Skocz do zawartości
LM.plWiadomościDzień otwarty na Zajezdni MZK Konin i sportowy piknik wśród autobusów.

Dzień otwarty na Zajezdni MZK Konin i sportowy piknik wśród autobusów.

Dodano:
Dzień otwarty na Zajezdni MZK Konin i sportowy piknik wśród autobusów.

"Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności" to hasło tegorocznej 20. edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który obchodzony będzie do 22 września.

Ta europejska inicjatywa służy wsparciu korzystania z transportu publicznego jako wydajnego, przystępnego cenowo i niskoemisyjnego rozwiązania w zakresie mobilności dostępnej dla każdego. Wybór tegorocznego tematu przewodniego jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa - i świat - odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego.

Od wielu lat Miejski Zakład Komunikacji w Koninie przygotowuje na ten czas wiele akcji, które mają przekonywać mieszkańców Konina, jak ważna dla dobrego funkcjonowania miasta jest komunikacja miejska oraz jakie korzyści płyną z ograniczania ruchu samochodowego na naszych ulicach. Warto zachęcać, by zamiast jechać autem, wybrać autobus, rower, hulajnogę elektryczną lub pójść pieszo, bo tak jest po prostu lepiej dla zdrowia i dla środowiska.

Tak jest również w tym roku. 18 września MZK zaprasza do poznania komunikacji miejskiej od kuchni, czyli na „Dzień otwarty na Zajezdni MZK - sportowy piknik wśród autobusów”. Od godziny 11.00 do 17.00 teren konińskiej zajezdni zamieni się w park rozrywki, bo przygotowano mnóstwo atrakcji. Będą zabawy sportowe dla najmłodszych, slalom na hulajnogach elektrycznych dla starszaków, fotobudka z podkładkami ze zdjęciem dla każdego. A dla miłośników komunikacji miejskiej niebywała okazja, by w jednym miejscu obejrzeć wszystkie autobusy z taboru MZK naraz. Oczywiście nie zabraknie autobusowych przejażdżek do przeszłości, tym razem na pokładzie Autosana H9-35. Będzie można dotrzeć nim na zajezdnię historyczną linią A lub wybrać się na turystyczną przejażdżkę z przewodnikiem z Retro Transu po konińskiej starówce. Jednak największą gratką będzie niewątpliwie symulator komunikacji miejskiej. Każdy chętny sprawdzi się za kierownicą autobusu i choć przez chwilę poczuje się, jak nasz kierowca. Będzie można również zbadać swój refleks na refleksomierzu.

W tym roku chcemy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży. Dlatego wspólnie z Portalem LM, Stowarzyszeniem Retro Trans oraz firmą O fotelikach powstał film, w którym pokazano kilka prostych zasad, jak bezpiecznie podróżować z dziećmi. A podczas dnia otwartego będzie możliwość, by specjaliści od bezpiecznego przewożenia dzieci sprawdzili foteliki w waszych autach i ocenili je pod kątem poprawności mocowania.

Ostatni dzień Mobility Week - 22 września - to Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia, na mocy uchwały Rady Miasta Konina, komunikacja miejska jest bezpłatna dla każdego. - Będziecie mogli się sami przekonać, że podróżowanie publicznym transportem zbiorowym, świadczonym przez Miejski Zakład Komunikacji w Koninie, jest wygodne, komfortowe i bezpieczne, a co najważniejsze, przyjazne środowisku. Wybierając bowiem komunikację miejską, ograniczamy emisję spalin i hałas w mieście oraz wpływamy na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy - przekonują organziatorzy. 

Czytaj więcej na temat:
MZK Konin, otwarta zajezdnia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole