Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCo zrobić po otrzymaniu PIT 11 – poradnik dla młodych podatników

Co zrobić po otrzymaniu PIT 11 – poradnik dla młodych podatników

Materiał promocyjny

Dodano:
Co zrobić po otrzymaniu PIT 11 – poradnik dla młodych podatników
Materiał promocyjny

Ze względu na ciągłe zmiany w przepisach podatkowych, nawet doświadczeni księgowi mają czasami problem ze zrozumieniem niektórych zapisów. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie, którzy otrzymują od pracodawcy PIT 11, często zastanawiają się, czy w związku z tym muszą podejmować jakiekolwiek działania, czy może jednak nie jest wymagana z ich strony żadna akcja.

  1. Co to jest PIT 11?
  2. Automatycznie wypełniony PIT 37
  3. W jaki sposób dostarczyć dokumenty do urzędu skarbowego?
  4. Ulgi pozwalające obniżyć podatek dochodowy
  5. Darmowy program do obsługi deklaracji PIT

W związku z tym przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla młodych podatników, w którym znajdziesz informacje ułatwiające zarówno zweryfikowanie, jak i rozliczenie podatków. Warto się do niego stosować nawet w sytuacji, gdy teoretycznie przygotowany przez Ministerstwo Finansów PIT nie wymaga żadnych działań. 

Co to jest PIT 11?

Podatnicy otrzymują PIT 11 od swojego pracodawcy. Jest to informacja o uzyskanych przez nich dochodach oraz wysokości potrąconego podatku. Każdy pracodawca musi pamiętać o swoim obowiązku związanym z przygotowaniem tych dokumentów i przekazaniu ich pracownikom z zachowaniem odpowiedniego terminu, aby mogli na spokojnie złożyć wypełnioną deklarację PIT. Jeżeli jednak pracodawca zapomni o tym obowiązku lub z jakiegoś powodu nie będzie chciał dostarczyć wspomnianego dokumentu, pracownik powinien w tej sprawie zainterweniować, a w skrajnych przypadkach wysłać oficjalne ponaglenie, co najlepiej zrobić listem poleconym.

Chociaż wiele osób wychodzi z założenia, że skoro obecnie podatki rozliczane są automatycznie, to nie muszą się martwić o formularze PIT, w praktyce warto się tym tematem zainteresować. W końcu najważniejszy jest PIT 37. To właśnie ta deklaracja PIT zawiera informacje o dochodach i podatkach. Wiele dodatkowych wskazówek związanych z tym, jak rozliczyć PIT 11, można znaleźć na stronach popularnej aplikacji do składania deklaracji. Są to starannie przygotowane treści o dużej wartości merytorycznej, a jednocześnie zaprezentowane w sposób przystępny, aby każdy zainteresowany mógł z nich skorzystać.

Automatycznie wypełniony PIT 37

W ostatnim czasie administracja skarbowa przygotowała duże ułatwienie dla podatników w postaci automatycznie wygenerowanego zeznania rocznego. Z jednej strony eliminuje to konieczność podejmowania jakichkolwiek działań, szczególnie jeżeli podatnik uzyskuje dochody z jednej pracy. Trzeba jednak mieć świadomość, że to podatnik odpowiada za to, czy w przygotowanym dokumencie zeznania rocznego PIT nie będzie żadnych błędów. Lepiej więc poświęcić kilka minut na zweryfikowanie wszystkich informacji, szczególnie że formularz PIT można łatwo sprawdzić online. Najszybciej można to zrobić w usłudze Twój e-PIT, przy czym wielu księgowych radzi, aby wykorzystać do tego dedykowany program. Ułatwi to zweryfikowanie, czy koszty uzyskania przychodów zostały prawidłowo uwzględnione, a przy okazji będzie można łatwo skorzystać z dodatkowych ulg i odliczeń.

To natomiast ma ogromne znaczenie i jest w interesie każdego podatnika, ponieważ w ten sposób można dodatkowo obniżyć wysokość podatku. Nawet jeżeli wcześniej został on już pobrany, podatnik będzie mógł otrzymać zwrot pieniędzy na swoje konto bankowe. Szczegółowe informacje, które ułatwią Ci zweryfikowanie i rozliczenie PIT 37 na podstawie otrzymanego od pracodawcy PIT 11, znajdziesz na stronie internetowej programu do PIT. Jeżeli jednak nie uda ci się tu znaleźć odpowiedzi na swoje pytania lub pojawią się jakieś wątpliwości podczas wypełniania PIT, zawsze warto skontaktować się z doświadczoną księgową, która będzie mogła udzielić dodatkowego wsparcia.  

W jaki sposób dostarczyć dokumenty do urzędu skarbowego?

Kolejnym ciekawym udogodnieniem, z którego od wielu lat mogą korzystać podatnicy, jest brak konieczności drukowania wypełnionych dokumentów i wysyłania ich za pośrednictwem poczty. Cały proces jest już na tyle zautomatyzowany, że druki PIT przygotowywane w przeznaczonym do tego programie można jednym kliknięciem przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. To natomiast wiąże się z wieloma korzyściami:

  • oszczędność czasu - podatnik nie musi stać w kolejce i wysyłać wypełnionych druków na swój koszt,
  • gwarancja dostarczenia dokumentów - po wysłaniu PIT generowane jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi niezaprzeczalny dowód i zarazem potwierdzenie, że podatnik wypełnił swój obowiązek w kwestii złożenia informacji PIT,
  • większe bezpieczeństwo danych - wysyłanie zaszyfrowanych informacji drogą elektroniczną jest o wiele bezpieczniejsze niż nadawanie ich w formie papierowej, gdzie po drodze przesyłka przechodzi przez wiele rąk, a niejednokrotnie gubi się w transporcie.

Ułatwiony proces składania deklaracji to tylko jedna z wielu zalet, z jakimi wiąże się przygotowywanie PIT online. Warto więc zacząć z tego korzystać i ułatwić sobie cały proces, a przede wszystkim zminimalizować ryzyko pomyłki. Program dokładnie weryfikuje, czy wypełniony formularz PIT nie zawiera żadnych błędów, a jeżeli któreś z pól będzie zawierało nieprawidłową informację, to użytkownik zostanie o tym poinformowany przed wysyłką. 

Ulgi pozwalające obniżyć podatek dochodowy

Staranne sprawdzenie automatycznie przygotowanego PIT daje możliwość zweryfikowania, czy uwzględnione zostały ulgi i odliczenia. W praktyce są one pomijane, więc podatnicy korzystający z nowoczesnych programów mogą sporo zyskać. Najpopularniejszą ulgą, która przysługuje również młodym ludziom, od lat pozostaje ulga na internet. Do tego dochodzi możliwość odliczenia darowizn, skorzystania z ulgi na dzieci i wiele innych sposobów na obniżenie podatku.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że podatnik nie musi się zastanawiać, z jakich ulg może skorzystać i tracić czasu na szukanie informacji na ich temat. Program ma wbudowany intuicyjny kreator, który prowadzi użytkownika przez cały proces. Jeżeli okaże się, że podatnikowi prawdopodobnie przysługują ulgi lub odliczenia, to Twój e-PIT o tym poinformuje. Nic więc dziwnego, że programy do rozliczania podatków cieszą się ogromną popularnością i są chętnie wykorzystywane nawet przez te osoby, które dysponują rozległą wiedzą na temat podatków. Dzięki takim narzędziom można zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów w gotowych deklaracjach, a do tego ułatwić sobie cały proces związany z wysyłką dokumentów do urzędu skarbowego. Warto również wspomnieć, że polecany program do podatków dostępny jest dla każdego i bez żadnych opłat.

Darmowy program do obsługi deklaracji PIT

W 2022 wprowadzono Polski Ład, co nie tylko wymusiło na podatnikach konieczność uwzględnienia przy rozliczaniu PIT nowych przepisów, ale też przełożyło się na aż trzy różne zasady rozliczania. Nic więc dziwnego, że wiele osób miało problemy z załatwieniem niezbędnych formalności i wypełnieniem obowiązków związanych ze złożeniem PIT. Nie trzeba jednak śledzić takich informacji na bieżąco, aby można było rozliczać się z urzędem skarbowym w sposób prawidłowy.

Wspomniany program do deklaracji PIT jest na bieżąco aktualizowany. Niezależnie od tego, jakie przepisy zostaną wprowadzone w ciągu roku, użytkownicy aplikacji zawsze mają pewność, że twórcy programu uwzględnią to przy wypuszczaniu aktualizacji. Eliminuje to ryzyko, że podatnik skorzysta z nieodpowiednich druków lub wybierze ulgi, które zostały wycofane.

Dodatkową zaletą darmowego programu do PIT, z którego można korzystać w wersji online lub instalowanej na dysku twardym komputera jest bardzo intuicyjna obsługa. To sprawia, że również osoby, które nigdy wcześniej nie rozliczały PIT, potrafią to zrobić, przeznaczając na cały proces zaledwie kilka minut. Samodzielne przygotowanie deklaracji PIT eliminuje konieczność przekazywania informacji o uzyskiwanych zarobkach osobie trzeciej, co ma miejsce przy korzystaniu z usług księgowego. Jednocześnie daje możliwość zweryfikowania, czy przygotowany automatycznie przez Ministerstwo Finansów PIT jest prawidłowy, czy może jednak trzeba w nim wprowadzić jakieś zmiany.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole