tym zgodnie z ustalonym co roku planem eksploatacji. Stwierdzone dotychczas punktowe nieszczelności sieci gazowej na terenie osiedla były na bieżąco likwidowane i nie kwalifikują gazociągów do modernizacji – czytamy w piśmie.

W podobnym tonie spółka odpowiedziała naszej redakcji, po kwietniowej awarii, zlokalizowanej około 100 metrów od pierwszej.

- Gazociągi znajdujące się na obszarze osiedla Niesłusz nie były modernizowane, gdyż raporty oceny stanu technicznego oraz kontrole sieci gazowej potwierdzają ich prawidłowy stan techniczny. Dlatego brak jest przesłanek do modernizacji gazociągu na całej długości – poinformował Departament Komunikacji PSG Sp. z o.o. w Warszawie.

Dzisiaj po raz trzeci w ostatnim czasie doszło do rozszczelnienia gazociągu. Tym razem problem pojawił się na odcinku bezpośrednio sąsiadującym z miejscem pierwszej awarii. Pracownicy PSG naprawili rurę i owinęli ją żółtą folią.

- Systematycznie będą wykonywane kolejne okresowe oceny stanu technicznego oraz oceny niezawodności gazociągów, w tym również dla przedmiotowego odcinka, które będą uwzględniały wszystkie zdarzenia. Powyższe działania pozwolą na odniesienie się do konieczności uwzględnienia ewentualnej modernizacji odcinków sieci gazowej w planach inwestycyjnych oddziału – informuje PSG w piśmie do mieszkańca Niesłusza.

Czy musi dojść do tragedii, żeby spółka zareagowała i jak najszybciej wymieniła stary gazociąg?

 

fot. archiwum prywatne

Awaria gazociągu w Niesłuszu. Trzecia w ostatnim czasie
Awaria gazociągu w Niesłuszu. Trzecia w ostatnim czasie
Awaria gazociągu w Niesłuszu. Trzecia w ostatnim czasie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole