Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBarbórka z przemarszem i śniadaniem górniczym!

Barbórka z przemarszem i śniadaniem górniczym!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Barbórka z przemarszem i śniadaniem górniczym!
górnicze święto

Po pandemicznej przerwie wracają tradycyjne barbórkowe obchody. Nie zabraknie składania kwiatów, mszy świętej, przemarszu ulicami Konina i górniczego śniadania.

Przez ostatnie dwa lata święto górników było mocno okrojone. Zrezygnowano ze śniadania w przestrzeni miasta (pracownicy PAK KWB „Konin” otrzymali górnicze śniadanie na swoich stanowiskach pracy), akademii górniczej i barbórkowego koncertu. Ograniczono się jedynie do złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Barbary przy biurowcu w Kleczewie i mszach w kilku kościołach, bez centralnego nabożeństwa. Teraz to się zmieni.

– Wracamy do tradycji – mówi Ewa Galantkiewicz, rzecznik PAK KWB „Konin”.

Kwiaty przy pomniku zostaną złożone przez górników w piątek, 2 grudnia o godz. 9:00. Tego samego dnia o godz. 14:00 symboliczne wiązanki uroczyście będą złożone pod figurą św. Barbary w Warence. Główne barbórkowe obchody planowane są na niedzielę, 4 grudnia. O godz. 7:00 odprawiona zostanie msza święta w kościele św. Wojciecha. Po niej, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą PAK KWB „Konin”, górnicy przejdą na plac przed konińskim amfiteatrem. Złożą jeszcze po drodze kwiaty przy pomniku górników i kardynała S. Wyszyńskiego. Przemarsz zakończy się na placu przed amfiteatrem, gdzie odbędzie się śniadanie.

Tego samego dnia, 4 grudnia o godz. 12:00 wystartuje XXXI Bieg o Lampkę Górniczą. Więcej o tym wydarzeniu TUTAJ.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole