Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBunkry dla każdego. Niedzielna wycieczka historycznym szlakiem

Bunkry dla każdego. Niedzielna wycieczka historycznym szlakiem

Dodano:
Bunkry dla każdego. Niedzielna wycieczka historycznym szlakiem
NA NIEDZIELNY WYPAD

Wyprawa szlakiem bunkrów i umocnień z czasów II Wojny Światowej to nasza kolejna propozycja na niedzielny wypad. Polskie i niemieckie budowle wojskowe przetrwały na terenie dawnego konińskiego w dobrym stanie m.in. dzięki Tomaszowi Dalinkiewiczowi z Fundacji Walkiria, który od wielu lat wspólnie z innymi pasjonatami odkopuje, sprząta i opisuje bunkry, tak aby można było je zwiedzać. Dziś będzie naszym przewodnikiem. 
 
Aż siedem bunkrów znajdziemy np. w okolicach Ślesina przy kanale Warta - Gopło i w Żółwieńcu.  Cztery z nich zostały oczyszczone i odkopane przez pasjonatów. Jeden położony jest tuż przy moście.  Warto wybrać się również do miejscowości Kamionka w gminie Władysławów. Tam możemy odwiedzić 6 polskich schronów. Jak radzi Tomasz Dalinkiewicz najlepiej pozostawić samochód koło dawnych warsztatów naprawczych kopalni Adamów, dziś to teren prywatnej firmy, iść skrajem lasu i wkrótce dotrzemy do dwóch schronów. Następnie wracamy do samochodu i jedziemy dalej przez las, szukamy ustawionej przy drodze tablicy informacyjnej, która wskaże nam drogę do następnych bunkrów. Po ich obejrzeniu można wyjechać w kierunku trasy 92 i wyruszyć w stronę Koła. Przy stacji benzynowej, po lewej stronie mijamy dobrze widoczny polski schron. Jeżeli ciągle nam mało zwiedzania proponujemy kolejny etap w Kościelcu. Znajduje się tam 7 niemieckich schronów bojowych. Zostały wybudowane w 1944 roku w związku ze zbliżającym się Frontem Wschodnim. Punkt Oporu Kościelec nigdy nie został wykorzystany bojowo. Można tam zobaczyć obiekt typu Unterstand 668, w którym nocować mogło 6 żołnierzy na pryczach, bunkier dla moździerza kalibru 8 cm połączony z jednoosobowym stanowiskiem strzeleckim dla karabinu maszynowego. Cztery obiekty forteczne z Punktu Oporu Kościelec zostały odkopane przez fundację „Walkiria”, stowarzyszenie "Zajezdnia" oraz Jednostkę Strzelecką 4057 z Konina. 
 
W samym Kościelcu wjeżdżamy w ulicę Owocową. - W Białkowie wchodzimy w las, jednak nie za daleko - radzi Tomasz Dalinkiewicz. Tam znajdziemy dwa niemieckie bunkry wkopane w ziemie, aby łatwiej było się do nich dostać pasjonaci zrobili schodki. Po  obejrzeniu schronów wracamy do samochodu i jedziemy w stronę Koła. Po prawej stronie mamy szrot tam skręcamy drogą asfaltowa do lasu, parkujemy , wchodzimy w las i szukamy charakterystycznych tablic informacyjnych przy schronach. 
 
Po ich odwiedzeniu koniecznie trzeba pojechać dalej. Fortyfikacjami wartymi zwiedzenia jest z pewnością linia przedmoście „Koło”. Składa się ona z 21 żelbetowych schronów bojowych, wybudowanych latem 1939 roku przez armię „Poznań” na potrzeby zbliżającej się wojny z Niemcami. Przedmoście „Koło” składa się z czterech ugrupowań schronów, usytuowanych na znacznej przestrzeni (Genowefa Piorunowska, Kuny, Kamionka, Russocice, Smolina, Brudzew). Budowane były z myślą wykonania zwrotu zaczepnego z tego miejsca przeciw Wehrmachtowi. Dziś położone są głównie w lasach i na łąkach, co czyni je atrakcyjnymi turystycznie. Spora ich część została odkopana i posprzątana przez fundację „Walkiria”. Ich dokładną lokalizację i mapki można znaleźć na stronie www.schrony1939.fortyfikacje.pl 
 
Pomocą w opracowaniu interesującej trasy służy także Tomasz Dalinkiewicz, który zachęca do kontaktu z nim na Facebooku https://www.facebook.com/fundacjawalkiria lub na stronie Fundacji -  www.fundacjawalkiria.pl. Jak zapewnia, odpowie na wszystkie pytania. 
 
Fundacja „Walkiria” działa na terenie południowej Wielkopolski. Dba o polskie fortyfikacje z 1939 roku, cmentarze wojenne, miejsca pamięci narodowej. Schrony bojowe i pozostałe obiekty znajdują się w różnym stanie. Niszczeją nie tylko na skutek warunków atmosferycznych, ale także przyczynia się do tego działalność człowieka. Fundacja ratuje te obiekty i chętnie dzieli się informacjami o nich. 

Schrony
Schrony
Schrony
Schrony
Schrony
Schrony
Schrony
Schrony
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole