Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzym różnią się gogle taktyczne od okularów ochronnych?

Czym różnią się gogle taktyczne od okularów ochronnych?

Materiał promocyjny

Dodano:
Czym różnią się gogle taktyczne od okularów ochronnych?
Materiał promocyjny

Ochrona oczu to podstawa w wielu sportach i zawodach, w których nasz narząd wzroku jest narażony na uszkodzenia spowodowane ciałami obcymi lub też innymi czynnikami zewnętrznymi – mogą one również pogarszać nasze pole widzenia. Konieczne jest więc stosowanie specjalistycznej ochrony oczu, którą najpierw musimy prawidłowo dopasować do danych warunków, jeśli rzeczywiście ma spełniać swoje zadanie. Do wyboru mamy bardzo wiele modeli, dlatego dzisiaj sprawdzimy, czym od okularów ochronnych różnią się gogle taktyczne?

Co odróżnia gogle taktyczne od okularów ochronnych?

Gogle różnią się od okularów przede wszystkich budową. Są pełniejsze i zasłaniają większy obszar wokół naszych oczu, niż okulary. Oprawa szkieł jest w goglach bardziej zabudowana, dzięki czemu ściślej przylegają do twarzy. Pomaga w tym również pas, za pomocą którego mocuje się je do głowy. Okulary ochronne go nie posiadają, a ich konstrukcja jest zazwyczaj taka sama, jak w okularach przeciwsłonecznych lub korekcyjnych.

Gogle taktyczne są z pewnością stabilniejsze i lepiej przylegają do głowy, dokładnie zasłaniając okolicę oczu. W wielu sytuacjach stanowią więc lepszą ochronę, a jeśli są odpowiednio dobrane, to nie dostaną się też pod nie zanieczyszczenia, jak kurz czy piasek. Ograniczony jest w nich jednak przepływ powietrza, więc mogą parować, a odprowadzenie wody z ich powierzchni jest mocno utrudnione. Gogle są również cięższe i noszenie ich przez dłuższy czas może powodować dyskomfort. Trudniej też wybrać dla siebie model, który zapewni jak największą wygodę i nie będzie od samego początku uciskał głowy. Sama regulacja pasa może nie wystarczyć.

A jakie są podobieństwa?

Zarówno w goglach, jak i okularach, najważniejsze są szkła. W obu tych akcesoriach do ochrony oczu stosuje się podobne rozwiązania. Szkła wykonuje się z materiałów o różnym stopniu wytrzymałości, z których najmocniejsze są balistyczne szkła poliwęglanowe. Soczewki mogą być przezroczyste lub kolorowe/przyciemnione – są wtedy przeznaczone do stosowania w konkretnych warunkach, np. nad wodą lub w dużym nasłonecznieniu. Niektóre z nich są też pokrywane dodatkowymi warstwami, które mają zapewnić lepszą funkcjonalność szkieł, np. zapobiegać parowaniu.

Zastosowanie gogli i okularów

Gogle i okulary taktyczne stosuje się często w tym samych sytuacjach. Od naszych osobistych preferencji zależy więc, na które z nich się zdecydujemy. Najważniejszy jest wybór modelu o odpowiednim stopniu ochrony, który sprawdzi się w 100% w warunkach, w jakich zamierzamy z gogli/okularów korzystać. Jeśli uprawiamy strzelectwo, to na pewno zawsze należy mieć na sobie model o potwierdzonej ochronie balistycznej – nie ma znaczenia, czy strzelamy z prawdziwej broni, wiatrówki czy z repliki ASG. Gogle lub okulary są na pewno też niezbędne w trakcie wykonywania prac, np. takich jak cięcie drewna, podczas których jesteśmy narażeni na odłamki różnych materiałów. W każdym przypadku, ich stopień ochrony powinien być potwierdzony stosownymi certyfikatami.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole